Za ovaj vikend, spremili smo vam jednu jako zanimljivu temu, a koja je povezana sa zdravljem. Naime, govorićemo o srčanom udaru, iz strane poznatog kardio hirurga….
Srčani udar ozbiljno je medicinsko stanje koje odnosi nebrojene živote diljem svijeta i često neočekivano pogađa, često ostavljajući pojedinca nesvjesnim bilo kakvih srčanih problema ili kardiovaskularnih bolesti. Dr. Jeremy London, ugledni kardiolog i kardiokirurg, odgovara na upite pacijenata na svojoj platformi TikTok. Među pitanjima koja su mu postavljena bilo je i obrazloženje davanja aspirina tijekom srčanog udara. Objasnio je: “Srčani udar se događa kada je protok krvi ometen unutar krvnih žila, što rezultira nedovoljnom opskrbom krvlju srčanog mišića, što predstavlja ozbiljnu prijetnju njegovom zdravlju. Nakon početne blokade, može nastati značajnija opstrukcija, čime se povećava rizik. Aspirin može ublažiti ovaj rizik i, u nekim slučajevima, ublažiti štetu.
Posumnjate li da doživljavate srčani udar, važno je odmah nazvati hitnu pomoć i nakon toga prožvakati 325 miligrama aspirina. Prema riječima liječnika, aspirin je bitno žvakati, a ne progutati, jer se na taj način brže apsorbira u organizam. Dok je bol u prsima najčešći simptom, pojedinci mogu imati različite simptome koji se znatno razlikuju; neki mogu pokazivati blage znakove, drugi mogu patiti od intenzivne nelagode, a neki se mogu pojaviti bez ikakvih simptoma, kao što navode zdravstveni stručnjaci. Uobičajeni znakovi infarkta miokarda uključuju bol u prsima, koja se često opisuje kao osjećaj pritiska, težine, stezanja ili stiskanja u prsima, posebno ispod prsne kosti.
- Ova nelagoda može trajati nekoliko minuta ili se javljati povremeno. Moguće je da ova bol zrači u rame i/ili ruku – najčešće u lijevu ruku, iako mogu biti zahvaćene obje ruke – kao i u leđa, vrat, čeljust, zube, a ponekad i gornji dio trbuha. Osim toga, ovo stanje može biti povezano s epizodama hladnog znojenja. Simptomi, uključujući nelagodu u trbuhu ili mučninu, mogu se povremeno zamijeniti s probavnim smetnjama ili žgaravicama, a mogu se pojaviti i epizode ošamućenosti ili vrtoglavice.
Nadalje, pojedinci se mogu susresti s nedostatkom daha ili otežanim disanjem, praćenim brzim ili nepravilnim otkucajima srca (palpitacije) i dubokim osjećajem tjeskobe koji bi mogao oponašati napadaj panike. Nesanica također može biti prisutna. U nekim slučajevima, prvi znak srčanog udara može se predstavljati kao iznenadni srčani zastoj. Manifestacija simptoma može varirati među spolovima. Iako je bol ili nelagoda u prsima dominantan simptom koji dijele muškarci, žene mogu pokazivati dodatne znakove koji se obično manje prepoznaju kao pokazatelji srčanog udara.
To može uključivati poteškoće u disanju, mučninu ili povraćanje, kao i bol u leđima ili čeljusti. Simptomi srčanog udara kod žena uključuju: – Nelagodu definiranu neugodnim osjećajem pritiska, stezanja, punoće ili boli koja se nalazi u središtu prsnog koša, koja traje dulje od nekoliko minuta ili se javlja u obrascu koji se ponavlja. – Neugoda ili bol mogu se osjetiti u jednoj ili obje ruke, vratu, ramenima, gornjem dijelu leđa, čeljusti ili abdomenu. – Može doći do nedostatka zraka, sa ili bez nelagode u prsima. – Simptomi mogu uključivati iznenadno hladno znojenje, vrtoglavicu, mučninu i/ili povraćanje.
– Osim toga, mogu biti vidljive i nelagode u crijevima, poput probavnih smetnji. – Mogu se pojaviti neuobičajeni umor i poremećaji spavanja. Iako se srčani udar ponekad može pojaviti iznenada, mnogi pojedinci prijavljuju znakove upozorenja i simptome koji se mogu razviti satima, danima ili čak tjednima unaprijed. Značajan pokazatelj potencijalnog problema je bol ili pritisak u prsima (angina pektoris) koji traje i ne popušta tijekom razdoblja mirovanja.
Tihi srčani udar, kao što njegova oznaka implicira, odnosi se na pojavu koja se odvija bez konvencionalnih simptoma tipično povezanih sa srčanim udarom, kao što su vrtoglavica, ubrzani ili nepravilni otkucaji srca (palpitacije), nedostatak zraka i osjećaj tjeskobe. Prepoznavanje pojave tihog srčanog udara je izazovno zbog nepostojanja znakova upozorenja. Idealan vremenski okvir za liječenje srčanog udara je jedan do dva sata nakon pojave početnih simptoma, ovisno o zdravstvenom stanju osobe. Dugotrajno odgađanje liječenja dovodi do veće štete i smanjuje vjerojatnost oporavka.