– U nastavku našeg današnjega članka malo govorimo o voću, koje je itekako zdravo u svakom smislu riječi. Dolazi nam ljeto, a aronija je krenula pokako da raste i da zrije, tako da je idealna situacija da krenete sa konzumacijom iste…

Aronija, grm koji raste u bujnim šumama, posjeduje ne samo divan okus, već i izvanredna detoksikacijska svojstva koja učinkovito eliminiraju kancerogene tvari u tijelu. Prisutnost antioksidansa u voću služi kao zaštita od štete izazvane slobodnim radikalima i pomaže u prevenciji raznih bolesti. Brojne studije pokazale su njegovu učinkovitost u borbi protiv raka jetre, pluća, dojke i debelog crijeva, dok također djeluje kao sredstvo odvraćanja od nakupljanja toksičnih metala u tijelu. Kako biste optimizirali iskoristivost voća, najučinkovitija metoda je zamrznuti ga prikladnim skladištenjem u porcijama od 1 kg. Kada se ukaže potreba jednostavno odmrznite željenu količinu.

Bobice aronije posebno su otporne na niske temperature i mogu se čak i cijediti, čime se eliminiraju bilo kakve brige o gubitku hranjivih tvari tijekom procesa zamrzavanja. Osim toga, kako voće ostaje smrznuto, gorčina soka postupno se smanjuje, što daje dodatnu prednost. Za pripremu slatke serije soka od aronije, optimalna metoda uključuje korištenje sokovnika ili procesora hrane. Vrijedno je napomenuti da nema zahtjeva za uključivanjem dodatnih sastojaka u sok, iako ga neki pojedinci mogu odlučiti razrijediti vodom. Preporučuje se sok konzumirati unutar 24 sata.

  • Ako ga radije zamrznete, tretirajte ga kao i ostalo voće. Međutim, važno je napomenuti da se jednom odmrznute bobice aronije ne smiju ponovno zamrzavati. Kako biste postigli optimalne rezultate, stručnjaci preporučuju konzumiranje porcije soka od aronije svako jutro prije doručka. Ovu praksu treba ponavljati prije svakog obroka. Iako je preporučena količina ½ šalice dnevno, važno je napomenuti da je ovaj sok u potpunosti primjeren za djecu. Kako biste spriječili kvarenje, preporučljivo je sok od aronije čuvati na hladnom mjestu ili u hladnjaku.

Najzdravija biljka koja postoji poznata je kao aronija, listopadni grm koji daje male bobice trpkog i naboranog okusa. Ova višegodišnja biljka dolazi u tri varijante – crvena aronija, ljubičasta aronija i najviše uzgajana crna aronija, posebno u Europi. Poznata po svom obilju antioksidansa, aronija je hvaljena kao krajnji izvor ovih korisnih spojeva. Biljka ima sličnosti s crnim ribizlom i borovnicom, no ipak se izdvaja svojom iznimnom sposobnošću da uspijeva na niskim temperaturama, zbog čega je dobila nadimak sibirske borovnice.

Što čini aroniju tako izvanrednim lijekom? Ovo svestrano voće može se pretvoriti u sokove, džemove, čajeve, pa čak i vino, no preporuča se konzumiranje u čistom obliku kako biste u potpunosti iskoristili njegove blagodati. Unatoč gorkom okusu, razloga za prihvaćanje aronije ima mnogo. Jača imunološki sustav Aronija je bogata esencijalnim nutrijentima poput vitamina, minerala, vlakana i antioksidansa. Pruža bogat izvor vitamina B skupine, vitamina C, K i E, kao i kalcija, magnezija, kalija, željeza, cinka i natrija.

Nadalje, istraživanja su pokazala da aronija pokazuje antibakterijska svojstva, posebice protiv Escherichiae coli, te ima protuupalno djelovanje, čime jača imunološki sustav i štiti od sezonskih bolesti. Prisutnost antioksidansa, prvenstveno polifenola, u aroniji čini je izuzetno blagotvornom za očuvanje srca i krvnih žila snižavanjem razine štetnog kolesterola i triglicerida. Ove tvari, za koje se zna da povećavaju rizik od dijabetesa i srčanih bolesti, učinkovito se smanjuju konzumacijom aronije.

Studija u kojoj je sudjelovalo 38 sudionika otkrila je da dnevni unos 300 mg aronije rezultira značajnim smanjenjem triglicerida, lošeg kolesterola i ukupne razine kolesterola. Istraživanje provedeno na epruvetama i životinjama pokazalo je da antocijanini koji se nalaze u bobicama aronije, koji su snažni antioksidansi, imaju potencijal za inhibiciju rasta stanica raka debelog crijeva. Međutim, potrebna su daljnja opsežna istraživanja, posebice na ljudima, kako bi se utvrdio točan utjecaj aronije na tumorske stanice.

Antioksidansi koji se nalaze u aroniji učinkovito se bore protiv slobodnih radikala koji se proizvode u našim stanicama i uzrokuju oštećenja, što rezultira ubrzanim starenjem, smanjenom elastičnošću kože, stvaranjem mrlja, pojačanom hiperpigmentacijom i razvojem bora. Aronija je poznata po tome što može ublažiti proljev, zaštititi crijeva i pomoći kod probavnih problema. Učinkovito zaustavlja proljev, ublažava grčeve, smanjuje upalu sluznice crijeva i pojačava njihovu cjelokupnu funkciju.

Preporučeno