Ko su nebinarne osobe i koliko ih ima u našoj zemlji? Koje zemlje im dozvoljavaju da u dokumentima rod označe kao X? Nebinarna osoba i aktivista za ljudska prava Valerian Savić i ginekolog Vanja Milošević gostovali su u emisiji “Jutro” na Prvoj. Tokom emisije došlo je do rasprave zbog pitanja da li nebinarne osobe idu kod urologa ili ginekologa. Voditeljka Marija Stamenić se umešala i postavila pitanje o seksualnoj orijentaciji nebinarne osobe Valeriana Savića.

  • Po mom osobnom iskustvu, odgovaram svim zamjenicama – “on”, “ona” ili “oni”. Konkretne zamjenice koje se koriste nisu važne. Ono što je uistinu važno jest tretiranje nebinarnih pojedinaca s istim poštovanjem kao i bilo koga drugoga. Ključno je pitati svaku osobu koje zamjenice preferiraju. Možemo koristiti i muške i ženske zamjenice, kao i rodno neutralnu zamjenicu “ono”. Biti nebinaran znači prihvatiti potpunu slobodu da budemo ono što jesmo i izrazimo svoju individualnost. To je identitet koji postoji izvan granica tradicionalnih muških i ženskih kategorizacija.

    Kao medicinski djelatnik, nužno je da ovoj situaciji pristupim s razumijevanjem i empatijom. Krajolik znanja u području psihologije neprestano se razvija, izazivajući nas da držimo korak s novim konceptima i idejama. U tom svjetlu, pitala bih vas da li biste, u vrijeme kada se identificirate kao žena, radije otišli na pregled kod ginekologa ili urologa. Moja je dužnost poštovati vaša osobna iskustva i pružiti odgovarajuću njegu.

    Valerian Savić izražava duboki osjećaj usklađenosti sa svojim spolom, priznajući privilegiju koju nosi biti muškarac i nepoznavanje specifičnih izazova s ​​kojima se žene suočavaju u smislu ginekoloških problema i biološkog iskustva ženstva.Vanja Milošević: Biste li razmislili o posjeti urologu? Meni je trenutno zgodnije.Nedostatak dovoljne brige i podrške za transrodne osobe gorući je problem unutar Kabineta za transrodna stanja, smatra Valerian Savić.

    Vanja Milošević: Dakle, ako sam dobro shvatio vaše riječi, vi doživljavate seksualni identitet koji je usklađen s tim da ste muškarac, ali vaš rod postoji u području koje nije definitivno muško ili žensko, već negdje u sredini ili dalje.Valerian Savić identificira se kao muška osoba i doživljava duboki osjećaj usklađenosti sa svojim istinskim ja.

    Vanja Milošević raspitivala se o trenutnom stanju vaših emocija; kako se osjećaš u ovom trenutku?Kao Valerian Savić, nebinarni pojedinac, vjerujem da moj rodni identitet nije ovisan o tome kako se ja osobno osjećam ili o potrebi da ga drugima stalno definiram. Međutim, ključno je da imam pravo živjeti slobodno u društvu kao pojedinac s tim jedinstvenim identitetom.

Vanja Milošević: Jeste li se ikada zapitali zašto Vam postavljam ovo pitanje? Tijekom mog studija psihologije temeljno istraživanje vrtilo se oko osobnog identiteta koji je u biti definiran time tko ste i što predstavljate. Ako nekome nedostaje bilo koja od ovih karakteristika, razgovor bi prirodno krenuo drugim tijekom. Važno je zapamtiti da kao profesionalci u potpunosti razumijemo i prihvaćamo pojedince bez obzira na naše osobne preferencije. Moguće je da će nam mnogi zamjeriti da razgovaramo o ovoj temi, smatrajući da u našoj zemlji ima hitnijih stvari. Međutim, bio sam zatečen kada sam otkrio da gotovo dva milijuna Amerikanaca dijeli te osjećaje. Iako svatko ima pravo izraziti svoje osjećaje, vrijedi napomenuti da su u prošlosti pojedinci koji su imali slična uvjerenja slani u druge institucije na daljnje ispitivanje. Danas je dopušten otvoreni dijalog o ovoj temi, što označava izuzetnu evoluciju.

Valerian Savić: Ovo je fantastična vijest, značajan korak naprijed. Osobno sam u Palmotićevoj naišao na brojne poteškoće zbog zabune gdje su mi krivo dijagnosticirali stanja poput ADHD-a. Morao sam razjasniti situaciju s liječnikom, koji je potom dodao još dvije dijagnoze, uključujući i egomaniju. Moja je namjera bila jednostavno zaštititi svoju dobrobit. Obeshrabrujuća je činjenica da se naše društvo bori da uspostavi učinkovitu komunikaciju i razumijevanje među svojim članovima.

Voditeljica Marija Stamenić ističe intrigantnu temu o Benu Afflecku i Jennifer Lopez, koji oboje imaju kćeri iz prethodnih brakova koje se identificiraju kao nebinarne osobe. Naime, prije dvije godine Sjedinjene Države odobrile su pojedincima mogućnost da budu prepoznate kao “X” u svojim putovnicama, što označava rodni identitet izvan tradicionalnih muških ili ženskih kategorija. Ovaj progresivni korak poduzelo je i nekoliko drugih zemalja. Međutim, valja spomenuti da je Švicarska odbacila provedbu takve politike. U svjetlu ovih zbivanja, Stamenić postavlja pitanje bi li bilo potrebno usvojiti sličan pristup u našem kontekstu.

Valerian Savić: To je složena situacija, jer naše službene evidencije kategoriziraju osobe prema spolu, odnosno nepostojanju spola. Međutim, postoje pojedinci koji bi jako cijenili opciju da se identificiraju kao X. Ne bi trebalo biti potrebno da otkrivamo svoj spol, bilo na televiziji ili prilikom prelaska granice.

Voditeljica Marija Stamenić: Ima nešto u što dr. Vanja i ja nismo sigurni, a htjela bih to razjasniti. Spomenuli ste da se seksualno osjećate kao muškarac, ali kako biste definirali svoj spol?Valerijan Savić izrazio je nevoljkost preuzimanju uloge muškarca u okvirima ovakvog društva.Voditeljica Marija Stamenić: Mogu li se raspitati o vašoj seksualnoj orijentaciji da bolje razumijem vašu perspektivu?

Valerian Savić, strastveni zagovornik, često govori o ovoj temi, ističući važnost promicanja slobode i stvaranja sigurnijeg društva. Iako se osobno identificira kao bi*zualni, Savić smatra da bi fokus trebao biti na njegovanju društva koje prihvaća različitosti, a ne samo fiksiranje na službenu dokumentaciju. Njegovanjem okruženja prihvaćanja, vjeruje se da će biti veća prisutnost pojedinaca koji se identificiraju kao bi*sualni ili nebinarni. Savić ističe da su mnogi pojedinci unutar ovih zajednica otvoreni za različita iskustva i posjeduju osobine koje obuhvaćaju i mušku i žensku energiju.

Vanja Milošević: U slučaju da se ne poistovjećujete s muškim rodom, što bi se dogodilo kada biste se suočili s nekim značajnim medicinskim problemom specifičnim za muškarce, poput urološkog problema? Biste li se ipak posavjetovali s urologom radije nego s ginekologom? Čuo sam od svojih kolega u inozemstvu o situacijama u kojima pojedinci kojima je pri rođenju dodijeljena žena, ali su se identificirali kao muškarci, traže stručnost ginekologa.

Voditeljica Marija Stamenić: Dakle, niste se susreli s ovakvom situacijom? Vanja Milošević: Pa želim ti puno sreće! Znači li to da biste se bavili ilegalnim aktivnostima? Do sada, zakon nije riješio ovo konkretno pitanje.Značenje roda u području medicine, kako ističe kolegica Vanja Milošević, ne može se zanemariti. Kromosomi, hormonalni obrasci i genitalije, vanjske i unutarnje, igraju ključnu ulogu u razlikovanju pojedinaca.

Vanja Milošević: Dopustite da napravim malu ispravku, ja se ne mogu zvati vašim kolegom. Za stjecanje te titule potrebno je uspješno završiti Medicinski fakultet. Iako ste s vremena na vrijeme tražili pomoć, sjećam se da smo Vas viđali u Palmotićevoj.

Valerian Savić pojasnio je da je spominjao prisutnost na drugom događaju.Vanja Milošević: Međutim, nema nikakvog značaja. Zamislite scenarij u kojem bi mi se pojedinac obratio radi procjene, tvrdeći da se identificira kao muškarac tijekom polovice dana, a kao žena tijekom druge polovice, na kraju izražavajući nesigurnost oko svog pravog identiteta. U takvim okolnostima, kako medicinski stručnjaci mogu ponuditi pomoć?Prema Valerianu Saviću, najučinkovitiji način da nam se pomogne je aktivna borba protiv korupcije.

 

Preporučeno