Jaja su izuzetno važan i hranjiv sastojak u ishrani, široko korišćena u različitim kulinarskim tradicijama širom svijeta. Mogu se pripremiti na mnoge načine – od kuvanih i prženih do pečenih, poširanih ili čak u raznim slasticama.
Povećajte proizvodnju kokošjih jaja pomoću jednostavnih savjeta iskusnih farmera. Domaća jaja su nedvojbeno najbolja, a briga o kokošima može biti jednostavna i ispunjavajuća uz malo truda. Ipak, postoje trenuci kada kokoši mogu smanjiti ili potpuno zaustaviti proizvodnju jaja. To može proizaći iz niza čimbenika, uključujući njihove životne uvjete i prehranu. Ispod su neki prijedlozi za povećanje proizvodnje jaja prirodnim pristupima.
1. Prehrana koja je hranjiva i dobro uravnotežena Pilićima je potrebna raznolika prehrana koja uključuje žitarice, začinsko bilje, povrće i izvore kalcija poput ljuski jaja ili školjki. Ova mješavina promiče njihovo cjelokupno zdravlje i potiče proizvodnju jaja. Osim toga, važno je uvijek im ponuditi svježu i čistu vodu. 2. Održavanje higijene i zaštita od parazita Kokoši su osjetljive na parazite, zbog čega je korisno u dvorištu ili kokošinjcu staviti kutije napunjene pijeskom i drvenim pepelom. Ovu mješavinu kokoši vole kupati, nudeći im prirodnu zaštitu od štetnih insekata.
3. Varijacije u izboru hrane tijekom godine Počnite s pšeničnim zrnom kao temeljem. Na početku proljeća razmislite o uključivanju mladih biljaka koprive, ribanog povrća i dodataka poput nasjeckanog kupusa ili suhe koprive. Nadalje, dodavanje krede, proklijalih žitarica i koštanog brašna može pomoći u osiguravanju dovoljne količine kalcija i drugih bitnih minerala. 4. Održavanje dosljedne temperature i osvjetljenja Optimalni temperaturni raspon za kokošinjac je između 4°C i 8°C, a važno je prilagoditi rasvjetu prema godišnjem dobu.
Tijekom zimskih mjeseci osigurajte grijanje i dodatno svjetlo kako biste održali proizvodnju jaja, jer nedovoljno sunčeve svjetlosti može dovesti do smanjenja nesivosti. 5. Adekvatna prehrana tijekom zimske sezone Zimi je važno da kokošinjac održava temperaturu od najmanje 15°C, a osvjetljenje treba osigurati 8-9 sati svaki dan. U uobičajenu mješavinu žitarica dodajte kuhani krumpir, koprivu, nasjeckano povrće poput mrkve, cikle i bundeve, uz riblje ulje, kvasac i sol.
Ova kombinacija će pomoći kokošima u održavanju njihove energije i produktivnosti tijekom hladnijih mjeseci. 6. Klonite se nezdrave hrane. Potreban je oprez kod ishrane pilića; važno je suzdržati se od davanja pokvarene hrane ili ostataka stola. Hrana koju treba izbjegavati uključuje svježi kruh s kvascem, kiselu juhu, pokvareno meso i ribu, češnjak, luk, sirovi grah, avokado i ljuske krumpira, jer mogu biti štetni za njihovo zdravlje.
Jaja su dugo vremena bila povezivana sa povišenim nivoima holesterola u krvi, međutim, novija istraživanja pokazuju da konzumacija jaja umjerenim količinama obično ne utiče na nivo “lošeg” LDL holesterola kod većine ljudi. Jaja zapravo mogu imati pozitivan uticaj na zdravlje srca, jer sadrže hranljive materije koje podržavaju ravnotežu lipida u krvi.
7. Planiranje prehrane prema dobi Pilići do 5 mjeseci: U prvim mjesecima, pilići trebaju hranu s visokim udjelom proteina kako bi podržali njihov rast i razvoj. Kombinacija žitarica, mljevenog brašna i povrća nudi dovoljno hranjivih tvari za zdrav početak. Pilići u dobi između 5 mjeseci i 1 godine počinju nositi jaja u to vrijeme, zbog čega je neophodno uključiti kalcij i minerale u njihovu prehranu. Osiguravanje redovite hrane zajedno s dodatnim dodacima pomoći će u postizanju optimalne proizvodnje jaja. Kokoši starije od godinu dana doživljavaju prirodni pad proizvodnje jaja kako stare.
Međutim, to se razdoblje može produljiti uključivanjem povrća poput bundeve i suncokreta, zajedno s vitaminskim kompleksima, kako bi se opskrbili dodatnim hranjivim tvarima. 8. Vanjski prostor koji pruža prirodnu stimulaciju Dopustite kokošima da provode vrijeme na otvorenom. Uz hranu, ove ptice uživaju u potrazi za crvima, kukcima i biljkama u dvorištu, što povećava njihovu dobrobit i zadovoljstvo. 9. Povećanje učestalosti hranjenja po potrebi Ako primijetite pad proizvodnje jaja i eliminirali ste starost kao faktor, razmislite o povećanju učestalosti obroka.
Osigurajte hranu četiri puta dnevno, nudeći mješavine žitarica ujutro i navečer, te tople, vlažne smjese tijekom podneva. Zaključak Osiguravanjem odgovarajuće njege i pažljivog hranjenja, možete osigurati dosljednu proizvodnju jaja tijekom cijele godine. Ne samo da domaća jaja nude vrhunsku kvalitetu, već pokazuju i da su vaše kokoši zdrave i zadovoljne. Pridržavajte se ovih smjernica i vaša će domaća farma napredovati s obiljem svježih, ukusnih jaja.