Za ovaj vikend spremili smo vam jednu jako zanimljivu priču, odnosno temu, koja će jako dobro da dođu od strane poljoprivrednika. Naime, ako imate kokoši, živite na selu, ovi savjeti će itekako dobro da vam dođu….
- Povećajte proizvodnju jaja svojih kokoši pomoću jednostavnih savjeta iskusnih farmera. Domaća jaja nedvojbeno su najbolji izbor, a briga o kokošima može biti jednostavna i ispunjavajuća uz određenu predanost. Ipak, postoje trenuci kada kokoši mogu smanjiti ili potpuno zaustaviti proizvodnju jaja. To se može dogoditi zbog nekoliko čimbenika, uključujući njihove životne uvjete i prehranu. U nastavku su neki prijedlozi za povećanje proizvodnje jaja prirodnim metodama. 1. Prehrana koja je uravnotežena i hranjiva Pilićima je potrebna raznolika prehrana koja uključuje žitarice, začinsko bilje, povrće i izvore kalcija poput ljuski jaja ili školjki.
Ova mješavina promiče njihovo cjelokupno zdravlje i potiče proizvodnju jaja. Osim toga, važno je uvijek im ponuditi svježu i čistu vodu. 2. Osiguravanje čistoće i zaštita od parazita Kokoši su osjetljive na parazite, zbog čega je korisno u dvorištu ili kokošinjcu staviti kutije napunjene pijeskom i drvenim pepelom. Ovu mješavinu kokoši vole kupati, nudeći im prirodnu zaštitu od štetnih insekata. 3. Varijacije u izboru hrane tijekom godine Započnite s pšeničnim zrnom kao temeljem, a kako proljeće stigne, razmislite o uključivanju mladih grmova koprive, naribanog povrća i dodataka poput nasjeckanog kupusa ili suhe koprive.
Nadalje, kako biste osigurali dovoljno kalcija i drugih esencijalnih minerala, možete uključiti kredu, proklijale žitarice i koštano brašno. 4. Održavanje dosljedne temperature i osvjetljenja Optimalni raspon temperature za kokošinjac je između 4°C i 8°C, a važno je prilagoditi rasvjetu godišnjem dobu. Tijekom zime osigurajte grijanje i dodatno svjetlo kako biste održali proizvodnju jaja, jer nedovoljno sunčeve svjetlosti može dovesti do smanjenja nesivosti. 5. Adekvatna prehrana tijekom zimske sezone U zimskim mjesecima važno je da se u kokošinjcu održava temperatura od najmanje 15°C, a potrebno je osigurati osvjetljenje 8-9 sati dnevno.
U standardnu mješavinu žitarica ubacite kuhani krumpir, koprivu, nasjeckano povrće kao što su mrkva, cikla i bundeva, zajedno s ribljim uljem, kvascem i soli. Ova kombinacija pomoći će kokošima u očuvanju energije i produktivnosti tijekom cijele hladnije sezone. 6. Klonite se nezdrave hrane. Oprez je neophodan kada je u pitanju hranjenje pilića, jer davanje pokvarene hrane ili ostataka sa stola može biti štetno. Preporučljivo je izbjegavati svježi kruh s kvascem, kiselu juhu, pokvareno meso i ribu, češnjak, luk, sirovi grah, avokado i ljuske krumpira, budući da te namirnice mogu biti otrovne za njih.
7. Planiranje prehrane prema dobi Pilići do 5 mjeseci: U prvim mjesecima prehrana bogata proteinima neophodna je za rast i razvoj pilića. Kombinacija žitarica, mljevenog brašna i povrća osigurava potrebne hranjive tvari za snažan početak. Pilići stari između 5 mjeseci i 1 godine počinju nositi jaja tijekom tog vremenskog okvira, što čini ključnim uključivanje kalcija i minerala u njihovu prehranu. Osiguravanje redovite hrane zajedno s dodatnim dodacima pomoći će u održavanju optimalne proizvodnje jaja. Kokoši starije od 1 godine doživljavaju prirodni pad proizvodnje jaja kako stare.
Međutim, možete produljiti njihovu produktivnost uključivanjem povrća poput bundeve i suncokreta, zajedno s vitaminskim dodacima, kako biste osigurali dodatne hranjive tvari. 8. Vanjski prostor koji pruža prirodnu stimulaciju Ostavite kokoši neko vrijeme na otvorenom. Osim prehrane, ove ptice uživaju u traženju crva, insekata i biljaka u dvorištu, a sve to igra ulogu u promicanju njihove dobrobiti i zadovoljstva. 9. Povećanje učestalosti hranjenja po potrebi.
Ako primijetite pad proizvodnje jaja i eliminirali ste dob kao faktor, razmislite o povećanju učestalosti hranjenja. Osigurajte obroke četiri puta dnevno, nudeći mješavine žitarica ujutro i navečer, dok poslužite tople, mokre mješavine tijekom podneva. Zaključak Uz odgovarajuću njegu i pažljivo hranjenje, možete održati visoku razinu proizvodnje jaja tijekom cijele godine. Ne samo da domaća jaja nude vrhunsku kvalitetu, već pokazuju i da su vaše kokoši zdrave i zadovoljne. Pridržavajući se ovih prijedloga osigurat ćete da vaša domaća farma bude bogata svježim, ukusnim jajima.