Kokoške su domaće ptice koje spadaju u porodicu Phasianidae i poznate su po tome što daju jaja, koja su jedan od najvažnijih izvora proteina u ljudskoj ishrani. One su takođe veoma popularne u poljoprivredi širom sveta, a njihovo meso i jaja su osnovni prehrambeni proizvodi. Postoje mnoge vrste kokošaka, ali najpoznatija je Gallus gallus domesticus, koja je domaća kokoška. Kokoške su društvene ptice koje obično žive u grupama, a one imaju vrlo razvijene društvene strukture, gde se mogu prepoznati “voditeljice” ili dominantne kokoške.

Povećajte proizvodnju jaja kod pilića jednostavnim tehnikama koje koriste iskusni farmeri. Domaća jaja su nedvojbeno bolja, a uz minimalnu pažnju briga o kokošima može biti jednostavna i ispunjavajuća. Ipak, postoje slučajevi kada kokoši mogu smanjiti ili potpuno prestati s proizvodnjom jaja. Ovaj fenomen može proizaći iz niza čimbenika, uključujući uvjete okoliša i prehrambene probleme. Ispod su neki prijedlozi za povećanje proizvodnje jaja prirodnim metodama. 1. Prehrana koja je uravnotežena i hranjiva Pilićima je potrebna raznolika prehrana koja uključuje žitarice, začinsko bilje, povrće i izvore kalcija poput ljuski jaja ili školjki.

Ova prehrambena kombinacija promiče optimalno zdravlje i povećava proizvodnju jaja. Osim toga, bitno je osigurati da imaju pristup svježoj i čistoj vodi u svakom trenutku. 2. Poštivanje higijenskih standarda i zaštita od parazita Kokoši su osjetljive na parazitske infestacije, zbog čega je korisno u dvorištu ili kokošinjcu staviti kutije napunjene pijeskom i drvenim pepelom. Ovu kombinaciju preferiraju kokoši za kupanje, nudeći im prirodnu zaštitu od štetnih insekata. 3. Varijacije u načinu ishrane tijekom godine Za postavljanje temelja upotrijebite pšenično zrno; međutim, na početku proljeća mogu se dodati mladi grmovi koprive, ribano povrće i dodaci poput nasjeckanog kupusa ili suhe koprive.

Nadalje, preporučuje se uključivanje krede, proklijalih žitarica i koštanog brašna kako bi se osigurala odgovarajuća opskrba kalcijem i esencijalnim mineralima. 4. Regulacija temperature i osvjetljenja Optimalni raspon temperature za kokošinjac je između 4°C i 8°C, a važno je prilagoditi rasvjetu prema godišnjem dobu. Tijekom zimskih mjeseci bitno je ponuditi grijanje i dodatno osvjetljenje kako bi se osiguralo da kokoši nastave proizvoditi jaja, budući da nedovoljno sunčeve svjetlosti može smanjiti njihovu proizvodnju.

5. Adekvatna prehrana tijekom zimske sezone U zimskim mjesecima u kokošinjcu je bitno održavati temperaturu od najmanje 15°C, a osvjetljenje treba osigurati 8 do 9 sati svaki dan. U standardnu ​​smjesu žitarica dodajte kuhani krumpir, koprivu, sitno nasjeckano povrće poput mrkve, cikle i bundeve, uz riblje ulje, kvasac i sol. Ova kombinacija će pomoći kokošima u održavanju njihove razine energije i produktivnosti tijekom cijele hladnije sezone. 6. Klonite se štetne hrane. Oprez je neophodan kada je u pitanju ishrana kokoši; neophodno je suzdržati se od davanja pokvarene hrane ili ostataka stola

Preporučljivo je izbjegavati svježi kruh s kvascem, kiselu juhu, pokvareno meso i ribu, češnjak, luk, sirovi grah, avokado i ljuske krumpira jer ti proizvodi mogu predstavljati rizik od trovanja ptica. 7. Planiranje prehrane prema dobi Pilićima do pet mjeseci starosti potrebna je prehrana bogata bjelančevinama tijekom njihovih prvih mjeseci kako bi podržali rast i razvoj. Kombinacija žitarica, mljevenog brašna i povrća osigurava potrebne hranjive tvari za snažan početak. Pilići stari između 5 mjeseci i 1 godine počinju nositi jaja tijekom tog vremenskog okvira; stoga je neophodno uključiti kalcij i minerale u njihovu prehranu. Dosljedno hranjenje, nadopunjeno ovim dodatnim hranjivim tvarima, pospješit će optimalnu proizvodnju jaja. Kokoši starije od jedne godine doživljavaju prirodni pad proizvodnje jaja.

Međutim, to se razdoblje može produžiti uključivanjem povrća poput sjemenki bundeve i suncokreta, zajedno s kompleksima vitamina, koji će ih opskrbiti esencijalnim nutrijentima. 8. Stimulacija proizašla iz prirodnog vanjskog okoliša Osigurajte da pilići imaju pristup vremenu na otvorenom. Uz svoju prehranu, ove ptice uživaju u traženju crva, insekata i vegetacije u dvorištu, a sve to igra značajnu ulogu u promicanju njihove dobrobiti i zadovoljstva. 9. Povećanje učestalosti hranjenja prema potrebi Ako primijetite pad proizvodnje jaja i isključili ste mogućnost starije dobi kao čimbenika koji tome pridonosi, razmislite o povećanju učestalosti obroka.

Osigurajte hranu četiri puta dnevno, nudeći mješavine žitarica ujutro i navečer, dok opskrbljujući tople, vlažne mješavine tijekom podneva. Conclusion Osiguravanjem odgovarajuće njege i pedantnog hranjenja, može se održati visoka razina proizvodnje jaja tijekom cijele godine. Jaja proizvedena kod kuće ne samo da pokazuju vrhunsku kvalitetu, već također odražavaju dobrobit i zadovoljstvo kokoši. Pridržavanje ovih smjernica rezultirat će procvatom domaće farme sa svježim, ukusnim jajima.

Preporučeno