– Za danas jedna tema, koja je usko povezana sa segmentom zdravlja. Naime, jako je bitno za žeme,. pogotovo kada uđu u menopauzu da paze šta i kada jedu, jer se to munjevitom brzinom može odraziti na tjelesnu težinu….

Ispitajmo ovo! Postići i održati svoju idealnu težinu – trenutak u kojem se osjećamo najudobnije, najlakše i neosporno lijepo, sa svakim odjevnim predmetom koji nam savršeno pristaje – uobičajena je težnja. Nakon što postignemo ovaj cilj, često ostajemo nesvjesni našeg postignuća, samo da bi nas najnoviji trend odvratio s puta koji nas navodi da želimo izgubiti nekoliko kilograma viška.

Ova nas situacija tjera da isprobavamo razne brze dijete koje na kraju ne daju nikakve rezultate, zarobljavajući nas u krugu hitnosti. Postoji li, dakle, čarobna formula kojom možemo utvrditi svoju idealnu težinu u kilogramima? Prema riječima nutricionistice Branke Mirković, kako je prenijela Blic Žena, takva formula postoji, ali vaga često može dati pogrešne podatke. Na primjer, vitka žena može se smatrati klinički pretilom ako je izgubila mišićnu masu umjesto masnog tkiva tijekom svojih napora na dijeti. Ovo objašnjava zašto pojedinci koji održavaju povoljan omjer mišića i masnog tkiva često izgledaju zdravi i zategnuti, dok oni s većim udjelom masti, čak i ako imaju manju težinu, mogu izgledati mlohavo.

Nadalje, omjer visine i težine služi kao značajan pokazatelj tjelesne masnoće, naglašavajući ključnu ulogu pravilne prehrane i tjelovježbe. Nutricionistica ističe posebnost svake osobe, naglašavajući da su naša tijela građena na različite načine, pa ono što je optimalno za jednog pojedinca možda nije prikladno za drugog. Unatoč tome, tjelesna težina može djelovati kao opća mjera za procjenu jesmo li dobrog zdravlja ili se trebamo više usredotočiti na izbor prehrane i opću dobrobit.

Nutricionistica napominje da su se percepcije idealne težine bitno promijenile, posebice u posljednjih dvadesetak godina, što je rezultiralo uvjerenjem da bi svi trebali biti mršaviji od onoga što se nekada smatralo privlačnim. Branka Mirković zaključuje da je to posebno važno za starije osobe jer starenjem dolazi do smanjenja mišićne mase, što zahtijeva postupno smanjenje i težine i dnevnog kalorijskog unosa. Iako samo stručnjak može ispravno procijeniti prikladnu težinu za pojedince, postoji jednostavan pristup koji se može isprobati kod kuće.

Osobe s uskim zglobovima trebaju težiti težini koja je ispod prosjeka, dok oni sa srednje širokim zglobovima trebaju težiti prosječnoj vrijednosti. Za one s vrlo širokim zapešćima i atletskom tjelesnom građom koju karakterizira značajna mišićna masa, utezi u višem normalnom rasponu mogu biti prikladni. Težina od 61 kg tipična je za osobe u dobi od 18 do 25 godina. Mlade žene u svojim dvadesetima općenito imaju koristi od zdravog metabolizma; međutim, preporučljivo je uključiti redovitu tjelovježbu tri do četiri puta tjedno.

Preporučene aktivnosti uključuju plivanje, brzo hodanje, vožnju bicikla te aerobne ili kardio vježbe. Da biste postigli ovu optimalnu težinu, preporučljivo je slijediti dijetu koja uključuje obilje ribe i mesa, umjereno masnih mliječnih proizvoda, cjelovitih žitarica, kao i voća i povrća. Ako volite slatko, prihvatljivo je s vremena na vrijeme uživati ​​u čokoladi. Između 25. i 40. godine života, žene teške 62,5 kg često počinju primjećivati ​​postupni pad metabolizma, što rezultira blago ubrzanim debljanjem, iako je gubitak tih viška kilograma i dalje podnošljiv.

Za žene ove dobi koje su vitkije, idealna težina je 56,5 kg; one prosječne građe trebale bi ciljati na 62,5 kg, dok bi žene prirodno veće građe trebale ciljati na 68,5 kg. Postizanje i održavanje ove tjelesne težine zahtijeva uravnoteženu prehranu koja se fokusira na umjerenu prehranu i lagano smanjenje konzumacije visokokalorične hrane, masnih mliječnih proizvoda i slatkiša. Bitno je baviti se tjelesnom aktivnošću najmanje tri puta tjedno, uključujući aktivnosti poput plivanja, brzog hodanja i umjerene vožnje bicikla.

Nakon što navrše 40 godina, a posebno nakon što navrše 45 godina, ženama se savjetuje da osjetno smanje unos masnog mesa i mliječnih proizvoda, jer se težina može brzo nakupljati i postaje teže skinuti u odnosu na tridesete. To je razlog zašto održavanje pravilne prehrane postaje ključno već u dobi od 40 godina, jer metabolizam počinje opadati. Preporučljivo je u obroke uključiti nemasno meso, ribu, nemasne mliječne proizvode, obilje svježeg voća i povrća, a minimalizirati konzumaciju kruha, tjestenine, krumpira i riže. Žene obično teže oko 66 kg dok se približavaju menopauzi, obično između 50. i 60. godine.

Ovu fazu obilježava značajno smanjenje hormona i metabolizma, što dovodi do dnevnih potreba za kalorijama koje su 350 do 500 kalorija niže kako bi se održao njihov prethodni težina. Preporučljivo je imati četiri do pet manjih obroka tijekom dana te ograničiti konzumaciju mesa i ribe, umjesto nemasnog mesa i plave ribe na dnevnoj bazi. Slastice poput kolača i čokolade treba čuvati isključivo za posebne prilike. Za žene prosječne visine od 170 cm preporučljivo je baviti se svakodnevnim aktivnostima poput hodanja, plivanja, joge i vježbi primjerenih njihovoj dobi kako bi održale idealnu težinu od 60 kg za vitkije osobe, 66 kg za srednje građe, a 72 kg za veće jedinke.

Kako pojedinci stare, dolazi do prirodnog pada mišićne mase i usporavanja metabolizma, što sugerira da bi se unos kalorija trebao smanjivati ​​s godinama. Što predstavlja idealnu težinu u kilogramima za ženu prosječne visine? Za ženu visoku 170 centimetara: ispod 53,5 kg smatra se nedovoljnom težinom, dok se težina između 53,5 kg i 72 kg smatra zdravom. Težine u rasponu od 72 kg do 86,5 kg ukazuju na povećanje tjelesne mase, a sve iznad 86,5 kg kategorizirano je kao prekomjerna tjelesna težina.

Preporučeno