Uskoro nam dolazi i nova 2025 godina, a samim time, to će da bude jako veliki udar na naš budžet. Samom inflacijom, jako je teško balansirati sa budžetom, a mi danas dopnosimo i par savjeta na ovu temu….
Općenito, prosinac se ističe kao mjesec koji karakteriziraju najveći izdaci, što se uvelike pripisuje blagdanima. Proslavu novogodišnje noći teško je zamisliti bez bogatog obroka. Shodno tome, istražili smo financijske zahtjeve za one koji odluče ostati kod kuće 31. prosinca i dočekati Novu godinu u udobnosti svog prebivališta. Prilikom planiranja bogatog i ukusnog obroka bitna komponenta je ruska salata, za koju je potrebno izdvojiti oko 1.500 dinara (to uključuje smrznutu smesu od 140 do 170 dinara, majonez od 120 dinara, kisele krastavce oko 500 dinara i šunku. za oko 700 dinara).
S druge strane, kiseli krastavci mogu se nabaviti po znatno sniženim cijenama, a neki ih prodavači nude i ispod 200 dinara po tegli. Za predjelo koje se sastoji od selekcije suhomesnatih proizvoda i sireva, ugostiteljska cena se kreće od 2.500 dinara i varira u zavisnosti od broja gostiju. Međutim, kupnja ovih artikala zasebno, neovisno o ugostiteljskim uslugama, može se pokazati isplativijom opcijom. Što se glavnog jela tiče, ukoliko želite da se na novogodišnjoj trpezi nađe i sarma, u jelo će biti potrebno dodati kiseli kupus (oko 300 dinara) i mleveno meso (svinjetina i junetina po ceni od 570 odnosno 950 dinara po kilogramu). popis za kupovinu.
Ukoliko građani požele roštilj sa raznovrsnim mešanim mesom, za kilogram će morati da izdvoje 2.400 dinara. No, pojedini roštiljari nude kilogram mesa ispod 2.000 dinara; na primjer, ćevapi u Beogradu i dalje se mogu kupiti za 1200 dinara. Početkom ovog meseca svinjsko pečenje je koštalo oko 3.000 dinara po kilogramu. U konačnici, to je najugodnija opcija, iako ne i najekonomičnija.
Cena kolača je od 1.500 dinara po kilogramu; dakle, za “čizkejk” od 2 kilograma treba izdvojiti oko 3500 dinara. Uz to, za piće je neophodno izdvojiti najmanje 1.000 dinara, a ta cifra se povećava ako se žele uračunati i uvozna pića. Je li masni obrok ekonomičniji? Na tržnici se svježi oslić košta oko 560 dinara za kilogram, a šaran se u ribarnici može naći za 900 dinara; no na nekim se tržištima trenutačno nudi i za 490 dinara po kilogramu. Ako bi se kupio šaran po početnoj cijeni, cijena večere za četvoricu iznosila bi oko 2.900 dinara, uz samostalnu pripremu.
Ipak, ostaje mudro istražiti razne akcije na lokalnim tržnicama i istražiti više ribarnica jer sniženja na ovu vrstu hrane nisu neuobičajena u ovoj sezoni. Kupnja već kuhane ribe u ribarnici rezultira višim cijenama; Tako smo naišli na kilogram šarana po 3.000 dinara, pastrve po 2.250, a oslića po 2.190 dinara. Cijena posnih kolača usporediva je s bogatijim varijantama, a cijene se kreću od 2.700 do 3.000 dinara po kilogramu. Za one koji su zainteresirani za “ekskluzivnije” opcije, kako stoji u ponudi poslastičarnica, troškovi će se kretati od 3.500 dinara, a odatle mogu rasti.