– Pošto nam, se bliži ljeto, i jako visoke temperature onda je jako bitno da se hidriramo na vrijeme i da konzumiramo bar 2 litre vode na dan. Mokrenje i gubljenje tekućine je tema o kojoj govorimo dana, i koliko je zapravo normalno da mokrimo u toku jednoga dana. 

Čin mokrenja je sofisticirani refleksni proces koji se oslanja na sastav mokraćnog mjehura, anatomske komponente dna zdjelice i različite elemente središnjeg i perifernog živčanog sustava. U tipičnim situacijama, žena će isprazniti mjehur kao odgovor na osjećaj potrebe za mokrenjem, ne uzimajući u obzir trajanje od posljednjeg mokrenja ili učestalost kojom mokri.

Tipična učestalost mokrenja zdrave odrasle žene s normalnom tjelesnom težinom i urednim životnim i prehrambenim navikama, koja pije do 2 litre vode dnevno, je otprilike 6 do 7 puta u razdoblju od 24 sata. Općenito je prihvatljivo da žena mokri od 4 do 10 puta dnevno, sve dok to ne utječe negativno na njezinu kvalitetu života i ako nema nikakvih zdravstvenih problema ili abnormalnog indeksa tjelesne mase.

Na učestalost mokrenja kod žena može utjecati niz čimbenika, uključujući dob, volumen mjehura, dnevni unos tekućine i vrstu tekućine koju konzumiraju. Drugi čimbenici kao što su temeljna medicinska stanja i upotreba lijekova također mogu igrati ulogu. Važno je napomenuti da povećani unos tekućine, kao i konzumacija diuretičkih napitaka poput kave i alkohola, mogu pridonijeti povećanju učestalosti mokrenja.

  • Poremećaji u mokraćnom sustavu obuhvaćaju niz stanja, kao što su rijetko ili prekomjerno mokrenje, nevoljno mokrenje, noćno mokrenje i razne njihove kombinacije. Ovi poremećaji imaju dubok utjecaj na kvalitetu života i zahtijevaju točnu identifikaciju i odgovarajuće liječenje. Pojačana aktivnost mokraćnog mjehura, na primjer, može rezultirati čestim i hitnim mokrenjem, dok inkontinencija povezana sa stresom može dovesti do nehotičnog mokrenja tijekom razdoblja fizičkog napora.

Čin mokrenja tijekom trudnoće ima svoje jedinstvene karakteristike. Trudnica dobrog zdravlja, koja se pridržava očekivanog povećanja tjelesne težine i konzumira preporučeni dnevni unos vode ili nezaslađenog čaja, u pravilu mokri otprilike 8 puta u razdoblju od 24 sata. Ova povećana učestalost mokrenja pripisuje se hormonskim promjenama i fizičkom pritisku trudne maternice na mjehur.

Kako bi se izbjegle infekcije mokraćnog sustava, trudnicama se savjetuje da svjesno uriniraju svaka 2 do 3 sata, osobito tijekom putovanja. U zdrave žene urin je obično svijetložute boje, jasnog i ugodnog mirisa. Ne bi trebalo biti neugodnih osjeta tijekom mokrenja, prije i poslije. Sve promjene u boji, mirisu ili prozirnosti urina mogu biti pokazatelj dehidracije, infekcije ili drugih zdravstvenih problema koji zahtijevaju hitnu medicinsku intervenciju.

Rano prepoznavanje potencijalnih zdravstvenih problema može se olakšati praćenjem učestalosti mokrenja. Na normalnu učestalost mokrenja utječu različiti čimbenici, no ključno je uzeti u obzir udobnost žene tijekom i nakon mokrenja. Ako postoje bilo kakve naznake nelagode, poput boli, peckanja, promjene boje urina ili osjećaja nepotpunog pražnjenja mjehura, savjetuje se potražiti savjet liječnika. Održavanje zdravog urinarnog sustava ovisi o odgovarajućoj hidrataciji i usvajanju zdravog načina života.

Preporučeno