– Za danas smo vaam spremili jednu super temu, a koja je povezana sa vrtom i uzgojem krumpira. Definitivno najukusnije povrće, koje je jeftino i koje se može spraviti na jako puno načina. Slijedi i par savjeta kako se riješiti zlatica koje uništavaju krumpir…
Zaštita krumpira od kasne plamenjače uključuje prevenciju i pravodobno uklanjanje ovih štetnih insekata. Donosimo vam savjete kako se zauvijek riješiti čipsa. Krumpirova zlatica (lat. Leptinotarsa decemlineata) najčešći je štetnik koji napada krumpir. Toliko je opasan da može ugroziti cjelogodišnji uzgoj krumpira. Osim krumpira, žuta plamenjača često napada rajčicu i patlidžan. Zato je dobro da se ove vrste povrća ne uzgajaju jedna pored druge. Kako prepoznati zlatnu ribicu? Krumpirovu zlaticu lako je prepoznati po karakterističnom obliku i žuto-crnim uzdužnim prugama. Larve su uglavnom crvene ili žute boje; noge i glava su im potpuno crne.
Jaja hiberniraju u tlu, ali kada postane toplo izlaze na površinu, uglavnom u travnju ili svibnju. Bubamare se isprva hrane samo mladim lišćem i kimom. Nešto kasnije počinju polagati jaja na donjoj strani listova krumpira. Postoji više različitih metoda suzbijanja žutih crva, a sa suzbijanjem se preporuča započeti već u proljeće. Najbolja preventivna mjera zaštite od zlatne žutice je redoviti pregled lišća i uklanjanje lišća na kojem su se pojavila jaja. Osim toga, također je potrebno ukloniti sve ličinke i odrasle jedinke na lišću ili na tlu u vrtu. Najuspješnije suzbijanje je sakupljanje i uništavanje zlatnih ribica.
No, ova tehnika uglavnom uspijeva kada su u pitanju manje površine. Što se tiče uporabe insekticida, nije preporučljivo. Jer njihovom uporabom ubijaju se svi kukci, a ne samo krumpirove zlatice, koje remete prirodnu ravnotežu. Do danas su se najbolji i najučinkovitiji rezultati u liječenju bradavica pokazali prirodnim putem. Žuta plamenjača manje napada krumpir kada se gnoji kompostom, a to djelovanje imaju i pojedine biljke. Ako uz krumpir posadimo hren, kamilicu, koprivu, oni će prirodnim putem otjerati žutilo.
Naime, orlovi nokti ne podnose njihov miris koji će ih odbijati. Kukce počinjemo suzbijati kada ih primijetimo više od 5 po grmu, a ličinke ako ih imamo više od 20. U malim nasadima uklonite odrasle kukce ručnim sakupljanjem. Još je jednostavnije prskati ličinke prirodnim insekticidom Bio Plantella Flora Verde koji se temelji na prirodnom piretrinu iz buha. Preparat ima širok spektar djelovanja i kratku karencu. Prvo prskanje obaviti u svibnju kada grmovi krumpira imaju manju lisnu površinu pa kukci mogu napraviti veću štetu.
Drugo prskanje ponavljamo kada se pojave ličinke koje ugrožavaju biljke prije cvatnje. Trećim prskanjem već suzbijamo krumpirovu plamenjaču nove generacije. Kada se koloradska zlatica prekomjerno namnoži, ekološki temelj neće biti dovoljan, pa primjenjujemo jači insekticid Vivera Karate Zeon (od 2 do 2,5 ml na 10 l vode). Može se kupiti u specijaliziranim prodavaonicama biljnih ljekarni bez FFS pregleda.