– U posljednjih 10 dana, kako imamo jako visoke temperature, omiljeno voće i to pogotovo kada je hladno jeste lubenica. Ruku na srce, to je u stvari povrće koje je slatko, zato jer je puzavica…

Postoje brojne tehnike koje mogu pomoći u odabiru savršene lubenice. Prema izvješćima, poznato je da ova posebna metoda dosljedno daje pozitivne rezultate. Kad se suočite s obiljem lubenica po vrućem danu, odabir najslađe može biti prilično zbunjujući. Međutim, ne bojte se! Postoji nekoliko jednostavnih tehnika koje mogu uvelike pojednostaviti vaše iskustvo kupnje. Ključno je usredotočiti se na često zanemaren aspekt lubenice. Odaberite lubenice s čvrstom vanjštinom i zanemarite one s mekom korom. Obratite posebnu pozornost na nijansu oko stabljike. Točka pričvršćenja lubenice za lišće tijekom rasta može pružiti dragocjene uvide u njezinu zrelost i jestivost.

  • Blago žuta nijansa na ovom području ukazuje na optimalnu zrelost, osiguravajući izvrstan okus lubenice. Suprotno tome, ako mjesto pričvršćivanja ostane zeleno, lubenica još nije zrela i može imati okus više poput krastavca. S druge strane, pretjerano žuta boja ukazuje na prezrelost, pa je preporučljivo izbjegavati takve lubenice. Stoga je preporučljivo odabrati lubenicu sa stabljikom koja je vrlo slična boji maslaca. Nadalje, nudimo izbor dodatnih tehnika za pomoć u odabiru najzrelije i najukusnije lubenice. Osiguravanje točnosti je imperativ. Prilikom odabira lubenice savjetuje se izbjegavati one koje su neravnog, udubljenog ili općenito nepravilnog izgleda. Odlučite se za lubenicu bez ikakvih mrlja ili znakova oštećenja.

Provjerite težinu. Prilikom odabira lubenice važno je imati na umu da će zrela lubenica imati znatno veću težinu u odnosu na nezrelu. Ova dodatna težina služi kao pouzdan pokazatelj visokog sadržaja vode i izvrsnog okusa lubenice. Kako biste napravili informirani izbor, preporuča se skupiti više lubenica jednake veličine i odabrati onu s najvećom težinom. Lagano ga tapnite.

Ovaj je trik vrlo cijenjen među ljubiteljima lubenica. Lupkanjem po kori i pomnim slušanjem zvuka koji nastaje može se odrediti zrelost lubenice. Rezonantan, šuplji zvuk ukazuje da je lubenica savršeno zrela i spremna za uživanje. Tijekom ljetnih mjeseci lubenice su vrlo tražene zbog svojih hidratantnih svojstava i visokog sadržaja vode. Kako bi se osigurala optimalna berba, potrebno je posvetiti veliku pozornost biljci, jer postoje jasni pokazatelji koji označavaju idealno vrijeme za branje plodova. Bezukusnom, neukusnom mesu nezrelog voća nedostaje sočnost.

S druge strane, prezreli plodovi imaju brašnastu teksturu i njihova unutrašnjost postaje kašasta, što ukazuje na početak truljenja. Vrijeme koje je potrebno da lubenica prijeđe od sadnje do berbe obično se kreće od 75 do 95 dana. Međutim, ako se sjeme izravno sije, proces može trajati otprilike 100 dana. Trajanje ovog razdoblja rasta ovisi o različitim čimbenicima, uključujući specifičnu sortu lubenice i uvjete u kojima se uzgaja. Kako bi se ubrzao proces zrenja, preporučuje se uklanjanje vrha biljke.

Time se potiče rast bočnih izdanaka, što rezultira većim plodovima. Kada se lubenica položi na tlo, jedna strana može ostati svjetlija ili bijela. Kako bi se osiguralo ravnomjerno sazrijevanje, preporučljivo je povremeno rotirati lubenice. Kako biste izbjegli rizik od pada plodova, savjetuje se da ih ne okrećete na silu. Kako plodovi ne bi došli u direktan dodir sa zemljom i propadali, uobičajeno je da se ispod njih postave komadi daske ili stiropora.

Tijekom završne faze sazrijevanja prekida se opskrba vodom za navodnjavanje. Kao rezultat toga, ove lubenice neće imati prekomjernu vlažnost, već će njihov plod sadržavati više prirodnih šećera, što će rezultirati izraženijim i prijatnijim okusom. Koji su pokazatelji njezine zrelosti? Bež nijansa se pojavljuje na bijelom ili svijetlom dijelu tla. Biljka pokazuje ponašanje puzanja, a početni znak zrelosti je sušenje vitica u blizini ploda. Peteljka zrele lubenice počinje se sušiti, a na površini kore stvara se bjelkasta praškasta tvar nalik vosku ili pepelu. Kad je lubenica potpuno zrela, kora je glatka, dok nezrele lubenice imaju grubu teksturu.

Koru zrele lubenice lako je zagrebati noktom. Nadalje, lupkanjem prstom po površini lubenice možemo razabrati jasne zvukove koji ukazuju na njezinu razinu zrelosti. Zvuk koji emitira zrela lubenica je dubok i rezonantan, a postaje sve izraženiji kako ona nastavlja sazrijevati. Nakon što se iščupa iz zemlje, plod se nježno čisti mekom krpom, omogućujući mu da ostane svjež dulje vrijeme, ovisno o okolini okoliš. Za optimalnu dugotrajnost preporuča se čuvanje voća u hladnjaku i konzumiranje u najkraćem roku.

Preporučeno