Riba je poznata kao jedna od najzdravijih namirnica, i preporuka je da se konzumira jednom do dva puta tjedno. Međutim, ono u čemu većina griješi, jeste njena priprema i način akko se pravi. Naime, mnogi stavljaju previše ulja dok je prže, a to je zapravo pogrešno….

Naglasak je stavljen na često korišten kuhinjski sastojak koji može djelovati kao alternativa brašnu: mast. Škrob ili kukuruzni škrob oko ribe stvorit će zaštitni sloj koji jamči zadržavanje hrskavosti, a istovremeno smanjuje upijanje ulja, čime se sprječava masna tekstura. Sastojci: Odaberite 1 kg ribe, morske ili riječne, po želji.

Dodatno umiješajte 200 g temeljca, 3 žličice soli, 1 žličicu papra, 1 žličicu češnjaka u prahu, začine po želji i ulje za prženje. Priprema: Započnite tako što ćete ribu narezati na komade i začiniti solju prema običaju. Preporučljivo je ribu ohladiti u hladnjaku, po mogućnosti dan prije kuhanja, iako je prihvatljivo i hlađenje nekoliko sati prije prženja. Nakon toga temeljac treba preliti u zdjelu. Dodajte po jednu čajnu žličicu soli, papra, češnjaka u prahu i bilo kojih drugih začina po želji, pazeći da se sve komponente dobro sjedine.

Zatim ulijte odgovarajuću količinu ulja u duboku posudu, pazeći da riba bude potpuno potopljena, i dovoljno zagrijte ulje. Nakon toga ribu izvadite iz hladnjaka, svaki komad obilato premažite i pažljivo stavite u zagrijano ulje. Ako je potrebno, okrenite ribu više puta kako biste osigurali ravnomjerno pečenje sa svake strane. Ovo jelo idealno ide uz krumpir ili dodatnu salatu. Dobar tek!

DODATNI TEKST

Od malih nogu Željka Bojić (34) svjesno se odlučila pomagati drugima, da bi se naposljetku posvetila liječničkom pozivu. Godine 2011. saznala je za svoje stanje žučnih kamenaca; međutim, nakon kirurškog zahvata suočila se s daleko težom situacijom: znatno oštećenje jetre značilo je da joj je jedina prilika za preživljavanje bila transplantacija. U dobi od dvadeset godina, bio sam na drugoj godini medicinske škole, stalno sam stavljao zdravlje u prvi plan svojih prioriteta i održavao povećanu svijest o dobrobiti.

  • Dok sam bio podvrgnut standardnom ultrazvuku koji je proveo moj liječnik koji me uputio, otkriven je žučni kamenac, koji se često naziva i žučni kamenac. Sa solidnim iskustvom u medicinskom razumijevanju i uvidu, Željka je odlučila odmah riješiti problem kako bi spriječila bilo kakve komplikacije koje bi mogle proizaći iz njezine dijagnoze. Svoju priču dijeli za Zdravlje Kurir. Dana 3. studenoga 2011. Željka je ušla u operacijsku dvoranu puna nade u planirani zahvat, ne sluteći da će taj trenutak nepovratno promijeniti putanju njezina života. Sjećam se da sam u bolnicu donio udžbenik iz fiziologije, jer sam dva tjedna kasnije trebao učiti za kolokvij.

Nažalost, cijeli taj semestar moje mjesto u amfiteatru na Medicinskom fakultetu ostalo je prazno. U nastojanju da riješim postojeće predrasude oko doniranja organa, surađivao sam sa svojim kolegama unutar udruge „Zajedno za novi život“. Dok su komplikacije nakon operacije krajnje neuobičajene, Željka je nažalost postala jedna od rijetkih osoba na koju su takve pojave utjecale. Otprilike mjesec dana nakon zahvata, moja se prognoza činila prilično mračnom, zahtijevajući hitan premještaj na VMA.

U ovoj sam instituciji prvi put osjetio temeljni problem i po prvi sam se put suočio s dubokim strahom od smrtnosti, budući da su liječnici tijekom jutarnjih obilazaka pružali minimalne informacije i pokazivali potpuno turobno raspoloženje. Bjeloočnice mojih očiju i nijansa moje kože poprimili su intenzivnu žutu boju, dok se moj apetit smanjio na gotovo nepostojeću razinu; tijekom svojih posjeta, moja je majka uspjela samo staviti male količine hrane u moja usta. Ovo je bilo duboko bolno iskušenje. Osjetio sam kako postupno popuštam pred svojim izazovima. U tom trenutku Željka priznaje da je istinski shvatila značenje izreke „Zdrav čovjek ima tisuću želja, a bolestan samo jednu.

Preporučeno