Salvadorka Lilijan, nakon osam godina provedenih iza rešetaka, konačno je puštena na slobodu. Njena priča, koja je privukla pažnju javnosti, počela je kada joj je novorođenče preminulo u bolnici, što ju je dovelo do zatvorske kazne. Ova 28-godišnja žena, prvi put se obratila medijima u sredu, naglašavajući nevinost koju je konačno uspela dokazati. U decembru prošle godine, nakon dugog i bolnog procesa, napustila je zatvor.
Lilijan je rođena 2015. godine u javnoj bolnici na zapadu Salvadora. Nažalost, njenoj devojčici su se javile ozbiljne komplikacije nakon rođenja, a preminula je samo 72 sata kasnije. Lilijan je suočena s optužbama za napuštanje i zanemarivanje deteta, kao i za teško ubistvo. Tužioci su čak tvrdili da nije dovoljno brinula o fetusu tokom trudnoće. Prvobitno osuđena na 30 godina zatvora, Lilijan je nakon preispitivanja kazne u 2023. godini oslobođena.
El Salvador ima jednu od najstrožih zabrana abortusa u Americi, a takve restriktivne politike dovode do nepravednih osuda žena koje su prošle kroz teške akušerske situacije. Ovo svedoči o “kriminalizaciji porođaja”, kako su to nazvali aktivisti lokalnih udruženja za građanska prava. Lilijan je postala simbol borbe protiv ovakvih zakona, a njen izlazak na slobodu označava pobedu i priznanje njene nevinosti.
Koordinatorka grupe Marijana Mojsa izrazila je zadovoljstvo zbog zatvaranja ovog ciklusa, ističući da je kampanja za oslobođenje žena započela 2014. godine i imala podršku međunarodne zajednice. Ipak, i pored uspeha u Lilijaninom slučaju, oko 20 sličnih situacija čeka na rešenje u El Salvadoru. Mojsa naglašava nužnost pristupa ženama njihovim seksualnim i reproduktivnim pravima.
El Salvador, s pretežno katoličkim i evangelističkim stanovništvom, ima zakone koji smatraju abortus krivičnim delom, a takve situacije često dovode do dugogodišnjih zatvorskih kazni. Predsednik Najib Bukele obećao je poboljšanje uslova u bolnicama, ali je naglasio da nema nameru menjati zakon o abortusu.
Interamerički sud za ljudska prava bavi se pitanjem abortusa u Salvadoru, posebno u slučaju 22-godišnje Beatriz. Obolela od lupusa, Beatriz je tražila abortus kada je saznala da je njen fetus razvijen sa ozbiljnim zdravstvenim problemima. Iako Vrhovni sud nije odobrio abortus, intervencija Interameričkog suda dovela je do carskog reza u sedmom mesecu trudnoće. Nažalost, beba je preminula, a Beatriz je kasnije stradala u saobraćajnoj nesreći. Pitanje o kršenju njenih prava još uvek čeka sudsku odluku.