Mislimo da ne postoji osoba na svijetu koja nije bar jednom odigrala loto. Naime, kada loptice krenu da se miješaju, onda raste uzbuđenje i napetost, a još ako imate neke brojeve na listiću, odmah vam se počnu motati milioni po glavi…

Irish Lotto izvlačenje na kraju 2017. postalo je značajan trenutak u povijesti svih LOTTO izvlačenja! Objašnjenje je jednostavno — loptica u bubnju doživljava “krizu identiteta”, nesigurno treba li je identificirati kao 33 ili 38. Prijenos uživo, zajedno s dva jasno vidljiva broja na loptici, zaprepastio je gledatelje, što je dovelo do tvrdnji varanja na lutriji. Uprava lutrije je u odgovoru pojasnila da se radi samo o “odsjaju”, što znači da je izvučena kuglica bila ona označena brojem 38. Međutim, zbog osvjetljenja, osmica se ne može jasno razaznati.

BONUS

Šećeri su vrsta ugljenih hidrata (karbohidrata) koji se koriste kao izvor energije u organizmu. Hemijski, šećeri su jednostavni (monosaharidi) ili složeni (disaharidi, polisaharidi) spojevi. Evo nekoliko osnovnih informacija o šećerima: Monosaharidi: To su najjednostavniji oblici šećera, koji se ne mogu razložiti na manje jedinice. Najpoznatiji monosaharidi su: Glukoza: Primarni izvor energije za tijelo, nalazi se u mnogim namirnicama. Fruktoza: Šećer koji se nalazi u voću i medu, često se koristi u industrijskoj proizvodnji. Galaktoza: Prisutan je u mliječnim proizvodima, a u tijelu se pretvara u glukozu.

Šećer je vrsta hranjive tvari koja opskrbljuje naše tijelo energijom potrebnom za učinkovito funkcioniranje. Pretjerani unos dodanog šećera može negativno utjecati na vaše zdravlje. Povijesno gledano, pojedinci su dobivali šećer iz prirodnih izvora poput voća i meda; međutim, uspon prehrambene industrije i brze hrane doveo je do značajnog porasta potrošnje šećera u suvremenom društvu. Evo važnih točaka u vezi s negativnim učincima šećera na naše zdravlje:

-Visoka potrošnja kalorija: dodani šećeri daju kalorije, ali nemaju nikakvih prehrambenih prednosti. Konzumacija previše šećera rezultira većim unosom kalorija, što može pridonijeti prekomjernoj težini ili pretilosti. Konzumacija puno šećera podiže razinu triglicerida i LDL kolesterola, koji se često naziva “lošim” kolesterolom, što može rezultirati nakupljanjem masnih naslaga u arterijama. – Povezanost s dijabetesom tipa 2: Visoka konzumacija šećera može rezultirati otpornošću na inzulin, što potencijalno može dovesti do dijabetesa tipa 2.

Inzulinska rezistencija nastaje kada stanice ne reagiraju pravilno na inzulin, hormon odgovoran za kontrolu razine šećera u krvi. Karijes nastaje kada se bakterije u ustima hrane šećerom, stvarajući kiseline koje nagrizaju zubnu caklinu i rezultiraju karijesom. Bitno je razumjeti da nisu svi šećeri štetni na isti način. Prirodni šećeri prisutni u cijelom voću i drugim prirodnim izvorima dolaze s korisnim hranjivim tvarima i vlaknima koja pomažu usporiti njihovu apsorpciju. S druge strane, dodane šećere koji se nalaze u prerađenoj hrani i slatkišima treba jesti umjereno.

Dijetetske preporuke sugeriraju smanjenje konzumacije dodanih šećera i odabir prirodnih izvora šećera. Umjesto slatkih grickalica i gaziranih pića, poželjno je birati voće, orašaste plodove i prirodne zaslađivače poput meda ili javorovog sirupa. Praćenje unosa šećera uz održavanje uravnotežene prehrane bitne su mjere za potporu cjelokupnog zdravlja i izbjegavanje zdravstvenih problema povezanih s pretjeranom konzumacijom šećera.

Preporučeno