Sljedeća jako zanimljiva priča dolazi nam iz bivšeg Sovjetskoga Saveza, a sve je povezano sa jednom djevojkom, koja je napravila zločin o kojem se priča i dan danas…..
Ova zapanjujuća priča odigrala se 1983. godine u Moskvi i izazvala je veliku pažnju javnosti. Dvojica auto-entuzijasta, koji su slučajno prošli pored garažne zadruge Signal, primetili su dim kako izlazi ispod kapije jedne od garaža. Zanimajući se zbog toga, prišli su bliže i čuli zvuke muzike koji su dopirali iznutra, ali i tutnjavu motora koji je radio. Bilo je jasno da nešto nije u redu. Moguće je da je vozač zaboravio da ugasi motor, a potom izgubio svest usled izduvnih gasova? Jedan od njih je požurio da pozove policiju, dok je drugi pokušao da otvori kapiju garaže, ali nije uspeo jer nije popustila.
Kada je policija konačno stigla, sa vozačevom pomoći, uspeli su da otvore garažu i uđu u unutrašnjost. Unutra su pronašli automobil Moskvič sa upaljenim motorom i uključenim radiom, dok je na podu ležalo telo mladića. Lekari su odmah stigli, ali je bilo jasno da je smrt bila trenutna – više nisu mogli ništa da urade, osim da konstatuju smrt. Forenzičari su ubrzo odbacili verziju nesreće jer su primetili da je na glavi pokojnika bila ogrebotina, a na njemu nije bilo odgovarajuće odeće – bio je u donjem vešu. Uočeni su i tragovi borbe, što je ukazivalo da je možda došlo do nasilja. Na osnovu dokumenta pronađenih u automobilu, identifikovan je mladić kao Evgenij Sviridov, 18 godina, bivši solista Velikog dečijeg hora Svesaveznog radija i Centralne televizije.
Pitanje koje su postavljali svi je: šta mu se zapravo dogodilo?
- Tokom istrage, forenzičari su otkrili da je Evgenijeva odeća bila razbacana po unutrašnjosti automobila, a ispod volana su pronašli pocepanu potpeticu od ženske čizme. Ovaj nalaz je odmah ukazao na mogućnost da je žena bila umešana u njegovu smrt. Verzija o namernom zločinu postala je verovatnija, a motiv je morao biti istražen. Detektivi su se fokusirali na mogućnost da je mladić zapanjen, ostavljen u zatvorenoj garaži i ugušen izduvnim gasovima.
Ubrzo su se pojavile informacije koje su pomogle u razjašnjavanju slučaja. U razgovoru sa majkom Evgenija Sviridova, saznali su da je njen sin imao devojku, Svetlanu Vavilovu, koja je takođe bila solista Velikog dečijeg hora. Oni su se upoznali u horu, a njihova romansa je bila ubrzo započeta. Majka je izrazila zabrinutost zbog Svetlaninog ponašanja, rekavši da je bila previše živahna, pa čak i drska, što joj se nije dopadalo. Policija je počela da sumnja da su možda Evgenij i Svetlana imali sastanak u garaži, koji je prerastao u svađu. U tom trenutku, on je mogao biti zapanjen, a ona je pobegla, ostavljajući ga da umre.
Međutim, kada su pokušali da stupe u kontakt sa Svetlanom, nisu uspeli. Tog istog dana, njeno telo je pronađeno ispred njenog stana, kao da je slučajno pala dok je čistila prozore. Prvi zaključci su bili da je u pitanju nesrećni slučaj, ali detalji nisu odgovarali toj verziji. Na prozoru su bili tragovi vode, kao da je nedavno opran, ali nisu postojali tragovi Svetlaninih ruku ili stopala. Kako je to moguće? Da li je njena smrt zapravo bila ubistvo?
Ispitivanja komšija Vavilovih otkrila su da su se tog dana u stanu čuli glasni zvuci, poput svađe, što je izazvalo sumnju da nije bila u pitanju samo nesreća. Kriminalisti su takođe uočili da na mestu gde je Svetlana navodno pala nije bilo tragova njenih ruku, što je značilo da je zapravo neko mogao da je gurne.
Svetlanina majka, Marina Vavilova, bila je duboko pogođena smrti svoje ćerke. Kada su je detektivi ispitivali, priznala je da je bila zabrinuta zbog Evgenijeve smrti, što je pomoglo u razumijevanju njenog stanja. Uveravala je policiju da je Svetlana bila toliko pogođena gubitkom svog dečka da je verovatno odlučila da sebi oduzme život. Međutim, ovakva verzija je ostavila više pitanja nego odgovora. Ako je Svetlana bila toliko zabrinuta zbog Evgenijeve smrti, zašto nije tražila pomoć ili obratila se nekoj osobi za podršku?
Policija je nastavila sa istragom i uskoro je postalo jasno da su događaji u stanu Vavilovih bili mnogo složeniji nego što su inicijalno delovali. Marina Vavilova, koja je bila duboko emotivno pogođena gubicima, donela je odlučujuću odluku da se prikloni verziji da je njena ćerka umrla slučajno, ali je bila svesna da je njena prošlost možda bila daleko od mirne.
Na kraju je sud doneo presudu – Marina Vavilova je osuđena na 15 godina zatvora zbog učešća u zločinu, koji je uključen u smrt svog sina i njenog uvođenja u mahinacije koje su imale tragične posledice. Tragedija je na kraju razotkrila duboke slojeve porodičnih odnosa, strahova i skrivenih tajni koje su se krile iza fasade javnih nastupa i profesionalnog uspeha.