Julie je američka medicinska sestra koja radi na odjelu za palijativnu skrb, a slavu na TikToku stekla je baveći se osjetljivom i nepopularnom temom smrti i njezinih posljedica. Njezin cilj je pomoći ljudima da razumiju smrt i da gracioznije prihvate odlazak svojih voljenih. Kroz godine iskustva u radu s umirućim pacijentima, Julie je otkrila malo poznate činjenice o procesu umiranja. Jedan takav fenomen je da ljudi kao da biraju točan trenutak kada će umrijeti, čemu je Julie svjedočila u brojnim prilikama. Ona to smatra neobjašnjivim, ali intrigantnim. Pacijenti čekaju da njihovi najmiliji stignu u bolnicu, čak i ako žive daleko, prije nego što udahnu. S druge strane, Julie je također vidjela slučajeve u kojima pacijenti umiru bez ikakvog očitog razmatranja prisutnosti svojih najmilijih.
Prema riječima medicinske sestre, postoje pojedinci koji radije umru sami i čekaju da njihovi voljeni odu prije nego što to učine. “Opazila sam da se to događa opetovano”, napominje ona. “Ove osobe namjerno biraju dan i vrijeme svoje smrti. Je li to uobičajena pojava? Ne nužno, ali se događa dovoljno često da opravdava raspravu. Zašto se to događa, jednostavno ne znamo”, zaključuje Julie. Smrt je enigma, možda i najznačajnija na svijetu, jer nitko ne zna što se događa tijekom ili nakon nje. Jesmo li nečega svjesni neposredno prije smrti, sliči li nam smrt na san, odlazi li naša duša doista nekamo ili ne ostaje ništa, pitanja su koja će najvjerojatnije zauvijek ostati neodgovorena, barem za žive. Dok znanstvenici i medicinski stručnjaci nastavljaju proučavati proces umiranja, nastoje razumjeti sve njegove zamršenosti.
Iskustvo umiranja je jedinstveno za svakog pojedinca, a oni koji su najbolje upoznati s trenucima koji prethode smrti su liječnici specijalizirani za palijativnu skrb, poput dr. Patrika Stila iz jedne australske klinike. Osim fizioloških promjena koje se događaju, postoje dodatni čimbenici koji pridonose iskustvu umiranja, uključujući težinu bolesti, osobnu snagu pojedinca i podršku okoline. Tijekom tog vremena mijenjaju se i obrasci disanja, pri čemu neki pojedinci imaju brže ili sporije disanje, a drugi imaju duge stanke ili bučno disanje zbog nakupljanja izlučevina ili toksina u tijelu. Iako ovo može biti zastrašujuće za voljene osobe, važno je upamtiti da je iskustvo umiranja jedinstveno i složeno za svakog pojedinca.
U intervjuu za “News.com.au”, Steele je naglasio važnost identificiranja pojedinaca koji umiru. Ova izjava dolazi u svjetlu studije objavljene u časopisu “Frontiers in Aging Neuroscience” ranije ove godine, koja je potvrdila pojavu životnih sjećanja koja trepere pred očima tijekom procesa umiranja.