Dino Merlin je jedan od najpoznatijih i najuspešnijih muzičara sa prostora bivše Jugoslavije. Rođen je 12. avgusta 1962. godine u Sarajevu, Bosna i Hercegovina. Njegova muzička karijera traje više od četiri decenije, a postao je ikona popularne muzike sa svojim specifičnim stilom i emotivnim pesmama.
Biografija Dina Merlina je ujedno i svedočanstvo o burnom životu Balkana, u kojem postoje i neke lepe veze, one koje se osete kroz muziku i odnos publike prema zajedničkim muzičkim zvezdama. Njegov život, prepun izazova, trijumfa i lične borbe, duboko je povezan s turbulentnom istorijom ovog regiona, a kroz njegovu muziku, čini se da je sve to postalo univerzalno, dodajući na značaju njegovu umetnost i uticaj.
Živeo je u siromaštvu
Dino Merlin rođen je 12. septembra 1962. godine u Sarajevu, a pravo ime mu je Edin Dervišhalidović. Prošao je kroz mnoga iskušenja, ali su ga upravo ta iskustva oblikovala u jednog od najvažnijih muzičara Balkana. Lična priča Dino Merlina duboko zrači tugom, izazovima i trijumfom. Rodio se u skromnoj porodici, a kad je imao samo pet godina, otac ih je napustio, ostavljajući ga da odrasta uz majku. S obzirom na finansijske poteškoće, veoma rano je započeo da radi, čak u fabrici, dok je muzika uvek bila njegova strast, s posebnim naglaskom na gitaru.
Intimni detalji njegovog života su retki, a on sve što ga muči pronalazi izlaz kroz stihove svojih pesama. Iako retko govori o privatnom životu, jednom je prilikom priznao da je svom ocu oprostio napuštanje, ali da to ne znači da je zaboravio. „Moj otac je bio stolar, a majka bula, odnosno muslimanska sveštenica. Imao sam teško detinjstvo: otac je napustio porodicu kad je meni bilo sedam, a mojoj sestri Amini pet godina. Mama se trudila da nam da sve što je bilo u njenoj moći, tako da ipak nismo previše oskudevali. Imao sam bicikl, polovne skije i jabuku svake večeri pre spavanja, što je, zapravo, dosta. Mnogi u ono doba nisu imali ni to“, rekao je Dino Merlin za Informer.ba.
Najviše je voleo svoju sadašnju suprugu
- U srećnom je braku već 35 godina sa suprugom Amelom, sa kojom ima ćerku Amelu i sina Hamzu. On i Amela su se naporno borili za svoju ljubav jer je ona bila bogata, a on siromašan, pa se njeni roditelji nisu slagali sa njenim izborom partnera. Kako ljubav sve pobeđuje, tada dvadesetogodišnja Amela, tajno se udala za Dina i prešla da živi sa njim i njegovom majkom. Šest meseci roditelji nisu želeli da je vide, ali na kraju su popustili i sada su u sjajnim odnosima. Dino nije želeo da odustane od muzike, što je često predstavljalo problem i izazivalo neprilike u njegovom braku, jer niko nije mogao ni da sluti koliki uspeh će on doživeti.
„Zvezde su se bukvalno poravnale za nas. Kada smo se upoznali, imali smo samo 17 godina, potpuno nevini i čisti. Srećan sam što je naša ljubav opstala do danas. Za mene je Amela žena, majka, ljubavnica i majka moje dece, rame za plakanje, najbolji saveznik i savetnik. Ja sam plašljive prirode, a ona je moja majka, koja zna da me smiri u pravom trenutku. Potpuno smo različiti: ja se lako rasplamtim, ona je samozatajna i uvek mirna. Valjda se zato tako dobro slažemo.“
Impozantna muzička karijera Dina Merlina
Već 1991. godine, Dervišhalidović započinje samostalnu karijeru i uzima umetničko ime Dino Merlin. On nastavlja da pravi pop muziku, ali joj dodaje elemente elektronske, orijentalne i etno muzike, stvarajući jedinstven zvuk. Svoj prvi solo album objavio je 1993. godine pod nazivom “Moja bogda sna”. On je takođe napisao i prvu himnu Bosne i Hercegovine, „Jedna si jedina“. Na takmičenju za pesmu Evrovizije učestvovao je tri puta: 1993. godine u Dablinu, kada je napisao pesmu „Sva bol svijeta“, koja je prva predstavljala Bosnu i Hercegovinu kao nezavisnu državu; 1999. godine u Jerusalimu, kada je pevao pesmu „Putnici“ sa francuskom pevačicom Beatris Pulo; i 2011. godine u Diseldorfu, kada je predstavio Bosnu i Hercegovinu pesmom „Ljubav unazad“.
Album „Sredinom“ objavio je 2000. godine i to je bio jedan od najprodavanijih albuma u jugoistočnoj Evropi u poslednjih 10 godina. Turneja koju je tada imao obuhvatila je više od 200 koncerata i imao je veliki koncert na Olimpijskom stadionu Koševo pred 80.000 ljudi. Ništa manju popularnost nije imao ni album „Hotel Nacional“, koji se u junu 2014. godine našao na 8. mestu Bilbordove top-liste.
Saradnja Dina Merlina sa drugim izvođačima
Osim što je sebi napravio brojne hitove, Dino Merlin je pisao i za druge. On nije sarađivao isključivo sa pevačima pop žanra, već je napisao i neke od najlepših narodnih pesama. Duet koji izvodi sa Vesnom Zmijanac, „Kad zamirišu jorgovani“, sam je napisao i odmah je postao najveći hit na prostoru tadašnje SFRJ. Dvadeset godina kasnije, on i Vesna su snimili i duet „Klupko“, koji, ipak, nije doživeo toliku slavu. Zmijančevoj je napisao i pesmu „Sto života“ 1990. godine. Pevačici Ivani Banfić napisao je tri pesme: „Predaleko“, „Sretan ti stoti rođendan“ i „Ja nikad neću znati“, a sa njom je snimio i duet „Godinama“. Sa Ninom Badrić snimio je duet „Ti si mene“. Pesmu Zdravka Čolića „Kao moja mati“, napisao je upravo Dino Merlin. Za Lepu Brenu je napisao pesme „Igraj, igraj“ i „Jablan“.