– Nedavno se navršilo pune dvije godine, od kako je preminuo poznati srpski političar, Miroslav Lazanski. Jednostavno, cijela Srbije je ostala u šoku kada je ova vijest objavljena, jer se nije alio ni na kakve zdravstvene probleme. Mi danas govorimo o njenoj kćerci, o kojoj i nije baš puno pričao u medijima.
- U prisustvu najmilijih, glumica Teodora Bjelica izrekla je odlučnu tvrdnju, a do oltara ju je ispratio stariji gospodin. Zanimljivim spletom događaja, Gordana se s Teodorom povezala preko Miroslava Lazanskog, vojnog analitičara koji je tragično preminuo 2021. Lazanski je Teodoru priznao kao svoju kćer tek na svom posljednjem danu. Nakon Teodorinog rođenja, Lazanski je osnovao vlastitu obitelj, ostavljajući njezinu majku da se snalazi u ulozi samohranog roditelja, pokušavajući popuniti prazninu koju je ostavio njezin odsutni otac. U jednom razgovoru, Teodora se jednom prilikom osvrnula na osjetljivu temu iz svog djetinjstva, istaknuvši da dok ju je majka obasipala ljubavlju, ona je duboko osjećala odsustvo oca tijekom odrastanja.
Tijekom mog odrastanja osjećala se odsutnost oca, ali je velika ljubav moje majke nadoknadila njegovu odsutnost. Situaciju odrastanja bez oca nisam doživljavala kao tragediju. Nepokolebljiva podrška moje majke bila mi je od neprocjenjive važnosti, kako osobno tako i poslovno. Ne postoji nikoga koga volim i cijenim više od nje. Njoj se povjeravam o svakom aspektu svog života i ona je jedina koja me istinski razumije. Međutim, želim da moja djeca imaju privilegiju prisutnosti oba roditelja, jer vjerujem da je to važno.
Teodora je izrazila svoje osjećaje po tom pitanju. Tijekom njihovog razgovora, podijelila je priču o nemilosrdnoj borbi svoje majke da nikada ne doživi bilo kakav oblik uskraćenosti. Biti samohrana majka za nju je bio veliki izazov. Dubina njezinih iskustava poznata je samo njoj. Jednom sam je naišao, sjedila je i plakala. Dvaput je morala biti pozvana hitna pomoć jer se pod teretom posla srušila i bila je potrebna liječnička intervencija. Usklađivanje posla i brige o meni bio je težak zadatak jer nije imala nikakvu pomoć. Suočavala se s stalnom borbom da zaradi dovoljno novca da pokrije stanarinu i račune. Bilo je dana kada je nedostajalo i najnužnijih potrepština, kao i svaka obična obitelj devedesetih.
Glumica je podijelila svoje mišljenje, izjavivši: Teodorin prijedlog nije prihvatio Miroslav Lazanski. Ispričavam se zbog svoje posesivnosti kao djeteta. Bio sam žestoko zaštitnički nastrojen prema svojoj majci i nisam je želio dijeliti ni s kim. Živo se sjećam da sam majstora kad je posjetio naš dom ispitivala zašto gleda moju majku, iako sam imala samo pet godina. Unatoč njezinoj želji da ima partnera ili se ponovno uda, nikada nikoga nije uvela u naše kućanstvo. Još uvijek se sjećam kada me pitala želim li brata ili sestru, a ja sam bez imalo oklijevanja odgovorio odlučnim “Ne!” Bio sam toliko vezan za nju da nije mogla ni na wc bez mene pored sebe. Ako niste znali, Miroslav Lazanski preminuo je u 71. godini 3. kolovoza 2021. godine, obilježivši njegov odlazak prije dvije godine.
Od posljedica iznenadnog srčanog udara bivši veleposlanik Srbije u Rusiji preminuo je u svojoj rezidenciji u Beogradu. Dana 18. rujna 1950. godine rođen je Miroslav Lazanski u gradu Karlovcu, što označava njegovo rodno mjesto. Srbijanski novinar, vojni i politički komentator, političar i diplomat, bio je zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srbije od 2016. do 2019. godine, a kasnije 2019. godine preuzeo je dužnost veleposlanika Republike Srbije u Ruska Federacija. Nakon završenog osnovnog obrazovanja u Karlovcu, gimnazije u Trebinju i studija prava u Zagrebu, uspješno je krstario svojim akademskim putem kroz više gradova.
- Njegova novinarska karijera obuhvaćala je priloge za razne lokalne novine poput Poleta, Vjesnika, Danasa i Starta. U veljači 1991. preselio se u Beograd gdje je počeo pisati za ugledni dnevni list Politika. Nadalje, njegov pisani rad uključio je i priloge za novine kao što su Politika Ekspres, NIN, Večernje Novosti, zagrebački Start, Kathimerini, Diamond Weekly i Securitarian. Uz novinske članke, napisao je i sedam knjiga, a zaslužan je i za tvorca deset televizijskih serija. Održao je izvješća iz raznih zona sukoba uključujući Afganistan, Bejrut, Čečeniju, Zair, Libanon, iračko-iranski sukob, operaciju Pustinjska oluja, rat u Bosni i Hercegovini, Sloveniju, Kosovo i Metohiju, Libiju i mnoge druge.
U svojim intervjuima imao je privilegiju razgovarati s cijenjenim pojedincima kao što su zapovjednici NATO-a general Bernard Rogers i general John Galvin, maršal Sovjetskog Saveza Sergej Akhromejev, zapovjednik Varšavskog pakta Viktor Kulikov, ministar obrane Sovjetskog Saveza maršal Dmitry Yazov, Zapovjednik mornaričke flote SSSR-a admiral Vladimir Černavin, predsjednik Sirije maršal Bashar al-Assad i trideset drugih ministara obrane i načelnika generalštaba iz različitih vojski širom svijeta. Tijekom svog boravka u bivšoj Jugoslaviji, Lazanskog su povezivali s brojnim zapanjujućim osobama, no on se samo jednom odlučio oženiti. Bilo je to 1990. godine kada su Lazanski i njegova supruga na svijet dočekali sina Aleksandra. Kao i njegov otac, i Aleksandar služi kao rezervni potporučnik Vojske Srbije.
Dok obitelj Lazanski prvenstveno živi u Beogradu, često posjećuju Miroslavovu naslijeđenu kuću u Sloveniji, dragocjenu imovinu koju je naslijedio njegov otac Vladimir. Miroslav je rekao da nije imao poteškoća u kretanju kroz razne gradove bivše Jugoslavije, uključujući Zagreb i Sarajevo, unatoč burnim događajima koji su se dogodili. Godinama se posvetio skupljanju kolekcije sablji, a njegov izbor fotografija na kojima su prikazani pojedinci koje je intervjuirao služi kao zadivljujući zapis o eri Hladnog rata.