U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o virusu, koji prema posljednjim informacijama bi se jako brzo mogao naći i na ovim prostorima. Naime, nakon korona virusa, sve viruse i bolesti treba shvatiti ozbiljno….
Između listopada i prosinca ove godine, zagonetna bolest slična gripi rezultirala je smrću najmanje 71 osobe u Demokratskoj Republici Kongo. Izvješća pokazuju da je broj umrlih možda već premašio 140, što je natjeralo Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO) da pošalje tim stručnjaka u pokrajinu Kwango, mjesto gdje se bolest prvi put pojavila. Epidemiolozi je smatraju respiratornom bolešću jer oboljeli prvenstveno pokazuju simptome slične gripi kao što su povišena tjelesna temperatura, glavobolja, curenje nosa, kašalj, uz poteškoće s disanjem i anemiju.
Prema lokalnoj agenciji ANSA, muškarac koji je imao slične simptome hospitaliziran je u Italiji. Prethodno je boravio u Kongu te je od 22. studenog do 3. prosinca bio primljen u bolnicu u gradu Luka, nakon čega je nakon oporavka otpušten. “Iz Konga se vratio muškarac star oko 50 godina, koji je bio 700 kilometara udaljen od dokumentirane zone epidemije. Zaprimljen je u bolnicu zbog temperature i anemije, ali se sada oporavlja”, rekao je Spartako Sani, pročelnik odjela zaraznih bolesti Sanlučke bolnice.
Marija Rozarija Kampitjelo, voditeljica odjela za prevenciju, izjavila je da osoba ima simptome slične gripi koji se mogu povezati s bolešću koja prevladava na tom području te afričke države. Kampitjelo je izjavio: “U vrijeme kad je bio hospitaliziran, epidemija koja se pojavila u Kongu još je bila neidentificirana. Činilo se da je bolovao od ozbiljnog slučaja gripe. Između listopada i prosinca ove godine, čudna bolest slična gripi rezultirala je smrću najmanje 71 osobe u Demokratskoj Republici Kongo. Izvješća sugeriraju da je broj smrtnih slučajeva možda već premašio 140, što je natjeralo Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO) da pošalje tim stručnjaka u pokrajinu Kwango, mjesto gdje je prvotno izbila epidemija.
U Kongu su 143 osobe izgubile život zbog neidentificirane bolesti. sveta Ukupno 143 osobe izgubile su živote zbog neidentificirane bolesti u Kongu, postavljajući pitanja o uključenosti EU-a u pogoršanje sukoba kroz sporazum s Ruandom u vezi s “mineralima krvi”. sveta “Krvavi minerali”: EU se suočava s kritikama zbog navodnog pogoršanja humanitarne krize svojim sporazumom o mineralima s Ruandom. sveta EU se suočava s kritikama zbog navodnog pogoršanja humanitarne krize povezane s njezinim sporazumom o rudama s Ruandom.
- Epidemiolozi sugeriraju da je riječ o bolesti dišnog sustava, jer pacijenti primarno pokazuju simptome slične gripi poput povišene tjelesne temperature, glavobolje, curenja iz nosa, kašlja, otežanog disanja i anemije. Prema lokalnoj agenciji ANSA, još jedan muškarac koji je imao slične simptome hospitaliziran je u Italiji. U Kongu je boravio prije hospitalizacije, koja se odvijala od 22. studenog do 3. prosinca u bolnici u gradu Luka; otpušten je nakon oporavka.
“Iz Konga se vratio muškarac star oko 50 godina, koji je bio 700 kilometara udaljen od regije gdje je zabilježena epidemija. Bio je primljen u bolnicu zbog temperature i anemije, ali se sada oporavlja”, rekao je Spartako Sani. , voditeljica odjela zaraznih bolesti sanlučke bolnice. Marija Rozarija Kampitjelo, voditeljica odjela za prevenciju, izjavila je da osoba ima simptome slične gripi koji se mogu povezati s bolešću koja prevladava na području te afričke zemlje. Kampitjelo je izjavio: “U vrijeme kada je bio hospitaliziran, epidemija u Kongu još nije bila identificirana.
Činilo se da je patio od ozbiljnog slučaja gripe. Epidemiolozi u Italiji ponovno su se obratili pacijentu kako bi proveli daljnje pretrage koje će biti proslijeđene Zavodu za zdravstvo na dodatnu procjenu. Kako navode iz Kampitela, ovo testiranje se provodi iz mjera predostrožnosti. Muškarac je trenutno dobrog zdravlja, provodi vrijeme sa svojom obitelji i nema neposredne opasnosti od infekcije. “Kratki pregled bolesti” Ministarstvo zdravstva Demokratske Republike Kongo izjavilo je da posjeduje ograničene podatke o bolesti, uz napomenu da su zaražene stotine i da je većina smrtnih slučajeva bila među osobama mlađim od 18 godina.
Oskar Kazva , mještanin okruga Panzi u provinciji Kwango, izvijestio je da je njegova 298-godišnja kći preminula od nepoznate bolesti. Kazva je izvijestila AP da je imala visoku temperaturu i uporan kašalj. Osjećala se slabo, a zbog nedovoljne liječničke pomoći naposljetku je preminula. Kako je izjavio ministar poljoprivrede Samuel Roger Kamba, oko 40 posto smrtnih slučajeva uključivalo je djecu mlađu od pet godina, od kojih su mnoga patila od pothranjenosti i lošeg zdravlja.
Način prijenosa bolesti ostaje nejasan; međutim, dužnosnici pozivaju građane na pranje ruku sapunom, suzdržavanje od velikih okupljanja, i izbjegavajte kontakt s umrlim osobama. “Nismo sigurni radi li se o virusnoj ili bakterijskoj bolesti”, rekao je Dijeudon Mvamba, glavni ravnatelj Nacionalnog instituta za javno zdravstvo, tijekom brifinga za novinare. Prema najnovijem izvješću WHO-a, bilo je 406 dokumentiranih slučajeva neidentificirane bolesti između 24. listopada i 5. prosinca. Najveća koncentracija oboljelih nalazi se u okrugu Panzi, koji se nalazi otprilike 700 kilometara od Kinshase, glavnog grada DR. Kongo.
U regiji u kojoj nedostaje odgovarajuća zdravstvena infrastruktura, WHO je poslao tim da prikupi uzorke za laboratorijsko testiranje. Dvije godine prije toga u ovom se području dogodila velika epidemija tifusa, a oko 40 posto stanovnika pati od pothranjenosti. “Radimo na utvrđivanju podrijetla bolesti i načina prijenosa. Cilj nam je pronaći odgovor što je prije moguće”, izjavio je Matshidiso Moeti, regionalni direktor WHO-a, u intervjuu za AP. Demokratska Republika Kongo, među najsiromašnijim nacijama svijeta i sa samo dva liječnika na svakih 10.000 ljudi, trenutno se bori s ozbiljnom epidemijom Mpoxa (majmunske boginje), koja je rezultirala s 1200 smrtnih slučajeva od 2023. godine.
Kongo se smatra jednim od “izvorišta novih bolesti”. Značajan slučaj dogodio se 1976. godine kada je belgijski liječnik i znanstvenik Peter Piot identificirao virus ebole u katoličkoj misiji Jambuku, smještenoj otprilike 1000 kilometara sjeverno od Kinshase u tropskoj šumi. Osim toga, vjeruje se da su se neki od najranijih slučajeva HIV infekcije pojavili u Kinshasi nakon Prvog svjetskog rata.