Za danas smo spremili jako korisnu informaciju, a koja se itekako može primjeniti na ženama. Naime, mitiseri, znaju da budu jako neugodni, a evo kako da ih se riješite na prirodan način….

 

Savremena njega kože sve više se oslanja na trendove koji nastaju i šire se putem društvenih mreža, a jedan od najzapaženijih u poslednje vreme je tretman poznat kao “ribanje”. Ova metoda izazvala je ogroman interes, posebno kod osoba koje se bore sa miteserima, proširenim porama, masnom kožom i sličnim estetskim nepravilnostima.

Ono što ribanje čini posebno privlačnim jeste njegova jednostavnost i obećani rezultati koji se često prikazuju na slikama „pre i posle“. Tretman se sastoji od tri faze, a cilj mu je dubinsko čišćenje kože i uklanjanje nataloženih nečistoća. Prvi korak obuhvata čišćenje lica sredstvom na bazi ulja, jer ulje efikasno rastvara sebum i prljavštinu u porama. Drugi korak je nanošenje maske od gline, poznate po tome što izvlači dubinske nečistoće i pomaže u zatvaranju pora. Poslednji korak podrazumeva ponovno nanošenje uljnog sredstva, kako bi se koža dodatno nahranila i smirila, čime se zaokružuje tretman.

Mnogi korisnici društvenih mreža kao što su TikTok i Instagram dele svoja iskustva sa ovim tretmanom, uz video-zapise i fotografije koje prikazuju vidno čišću i glađu kožu. Posebnu pažnju izaziva količina vidljivih nečistoća koje glina izvuče na površinu, što je za neke korisnike bilo šokantno, pa i pomalo neprijatno za gledanje. Jedna od žena koja je podelila svoje iskustvo istakla je da je efekat bio očigledan, ali i da rezultati mogu izgledati drastično, jer jasno pokazuju ono što se do tada krilo unutar pora.

Ipak, i pored sve popularnosti, stručnjaci upozoravaju da ovakav tretman nije bez rizika. Dermatolozi, među kojima i dr Elizabeth Tanzi, upozoravaju da se ovakvi trendovi često šire bez dovoljne stručne provere. Ona navodi da je glina zaista efikasna u dubinskom čišćenju, ali da prečesto korišćenje može dovesti do isušivanja kože. Ovo se posebno odnosi na osobe sa osetljivom, suvom ili reaktivnom kožom.

Dr Tanzi ističe da ulja, ako se ne ispiru pravilno, mogu ostaviti film na koži koji zapravo doprinosi začepljenju pora, naročito kod osoba koje su sklone aknama. Dodatno, kombinacija gline i ulja može narušiti prirodni zaštitni sloj kože, što rezultira crvenilom, iritacijom, perutanjem i pogoršanjem postojećih problema. Iz tog razloga savetuje se da se ovakvi tretmani ne sprovode bez prethodnog konsultovanja sa dermatologom, naročito kod osoba koje već koriste medicinsku terapiju za kožu.

Zabrinutost izaziva i činjenica da se ovakve metode promovišu isključivo kroz lična iskustva korisnika i viralne snimke, dok naučna istraživanja i kliničke studije o efikasnosti i bezbednosti metode još uvek nisu dostupne. To znači da efekti mogu biti privremeni ili varijabilni, u zavisnosti od tipa kože i individualnih reakcija.

U osnovi, tretman ribanja može biti koristan alat u borbi protiv nečiste kože, ali samo ako se koristi odmereno i promišljeno. Ono što deluje na jednoj osobi može izazvati kontraefekat kod druge. Važno je shvatiti da ne postoji univerzalno rešenje kada je u pitanju nega kože – sve mora biti prilagođeno individualnim potrebama, tolerancijama i ciljevima.

Zato je, uprkos privlačnosti brzih rezultata, preporuka da se u nezi lica oslonimo na dugoročan i uravnotežen pristup. Osnovna rutina koja uključuje blago čišćenje, redovnu hidrataciju, zaštitu od sunca i eventualnu upotrebu blagih eksfolijanata često daje sigurnije i stabilnije rezultate od intenzivnih, agresivnih metoda koje obećavaju „čuda preko noći“.

Na kraju, iako internet i društvene mreže mogu ponuditi zanimljive ideje za negu, pravo rešenje leži u kombinaciji savremenih znanja i lične pažnje prema sopstvenoj koži. Slušati vlastito telo i konsultovati se sa stručnjacima uvek je bolja opcija nego slepo pratiti trend. Jer lepa koža nije rezultat trenutnog trenda – već dugoročne brige, strpljenja i razumevanja. Samo individualizovan pristup može garantovati zdrav i blistav ten koji traje.

Preporučeno