Tijekom gotovo tri godine moja je supruga stupila u brak s mojim starijim bratom i sestrom, što je rezultiralo rođenjem njihove kćeri. Tijekom tog razdoblja, njezina ljubav prema meni je cvjetala, što ju je dovelo do epifanije da sam ja osoba s kojom želi dijeliti svoje postojanje na neodređeno vrijeme.

Iako sam u početku gajio prikrivene emocije prema njoj, ustrajao sam u odbijanju njezinih udvaranja dulje vrijeme. Nakon nekoliko mjeseci dala je do znanja da namjerava otići od mog brata i sestre, bez obzira na moje želje.

Nakon dugog razmišljanja, na kraju sam donio odluku krenuti na uzbudljivo putovanje sa svojim rođacima, ostavljajući iza sebe bol izdaje i sramotu koju mi ​​je nametnula moja obitelj, posebno moj brat. Usprkos teškom teretu na mom duhu, otkrio sam neizmjernu radost u njihovom druženju.

Skoro šest godina upuštali smo se u zajedničku avanturu koja je u naše živote dovela troje izvanredne djece. Naša financijska stabilnost i savršena egzistencija činili su se nepokolebljivima. Ali kobnog jutra nestala je bez ikakvog traga, ostavljajući mene i našu djecu da popravljamo naše uništene živote.

Kao samohrani otac i živim sam, pokazalo se da je izuzetno teško uspostaviti dosljednu rutinu, osobito s obzirom na to da je ona bila glavni skrbnik u našem domu.

Sama težina izazova koji je pred mnom, da vratim ravnotežu i uspostavim osjećaj normalnosti u svom životu, ostavlja u meni osjećaj kao da samo moje postojanje visi o niti. Kao da se nalazim na rubu prostranog i pustog carstva, nesigurna u svoj sljedeći korak.

BONUS TEKST:

Pravilna tjelesna funkcija zahtijeva prisutnost folata, organske varijante vitamina B9. Nedovoljne razine ove esencijalne hranjive tvari mogu rezultirati mnoštvom simptoma i komplikacija. Folat, također poznat kao vitamin B9 ili folat u njegovim različitim oblicima, prirodno je zastupljen u raznim izvorima hrane. To uključuje lisnato zeleno povrće, agrume, orašaste plodove, mahunarke, plodove mora, jaja, mliječne proizvode, meso i žitarice.

Tijelo se oslanja na folat kako bi olakšalo stvaranje svježih crvenih krvnih stanica i DNK. Ova hranjiva tvar je osobito ključna tijekom trudnoće, jer potiče pravilnu prehranu i napredovanje fetusa, dok istovremeno djeluje kao zaštita od urođenih abnormalnosti. Važno je uočiti razliku između folne kiseline i folata. Folna kiselina je sintetski oblik, dok je folat prirodna tvar. Iako tijelo ne može pohraniti značajne količine prirodnog folata, ono lako apsorbira folnu kiselinu.

Trudnice trebaju obratiti posebnu pozornost na problem nedostatka folata tijekom trudnoće. Štetne posljedice neodgovarajuće razine folata mogu imati dubok utjecaj na trudnice, rezultirajući raznim komplikacijama. Folat, također poznat kao vitamin B9, igra ključnu ulogu u formiranju bebine leđne moždine i mozga. Nedovoljne razine folata mogu dovesti do ozbiljnih urođenih mana i povećati rizik od abrupcije posteljice, prijevremenog poroda i niske porođajne težine.

Istraživanje koje je provedeno opsežno pokazalo je da nedovoljne razine folata tijekom trudnoće mogu povećati šanse da dijete razvije autizam. Nedostatak vitamina B9 je uzrok anemije. Nedovoljne razine folata mogu dovesti do razvoja anemije, stanja koje karakterizira nedostatak zdravih crvenih krvnih stanica odgovornih za prijenos kisika do tjelesnih tkiva.

Nedovoljna prisutnost folata u tijelu može rezultirati stvaranjem neuobičajeno prevelikih crvenih krvnih stanica koje ne uspijevaju izvršiti svoje zadaće. Tipično, umor služi kao početni pokazatelj, popraćen raznim drugim komplikacijama povezanim s nedostatkom folata. Te komplikacije uključuju neplodnost, određene vrste raka i kardiovaskularne bolesti. Osim toga, depresija i demencija su također povezane s nedostatkom folata. Ključno je identificirati znakove i simptome nedostatka folata, jer oni mogu doprinijeti smanjenju funkcije mozga, potencijalno dovodeći do stanja poput Alzheimerove bolesti.

Prvi znak nedostatka folata obično je ekstremni umor. Ostali simptomi koji se mogu pojaviti uključuju ranice u ustima, bljedilo, otežano disanje, razdražljivost, vrtoglavicu, osjetljiv i crven jezik, smanjen osjet okusa, gubitak pamćenja, poteškoće s koncentracijom, zbunjenost, probleme s prosuđivanjem, nedostatak energije, slabost mišića, depresiju , gubitak težine i proljev. Nedostatak folata može rezultirati nizom simptoma.

Primarni uzrok nedostatka vitamina B9 je nedovoljna prehrana u kojoj nedostaje hrana prirodno bogata folatima. Osim toga, prehrana s nedostatkom namirnica koje prirodno sadrže ovaj ključni nutrijent također može pridonijeti nedostatku folata.

Poremećaji u asimilaciji vitamina B9 mogu nastati kao posljedica bolesti poput Crohnove bolesti ili celijakije, koje pogađaju gastrointestinalni trakt. Nadalje, prekomjerno uživanje u alkoholu može dovesti do manjka folata jer osobe koje prekomjerno konzumiraju alkohol često hranu zamjenjuju alkoholnim pićima.

Ako se voće i povrće pretjerano kuha, inherentni folati sadržani u njima mogu izgubiti svoju učinkovitost. Do pojave hemolitičke anemije, stanja obilježenog brzom razgradnjom crvenih krvnih stanica, dolazi kada brzina uništavanja nadmašuje brzinu obnavljanja. Određeni lijekovi, osobito oni propisani za epilepsiju i ulcerozni kolitis, mogu spriječiti sposobnost tijela da učinkovito apsorbira hranjive tvari.

Nadalje, osobe koje pate od zatajenja bubrega mogu se odlučiti za dijalizu kao način rješavanja svog stanja. Postupak uključuje i identifikaciju i provođenje odgovarajućeg liječenja. Kako bi se utvrdilo postojanje nedostatka, provodi se pregled krvi kako bi se izmjerila razina folata u krvožilnom sustavu. Ako se otkrije nedostatak, vaš će liječnik savjetovati upotrebu dodataka folne kiseline. Tipično, prosječna odrasla osoba treba dnevnu konzumaciju od 400 mikrograma (mcg).

Uz procjenu razine vitamina u vašoj krvi, liječnik će vam dati prijedloge za uravnoteženu i zdravu prehranu koja uključuje raznovrsno voće, povrće i hranu bogatu folnom kiselinom ili onu obogaćenu folnom kiselinom.

Kako biste spriječili nedostatak vitamina B9, preporuča se u prehranu uključiti namirnice koje su prirodno bogate ovim vitalnim nutrijentom. To uključuje agrume, zeleno lisnato povrće i razne mahunarke poput graška i graha. Osim toga, plodovi mora, jaja, mliječni proizvodi i meso također su važne komponente dobro uravnotežene prehrane.

Preporučeno