Kada je imala samo 10 godina, roditelji Sonite Alizadeh, koji su bili muslimani, pokušali su joj organizirati brak. Odrastanje pod talibanskim režimom učinilo joj je djetinjstvo nevjerojatno teškim. Njezina je obitelj pobjegla iz ratom razorenog Afganistana u Iran kad je imala osam godina, no to joj nije olakšalo stvari. Prva bračna ponuda, srećom, nije prošla. “Tada nisam shvaćala što se događa pa se nisam uzrujala. To je bio tek prvi put da su roditelji obratili pažnju na mene i kupili mi novu odjeću”, prisjetila se Sonita. No, kada je napunila 16 godina, majka ju je ponovno obavijestila da će se morati udati za nekoga tko joj se ne sviđa. Majka ju je posjetila u Teheranu i obavijestila je da se mora vratiti u Afganistan jer njezin brat treba miraz od 7000 dolara, a obitelj bi prodajom nje mogla zaraditi 9000 dolara. “Ostala sam bez riječi. Nisam mogla disati.

Srce mi se slomilo kad mi je majka rekla da će me prodati. Sonita se prisjeća bolnog iskustva osjećaja bezvrijednosti u usporedbi s bratom. Izražava da ljudi oko nje nisu bili suosjećajni s njom, ostavljajući je da se osjeća izolirano i usamljeno.Ona to iskustvo opisuje kao “smrt”. Unatoč inzistiranju svoje majke, Sonita je donijela hrabru odluku da odbaci praksu dječjeg braka, koja godišnje pogađa 15% mladih afganistanskih djevojaka. Kako bi se uzdržavala u Iranu gdje nije imala odgovarajuću osobnu iskaznicu, odlučna se tinejdžerica okrenula radu u nevladinoj organizaciji, gdje je sama naučila čitati i pisati dok je čistila zahode. Nadahnuta Eminemovom glazbom, Sonita je počela stvarati vlastitu poeziju i rap tekstove. Unatoč nezakonitosti snimanja glazbe bez odobrenja vlade u Iranu, ona je nastavila producirati i snimati svoje pjesme.

Godine 2014. Alizadeh je postala značajna osoba kada je objavila video pod nazivom “Nevjeste na prodaju”, koji je prikazivao roditelje koji prodaju svoje kćeri kako bi izbjegli brak. Nakon što je video dobio široku pozornost, ponuđena joj je studentska viza i financijska pomoć ako pristane studirati u Sjedinjenim Državama, na što je pristala. Alizadeh od tada živi u New Yorku, pohađa Bard College i posvećuje svoje vrijeme pisanju poezije. Također se bavila rapom kao karijerom i postala je aktivistica koja se zalaže protiv dječjih brakova.

Kulturna očekivanja za mlade žene u mojoj zemlji vrlo su restriktivna: one bi trebale šutjeti, ne govoriti o svojim budućim težnjama i bez pitanja se pokoravati svojoj obitelji. U suštini, od njih se očekuje da budu poput lutaka, stalno dostupni drugima za manipulaciju i igru. Kad me majka odlučila prodati, odbio sam napustiti svoje snove za svjetliju budućnost. Unatoč početnom šoku i užasu koje je moja majka osjetila kad je saznala za moju želju da se bavim rap glazbom, od tada je postala jedna od mojih najvećih podrška. Ovo je značajan pomak, s obzirom na njezino vlastito iskustvo udaje s 13 godina. Dokumentarni film “Sonita” nastao je kao plod jedne sudbine. Prvi put je prikazan 2015. na Međunarodnom festivalu u Amsterdamu, gdje je nagrađen Velikom nagradom žirija za svjetsku kinematografiju.

Preporučeno