Makedonski novinar Vlado Taneski (Čudovište iz Kičeva) bio je jedan od najobaveštenijih reportera crne hronike tadašnje Makedonije. Uvek je imao detalj više od kolega. Na kraju se ispostavilo da je lično ubio tri žene i o tome pisao seriju tekstova. Iz prve ruke.

  • Vlado Taneski, novinar poznat po radu u makedonskoj crnoj kronici, bio je suzdržan i introvertiran. Među svojim kolegama bio je visoko cijenjen zbog svojih iznimnih vještina i široke mreže unutar policijskog i pravosudnog sustava. Supruga ga je visoko cijenila, smatrajući ga uzornim ocem i supružnikom. Međutim, kasnije se otkrilo da Taneski nije ono za što se predstavljao, budući da je razotkriven kao serijski ubojica i silovatelj. Zagonetnost njegova života ostala je do kraja.

    S 56 godina, policija ga je privela 2008. pod sumnjom da je počinio gnusna djela ubojstva i mučenja nad tri starije žene. Vlasti su počele sumnjati u umiješanost Taneskija u ove zločine nakon što je u nizu SMS-ova u vezi s nepovezanim ubojstvima otkrio konkretne informacije koje nisu bile javno objavljene, informacije koje je mogla znati samo odgovorna osoba.

    U gradu Kičevu, koji se nalazi 120 kilometara od Skoplja, tragično su otkrivena beživotna tijela triju siromašnih žena. Ovim je ženama nemilosrdno oduzeta odjeća, njihova izgnječena tijela bešćutno spakirana u najlonske vreće i ostavljena na različitim lokacijama. Obdukcijama je otkriveno da je svaka od ovih žrtava pretrpjela seksualno i fizičko zlostavljanje prije nego što je prerano umrla davljenjem, koristeći telefonske žice kao instrument svoje smrti. Među tim žrtvama bila je i Živana Temelkoska, 65-godišnja žena čije je tijelo otkriveno 2007. godine.

    Mitra Simjanoska, stara 64 godine, doživjela je tragičnu sudbinu prije dvije godine. Vlasti su tada objavile da su u tijeku potraga za 78-godišnjom ženom koja je nestala 2003. Imali su opravdane sumnje da je i ova žena bila podvrgnuta mučenju i ubojstvu od strane Taneskog. Osumnjičenik je imao osobne veze s obje žrtve i, kao novinar, imao je privilegiju pomno pratiti istragu i održavati neograničen kontakt s obiteljima nesretnih žena koje je ili ubio ili namjeravao eliminirati.

Vlastito ga je djelovanje dovelo pod lupu policije kada je u listu “Nova Makedonija” objavio tekst pod naslovom “Serijski ubojica u Kičevu”, u kojem je iznio teoriju o otmici jedne žrtve, Ljubice Licoske, stare 56 godina. Prema njegovom iskazu, prišla su joj dvojica muškaraca, tvrdeći da joj je sin ozlijeđen, i nasilno je uveli u vozilo. Osim toga, čak i prije nego što je policija dobila rezultate obdukcije, hrabro je u svom pisanju ustvrdio da su žrtve zadavljene telefonskim kabelom. Ove specifične pojedinosti može dati očevidac, žrtva ili čak počinitelj.

Nakon ispitivanja, istražitelji su uočili sličnosti među žrtvama, koje su sve bile osobe niskog socioekonomskog statusa i neobrazovane, zaposlene kao čistačice. Osim toga, svaka je žrtva dijelila profesionalnu vezu s Taneskijevom majkom. Naknadno se otkrilo da je njihov odnos bio zategnut, jer je novinar navodno gajio nesklonost vlastitoj majci, jer je ona stalno podsjećala na nju.

Istovremeno je pisanim dokumentom priznao da posjeduje saznanja o počiniteljima ubojstava, točno identificirajući njihova imena. Međutim, propustio se prisjetiti da su te osobe već bile u zatvoru u vrijeme zločina, zbog čega je bilo fizički nemoguće da su počinili djelo. Ovaj neobičan slučaj privukao je pozornost i uglednih izvora poput New York Timesa. Glasnogovornik makedonske policije Ivo Kotevski izrazio je zabrinutost zbog članaka Taneskog, što je potaknulo istragu protiv cijenjenog novinara koji se hvalio 20-godišnjom karijerom. Ključni dokazi koji su doveli do njegova uhićenja uključivali su podudaranje njegovih DNK tragova iz sjemene tekućine i onih otkrivenih na žrtvama.

Samo nekoliko dana nakon uhićenja, otkriven je beživotan unutar zatvorske ćelije. Službeni narativ tvrdi da je sam sebi oduzeo život uronivši u plastičnu posudu napunjenu vodom. Dodatak posebnosti ove priče je činjenica da su oba njegova cimera navodno čvrsto spavala i nisu čula nikakav zvuk tijekom njegovog navodnog samoubojstva.

Ipak, službene zaključke nitko nije opovrgnuo. Kotevski, glasnogovornik policije, izjavio je u to vrijeme da će se istraga o ubojstvima nastaviti, ali je priznao da je ova smrt predstavljala daljnje komplikacije. Ognen Canvarevik, novinar publikacije “Nova Makedonija” koji je surađivao s Taneskim na člancima koji se tiču ​​ubojstava, izrazio je duboki šok zajedno sa svojim kolegama kada je saznao za nesretni događaj.

Doimao se potpuno običan u svakom pogledu.Canvarevik je izrazio nevjericu kada ga je policija kontaktirala, obavijestivši ga da je naizgled običan i dobro-obrazovani pojedinac za kojeg je znao da je zapravo ubojica. Osobu je opisao kao ugodnu osobu, zbog čega mu je bilo još teže shvatiti šokantno otkriće.

Prema njegovom iskazu, Taneski je posjedovao značajnu stručnost u novinarstvu i bio je oženjen, iako je trenutno bio odvojen od svoje supruge. Zajedno su odgojili dvoje odrasle djece. Vlado priznaje svoj zategnuti odnos s majkom i tragično otkriva da mu je otac 1990. godine oduzeo sebi život.

Canvarevik je istaknuo zadivljujuću pribranost s kojom je govorio o ubojstvima, ističući blizinu ovih žena svojim domovima. Ljupčo Popovski, glavni urednik “Utrinskog vesnika”, lista u kojem je i Taneski bio zaposlen, okarakterizirao ga je kao izrazito suzdržanog.Izrazio je nevjericu, navodeći da takve postupke nikada ne bi pripisao Vladinim sposobnostima.

Na sličan način Taneskog je opisala i supruga Vesna. Tijekom ovog izvještaja, detaljno je opisala njihov odnos i posljednje trenutke njegova postojanja.Vesna Taneski izjavila je da je njihov brak bio besprijekoran i da su mu mnogi zavidjeli. Bila je zadovoljna njihovom vezom, a trenutna situacija doima se kao užasna noćna mora. Rado se prisjeća Vlada ne samo kao divnog supružnika, već i iznimnog oca.

Vesna je izrazila nevjericu što toliko dugo živi s osobom o kojoj se trenutno govori. Priznala je da je potencijalno mogla biti prva meta, ali nikada nije otkrila nikakve znakove ili razloge za zabrinutost. Nadalje je spomenula da je Vlado svojim pisanim radom stekao protivnike te da joj se u privatnim trenucima često povjeravao kako se boji da mu netko ne smjesti.Zbog radnog preseljenja u Skoplje, supruga je posljednjih godina imala priliku viđati samo vikendom.Na kraju ispovijesti, Vesna je otkrila da mu je tijekom njihovog susreta u zatvoru izrazila oprost i pitala ga zašto joj nije otkrio svoje nevolje.

Preporučeno