Njega noktiju je važan dio lične higijene i estetike, ali i pokazatelj opšteg zdravlja organizma. Lijepi i zdravi nokti nisu samo stvar izgleda; oni odražavaju i unutrašnje stanje tijela, poput ishrane, hidratacije i brige o sebi.
Jesi li iscrpljen, neugledni? Da li su vam kosa i nokti oštećeni? Vidite učinke ovoga i što vam nedostaje u tijelu? Suvremena znanstvena istraživanja jasno pokazuju utjecaj prehrane na cjelokupno zdravlje čovjeka. Nije samo stvar u pravilnoj, uravnoteženoj prehrani koja jača imunološki sustav i poboljšava unutarnje organe, već iu načinu na koji nam se to čini, prvenstveno kroz zdravlje kože, kose i noktiju. Jedan od najvažnijih nutrijenata za održavanje ovog zdravstvenog aspekta su proteini, koji su temeljna komponenta stanica i ključni su za funkcioniranje mišića, kostiju i vezivnog tkiva, kao i za regeneraciju tkiva.
Proteini u tijelu sudjeluju u brojnim važnim zadaćama, uključujući regeneraciju tkiva, sintezu enzima i hormona te potporu više vitalnih funkcija. Kada tijelo ima malo proteina, te funkcije su ugrožene, što vrlo brzo utječe na cjelokupno zdravlje. Medicinski izvori, kao što je WebMD, navode brojne simptome povezane s nedostatkom proteina koji su vidljivi prije razvoja težih bolesti. Neki od najčešćih simptoma koji ukazuju na nedostatak proteina i drugih bitnih nutrijenata su: Oticanje tijela (edem) – ovo je osobito često u abdomenu, nogama, rukama i stopalima. To je uzrokovano poremećenom ravnotežom tekućine u tijelu zbog nedostatka bjelančevina neophodnih za održavanje pravilnog rada krvnih žila.
Promjene raspoloženja – proteini sudjeluju u stvaranju neurotransmitera, zbog čega njihov nedostatak može dovesti do razdražljivosti, tjeskobe ili depresije. Kronični umor i slabost – u nedostatku potrebne količine proteina, mišići ostaju bez energije potrebne za oporavak nakon tjelesne aktivnosti, što dovodi do bržeg gubitka mišićnog tkiva i otežanog oporavka nakon toga. Gubitak kose, suha koža i slabi nokti – svi ovi problemi dovode do tanke, lomljive kose, kože i noktiju.
Pojačana glad – posebno izražena u želji za ugljikohidratima, jer tijelo pokušava nadoknaditi manjak energije. Često zanemarivani u odnosu na pokazatelje zdravlja tijela, može se uočiti da nokti imaju dublji učinak na prehrambene i metaboličke probleme. Njihova poslušnost, promjena boje, konzistencije ili oblika, mogu biti pokazatelji nedovoljne prehrane. Osim nedostatka proteina, značajnu ulogu u tome imaju i druge sitne komponente.
Na primjer, nedostatak vitamina D povezan je s općim nedostatkom tjelesne snage, što se očituje na noktima, ali i drugim dijelovima tijela. Anemija je uzrokovana nedostatkom željeza, što rezultira pojavom iskrivljenosti; izrazito slabi nokti koji nalikuju obliku žlice. Nedostatak cinka i selena, koji su važni za pravilan rad imunološkog sustava i regeneraciju stanica, može nepovoljno utjecati na regeneraciju noktiju i povećati njihovu osjetljivost na oštećenja.
Važnost vitamina B kompleksa, posebno biotina (B7), od najveće je važnosti za rast i poboljšanje kose i noktiju. Ostali korisni učinci omega-3 masnih kiselina uključuju pomoć u održavanju vlažnosti kože i elastičnosti noktiju. Osim čimbenika prehrane, dnevni rituali imaju značajan utjecaj na zdravlje vaših noktiju. Na primjer: Proces grickanja noktiju uzrokuje malu traumu ploče nokta koja slabi ploču i povećava njezinu osjetljivost na lomljenje. Korištenje proizvoda za čišćenje koji ne zahtijevaju nošenje rukavica isušit će kožu i oslabiti nokte. Postupak korištenja acetona za lakiranje uklanja strukturni integritet nokta.
Savjetuje se korištenje blagih kozmetičkih preparata, redovita hidratacija kože i noktiju kremama i uljima te izbjegavanje jakih kemikalija. Zdravlje noktiju također može ukazivati na prisutnost ozbiljnijih medicinskih problema. hormonska neravnoteža, poput bolesti štitnjače (hipotireoza ili hipertireoza), može dovesti do suhe kože, gubitka kose i lomljivih noktiju. gljivične infekcije, kao što je onihomikoza, karakterizirane su povećanjem debljine, diskoloracijom, neugodnim mirisom i lomljenjem noktiju.
Drugi genetski čimbenici također mogu utjecati, ali se njihov utjecaj često može umanjiti pravilnom njegom i prehranom. Promjene u boji ili obliku noktiju, poput zakrivljenosti, plavičastog ili žućkastog tona, mogu značiti ozbiljne zdravstvene probleme koji utječu na jetru, pluća ili srce. umor, lomljive nokte i tanku kosu ne treba promatrati samo kao estetske probleme, već kao pokazatelje da tijelu nedostaju esencijalni hranjivi sastojci. Ignoriranje ovih znakova može dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema. Umjesto toga, treba poticati reviziju prehrane, povećati unos kvalitetnih bjelančevina, vitamina i minerala, te po potrebi potražiti savjet liječnika ili nutricionista. U konačnici, uredni, jaki i njegovani nokti nisu samo estetski ugodni, služe i kao pokazatelj unutarnjeg sklada i dobrog zdravlja tijela.