Za nastavak našeg današnjega članka, donosimo vam jedan jako zanimljivi savjet, a koji je povezan sa njegom šake i noktiju. Naime, nekada nam se zna desiti da nam se nokti cijepaju sami od sebe, a onda preko interneta tražimo šta bi to moglo da bude problem….
Nokti i kosa su mnogo više od estetskog dodatka; oni su precizni pokazatelji unutrašnjeg zdravlja i balansa organizma. U savremenom svetu, gde spoljašnji izgled često preuzima primat, mnogi posežu za raznim preparatima i tretmanima u nadi da će rešiti probleme sa kosom i noktima. Međutim, uzrok ovih problema najčešće ne leži u kozmetici, već u načinu ishrane, stilu života i opštem funkcionisanju organizma. Naučna istraživanja jasno pokazuju da ono što unosimo u telo direktno utiče na izgled kose, kože i noktiju.
Jedan od osnovnih faktora u održavanju zdravih noktiju i kose su proteini. Oni predstavljaju gradivne elemente ćelija i ključni su za regeneraciju i oporavak tkiva. Kada ih nema dovoljno, telo to pokazuje kroz različite signale: nokti postaju tanki, listaju se i lako pucaju, kosa opada, gubi elastičnost i sjaj, dok se mišići mogu brže zamoriti i oslabiti. Takođe, nedostatak proteina može dovesti do zadržavanja tečnosti, posebno u donjim ekstremitetima, jer proteini pomažu u održavanju osmolarnog balansa unutar krvnih sudova. Uz sve to, često se javljaju promena raspoloženja, hronični umor i povećana potreba za ugljenim hidratima – što ukazuje na energetski disbalans.
Vitamini i minerali igraju nezamenljivu ulogu. Vitamin D, neophodan za apsorpciju kalcijuma, doprinosi čvrstini noktiju, ali i stabilnosti nervnog sistema i snazi mišića. Nedostatak ovog vitamina može se odraziti kroz bolove u kostima, pad koncentracije i slab kvalitet noktiju.
Gvožđe, ključno za stvaranje crvenih krvnih zrnaca, direktno utiče na dotok kiseonika do svih ćelija. Njegov manjak uzrokuje anemiju, praćenu bledilom, slabošću, lomljivim noktima i ubrzanim radom srca. Cink i selen doprinose regeneraciji ćelija, zdravlju skalpa i jačanju imuniteta. Njihov deficit usporava rast noktiju i povećava sklonost infekcijama.
Posebno važan je biotin, poznat i kao vitamin B7. Ovaj mikronutrijent učestvuje u metaboličkim procesima i često se koristi kao dodatak ishrani kod osoba koje pate od lomljivih noktiju i tanke kose. Takođe, omega-3 masne kiseline imaju protivupalno dejstvo, pomažu u očuvanju vlažnosti kože, elastičnosti noktiju i opštem zdravlju kože glave.
Naše svakodnevne navike igraju značajnu ulogu. Grickanje noktiju, preterano korišćenje acetona i izlaganje jakim hemikalijama bez zaštite ruku može ozbiljno oštetiti nokte i kožu. Važno je koristiti blage preparate, izbegavati agresivne tretmane i redovno hidrirati ruke kremama i prirodnim uljima.
Promene na noktima ponekad mogu biti znak ozbiljnih zdravstvenih problema. Hipotireoza i hipertireoza se često manifestuju kroz suvu kožu, slab rast noktiju i pojačan gubitak kose. Gljivične infekcije mogu izazvati zadebljanje, neprijatan miris i promenu boje nokta, dok zakrivljeni nokti ili promene u boji mogu ukazivati na bolesti pluća, jetre ili srca.
Mnogi, nažalost, ignorišu ove signale i fokusiraju se isključivo na spoljašnju negu. Ali istinska snaga i lepota noktiju, kose i kože dolazi iznutra. Kada telo dobije sve potrebne hranljive materije, to se reflektuje kroz jače, zdravije nokte i sjajniju kosu.
Za očuvanje zdravlja preporučuje se unos kvalitetnih izvora proteina kao što su jaja, riba, meso, mlečni proizvodi i mahunarke. Ishranu treba dopuniti vitaminima, mineralima i zdravim mastima – naročito omega-3 kiselinama. Redovno unošenje tečnosti, dovoljno sna i upravljanje stresom takođe imaju presudan značaj za opšte stanje organizma.
Pored unutrašnje nege, postoje i jednostavne, prirodne metode za spoljašnju negu noktiju: ulje čajevca kao antiseptik, pantenol i vitamin E za regeneraciju, kupke od maslinovog ulja i limuna za sjaj, te piling od meda i šećera za uklanjanje mrtvih ćelija. Ove metode dopunjuju unutrašnji balans i pomažu u održavanju prirodne lepote.
Na kraju, ne zaboravite: zdravlje počinje iznutra. Nokti i kosa nisu samo vizuelni detalji, već precizni pokazatelji stanja celokupnog organizma. Briga o sebi ne počinje na površini – ona počinje iz dubine, pažljivim osluškivanjem poruka koje nam telo svakodnevno šalje.