– Trenutno je glavni period u godini kada se odlazi na morske destinacije. Međutim, u odnosu na prošlu godinu, cijene su drastično skočile, a inflacija je ubjedljivo jako visoka. Slijedi i jedna jako zanimljiva priča iz Hrvatske….
U ljeto 2024. pojavio se val svježih trendova koji su osvojili turiste inovativnim praksama koje su pobudile naš interes. Među tim intrigantnim fenomenima je sve veća popularnost nekonvencionalnog pribora za plažu: staklenki napunjenih brašnom. Iako je ovaj osebujni prizor vezan samo za pješčane plaže i nema ga na stjenovitim obalama, njegova je svrha izazvala mnoge znatiželje. Nakon razotkrivanja misterija iza boca octa koje turisti nose u Hrvatskoj, prisutnost brašnom ukrašenih ručnika i ležaljki izazvala je opće intrige. Zaronimo u tajnu iza ovog fascinantnog trenda! Brašno služi svrsi izvan granica kuhinje; zapravo može biti vrlo zgodan za ponijeti ga na izlete na plažu. Iako se ideja u početku može činiti apsurdnom, pokazala se nevjerojatno praktičnom.
- Jednom kada ga isprobate, naći ćete se kako stalno pakirate malu posudu brašna u torbu za plažu. Međutim, prema brojnim putnicima na internetskim forumima, kukuruz i krumpir također mogu poslužiti u istu svrhu. Svaka opcija ima svoje prednosti, ali ključno je odlučiti se za najisplativije rješenje. A ako ste slučajno bez spremnika, bit će vam dovoljna plastična vrećica ako je dobro pričvršćena. Kad krenete na plažu, možda mislite da vam ne treba puno, ali u stvarnosti vaša torba zna biti prenatrpana. Ipak, isplati se napraviti mjesta za malo brašna jer vam može dobro doći tijekom izleta na plažu. Bilo da se izležavate pod suncem ili ste upravo završili s kupanjem, jednostavno posipajte malo brašna po tijelu kako biste se bez napora riješili dosadnih čestica pijeska.
Ovaj jednostavan trik doista je učinkovit. Ako ste umorni od pijeska koji vam se lijepi za stopala, ruke ili trbuh, obično brašno je rješenje. Zahvaljujući svojstvima upijanja vode, lako možete ukloniti sve neželjene ostatke. Samo ga pospite i gledajte kako pijesak bez napora odlazi. Tijekom ljetne sezone, brašno može poslužiti kao pomoćno sredstvo za uobičajene ogrebotine i rane. Primjenom na područja kao što su nadražena bedra, pazusi ili ispod grudi, možete doživjeti brzo olakšanje. U hitnim situacijama pojedinci se često okreću brašnu kao zamjeni za suhi šampon ili antiperspirant.
Međutim, važno je napomenuti da se redovita uporaba ne savjetuje. Dok uživate na plaži, ključno je hidrirati se, namazati se kremom za sunčanje i zaštititi glavu kapom ili šeširom. Ipak, ne preporučuje se dugotrajno izlaganje izravnoj sunčevoj svjetlosti. Kada je u pitanju donošenje hrane od kuće na plažu, važno je uzeti u obzir koliko dugo može stajati a da se ne pokvari. Iako su sendviči obično pakirani, specifični sastojci koji se koriste igraju ključnu ulogu.
U nedavnom prilogu “Jutru” na Prvoj, dr. Veroslava Stanković, dijetetičarka, podijelila je vrijedna saznanja o tome kojih se namirnica treba kloniti, koji su sastojci idealni za sendvič na visokim temperaturama i jesu li peciva iz trgovine sigurna za konzumaciju. . Dr. Stanković sugerira da će duljina boravka na plaži odrediti naš odabir hrane. Za cijeli dan na plaži preporuča se ponijeti prijenosni hladnjak za čuvanje hrane životinjskog podrijetla. No, ako hladnjak nije dostupan, preporučljivo je odlučiti se za suhu hranu poput peciva punjenih mesom. Iako ovo može biti teško za sunčanih dana, također se preporučuje ponijeti ohlađeno povrće, salatu i voće kako biste nadoknadili izgubljene hranjive tvari, vodu i elektrolite.
Što se tiče nadjeva za sendviče, liječnik savjetuje da se ne koriste namazi zbog njihove mogućnosti brzog kvarenja. Umjesto toga, odlučite se za čajnu kobasicu u kombinaciji s muffinom za ukusnu kombinaciju. Da biste dodali osvježavajući element, dodajte malo voća. Važno je biti oprezan s drugim sastojcima jer postoji veliki rizik od kvarenja. To posebno vrijedi kada temperatura padne unutar opasne zone od 6 do 65 stupnjeva za hranu životinjskog podrijetla.
Na 35 stupnjeva mogu napredovati štetne bakterije poput salmonele i Escherichie coli, što dovodi do crijevnih infekcija koje ne treba olako shvatiti. Je li preporučljivo kupiti kolače za izlazak na plažu? Što se tiče peciva, ako je kobasica dobro kuhana, sigurna je za konzumaciju do sat vremena nakon kupnje. Međutim, važno je napomenuti da su kobasice bogate mastima i mogu doprinijeti povišenim razinama lipida u krvi tijekom tog vremena. To potencijalno može povećati rizik od srčanog ili moždanog udara, jer potiče zgrušavanje krvi i nakupljanje masnih kapljica. Dr. Veroslava Stanković predlaže da se radije odlučite za običnu lepinju uz svježe cijeđeni sok ili limunadu sat vremena kasnije.