– Sa jako visokim temperaturama koje smo imali prethodnih dana, svima nama je jasno da se ne smije izlaziti vani između 11 i 15 sati. Međutim, mladim osobama ovo i ne pada toliko teško, koliko stariji i hronični bolesnici u stvari pate….

Ključno je poduzeti preventivne mjere kako bi se zaštitili od poremećaja uzrokovanih vrućinom, jer visoke vanjske temperature mogu značajno utjecati na zdravlje. Manifestacije štetnih posljedica uzrokovanih povišenim temperaturama uključuju prekomjerno znojenje, smanjenu snagu, bol u glavi, a potencijalno čak i ošamućenost, mučninu i grčeve mišića. Osim dobro poznatih rizika od sunčanice i toplinskog udara, povišene vanjske temperature također mogu izravno utjecati na živčani sustav i neurološke funkcije. Kada je tijelo izloženo ekstremnoj vrućini, doživljava porast temperature koji može imati štetne učinke na moždane stanice i poremetiti normalno funkcioniranje središnjeg živčanog sustava.

Ovo se stanje manifestira različitim simptomima kao što su zbunjenost, razdražljivost, delirij, au težim slučajevima i gubitak svijesti. U slučaju duljeg izlaganja jakoj toplini, moguće je narušiti krvno-moždanu barijeru. To može dovesti do povećanja propusnosti, dopuštajući štetnim tvarima da se infiltriraju u mozak, što rezultira potencijalnom upalom, oksidativnim stresom i oštećenjem neurona. Dehidracija je česta posljedica toplinskih valova. Iako se obično povezuje s nedostatkom vode u tijelu, ključno je prepoznati da neravnoteža elektrolita, posebno natrija, kalija i kalcija, igra značajniju ulogu.

Ovaj poremećaj u elektrolitima nepovoljno utječe na funkcioniranje neurona, što rezultira grčevima mišića, slabošću, zbunjenošću i, u teškim slučajevima, neurološkim oštećenjima. Osim što uzrokuje vrtoglavicu, nesvjesticu i kognitivno oštećenje, dehidracija također može dovesti do smanjenja volumena krvi, što rezultira oslabljenom cirkulacijom u mozgu. Osjetljivost na neurološke učinke toplinskih valova široko je poznata, osobito među određenim skupinama kao što su starije osobe i djeca, kojima nedostaje učinkovita termoregulacija. Za vrućih dana važno je napomenuti da su osobe s već postojećim neurološkim problemima posebno osjetljive.

Osobe sa stanjima kao što je multipla skleroza mogu imati pogoršane simptome kao rezultat osjetljivosti na toplinu. Osim toga, kronične bolesti poput pretilosti, dijabetesa i respiratornih problema trebale bi poslužiti kao upozoravajući pokazatelji tijekom razdoblja visokih temperatura. Kako bi se izbjegla dehidracija, jednostavno povećanje unosa vode nije dovoljno. Jednako je važno nadoknaditi izgubljene elektrolite.

To se može postići konzumiranjem hranjivog obroka koji se sastoji od začinjene juhe ili salate za natrij, banane ili rajčice za kalij, jogurta za kalcij te male porcije orašastih plodova i tamne čokolade za magnezij tijekom dana. Kako bismo spriječili negativne učinke vrućeg vremena, ključno je suzdržati se od boravka vani od 10 do 16 sati. U slučaju da je osoba dugotrajno bila izložena visokim temperaturama, preporučljivo ju je odmah premjestiti u prostoriju koja je klimatizirana i dobro prozračena, a zatim kontaktirati hitnu medicinsku pomoć. Osim toga, možete pronaći korisne savjete za osobe s niskim krvnim tlakom koje osjećaju nelagodu zbog visokih temperatura i vlage.

BONUS TEKST:

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, toplinski val karakteriziraju minimalno tri uzastopna dana s maksimalnim dnevnim temperaturama zraka koje prelaze utvrđeni kritični prag. Prognoze pokazuju da se u sljedećih desetak dana očekuju značajne vrućine, s mogućnošću toplinskog vala u sjevernim predjelima te pojedinim područjima zapadne i središnje Srbije. Od 23. do 26. srpnja maksimalne dnevne temperature zraka u Beogradu, koji se nalazi u sjevernom dijelu zemlje, te u Pomorju, Mačvi, Šumadiji i Podunavlju, očekuju se u ekstremno opasnim razinama, navodi se u prognozi vrijednosti. Od 21. srpnja u sjevernim i južnim krajevima zemlje bit će opasno visoke maksimalne dnevne temperature zraka.

Nišavski, Jablanički i Prizrenski okrug ove ekstremne temperature očekuju od 24. jula, piše na sajtu Instituta “Batut”. Izdavanje posebnih upozorenja u vezi s ponašanjem tijekom toplinskog vala naglašava važnost poduzimanja potrebnih mjera opreza. Vjerojatnost da ćete doživjeti ozbiljnija stanja povezana s vrućinom, uključujući osip od vrućine, edem od vrućine, sinkopu od vrućine, toplinske grčeve, iscrpljenost i toplinski udar, znatno je veća. Načini da zaštitite svoju dobrobit: Za prevenciju i liječenje osipa od vrućine važno je često mijenjati svježu i suhu odjeću. Uz to, razmislite o smanjenju intenziteta ili trajanja tjelesnog napora kada ste izloženi visokim temperaturama.

Za održavanje hidratacije važno je piti vodu u redovitim intervalima, točnije jednu čašu svakih 20 minuta, slijedeći dosljedan obrazac, čak i ako ne osjećate žeđ. Prilikom prijelaza iz hladnog okruženja u vruće, preporučljivo je postupno se aklimatizirati, umjesto da se naglo izlažete vrućim površinama poput asfalta. Ova mjera opreza pomaže u sprječavanju razvoja toplinskog edema u ekstremitetima. U slučaju toplinskog udara ključno je premjestiti se u hladnije okruženje na 1-2 dana. Pojave li se bilo kakvi znakovi smetenosti, nesvjestice ili pretjerano tople i isušene kože, nužno je odmah potražiti hitnu medicinsku pomoć.

Preporučeno