– Za danas smo vam spremili jednu jako zanimljivu priču koja nam dolazi iz Srbije. Govorićemo o malim biznisima, koji mogu da budu jako isplativi, ali u današnje vrijeme je jako teško pronaći biznis kojeg niko ne radi u vašem okruženju….
Unatoč dubokoj starosti, djed Radosava Markovića, porijeklom iz sela Ražana kod Kosjerića, može se smatrati jednim od najinventivnijih srpskih poljoprivrednika. Za razliku od svojih kolega farmera koji se bave uzgojem stoke poput krava, ovaca i kokoši, Raćo se odlučio za uzgoj jedinstvene pasmine kalifornijskih glista poznatih po iznimnoj proizvodnji visokokvalitetnog humusa. Sa snažnom radnom etikom koja potiče njegovu strast, Raćo s lakoćom posvećuje nebrojene sate njegujući svoj pelin. Njegov pothvat u ovom nekonvencionalnom poslu započeo je slučajno kada je naletio na televizijski program koji je prikazivao proces stvaranja humusa pomoću kalifornijskih glista.
Raćo Marković je u intervjuu za RINU podijelio svoje početno iskušenje i zbunjene reakcije koje je dobio od mnogih pojedinaca koji nisu bili upoznati s konceptom i mehanikom. Ne pokolebavši se, predložio je prijatelju da ga preurede u nešto neobično, dok su susjedi znatiželjno promatrali i pitali se zašto se ne bave konvencionalnim poslom. Poduzevši akciju, nabavili su značajne količine kalifornijskih glista iz Brčkog i započeli proizvodnju humusa za domaćinstva.
Kako je vrijeme prolazilo, ova se odluka pokazala izvanrednim uspjehom. Unatoč izazovima koji dolaze s pokretanjem nečeg novog, ustrajao je i odbio odustati od svoje ideje. Umjesto toga, usavršio je svoje vještine i sada može ponosno izjaviti da u svom domu ima nevjerojatnih 100 kalifornijskih glista i da može proizvesti do 350 litara humusa. Ovakav način proizvodnje kod nas nije u širokoj praksi, ali vjeruje da ima veliki potencijal kao unosan pothvat za mlade poljoprivrednike koji posjeduju odlučnost i strast da prihvate nove prilike. Deda Radosav kaže da je humus od kalifornijskih glista vrhunsko organsko đubrivo koje se dobija preradom organskog otpada, uključujući ostatke voća i povrća, lišće, stajnjak i ostatke hrane.
Ove gliste se uzgajaju u zrelom stajskom gnoju, koje konzumiraju i razgrađuju, odbacujući sav višak koji njihovo tijelo ne apsorbira. Važno je napomenuti da ovo gnojivo uvijek ima povoljnu cijenu i zadovoljavajuću razinu potražnje. Bez kemijskih dodataka, idealan je izbor za pojedince koji žele uzgajati organsko povrće, voće ili cvijeće. Djed Radosav toplo preporučuje nabavku serije kalifornijskih glista za tu svrhu.
Korištenjem ove metode proizvodnje, dobiveno gnojivo ne samo da poboljšava sastav tla, već se može pohvaliti i značajno višom koncentracijom korisnih bakterija i mikroorganizama koji uvelike doprinose rastu i cjelokupnom zdravlju biljke. Vermikompost, koji služi kao temeljno gnojivo, također se ugrađuje u supstrat za uzgoj presadnica i mladih biljaka te daje hranu biljkama tijekom cijele godine. Marljive kalifornijske gliste nalikuju marljivim radnicima koji se brinu za skromne poljoprivredne parcele. Njihova produktivnost je vrlo unosna, jer svake godine generiraju znatne količine humusa. S njihovom brzom reprodukcijom, broj radnika na tim malim farmama stalno raste, koji zapravo rade u ime poljoprivrednika.
Otprilike 20 novih glista rađa se iz jednog crva, a nije ih potrebno održavati i uspijevaju i na otvorenom i u zatvorenom. Radosav pojašnjava da su osnovni alati za njihov uzgoj gnojivo, kantica za zalijevanje i lopata. Sve veća rasprostranjenost organske proizvodnje u Srbiji i širom svijeta snažna je motivacija da krenete na avanturističko putovanje osnivanja vlastite male farme. Potražnja za proizvodima dobivenim uz pomoć humusa kalifornijskih glista raste, što rezultira nestašicom na domaćem, ali i na europskom i svjetskom tržištu.