Jedan od najpoznatijih psihologa u Rusiji je Mihail Litvak, poznat po svom jedinstvenom pristupu i iskustvima iz prve ruke. Smatran vodećim autoritetom u području psihologije u cijelom svijetu, Litvakovi savjeti za postizanje sreće dragocjeni su svima. Nasljeđe njegova sjećanja izgrađeno je na njegovim praktičnim savjetima u vezi s rješavanjem uobičajenih problema koji nas sve često muče. Njegove su smjernice bile potkrijepljene primjerima iz stvarnog svijeta.
Glasoviti intelektualac iza sebe je ostavio naslijeđe od preko 30 objavljenih znanstvenih radova i knjiga, od kojih je najpoznatija “Psihološki aikido”. Njegov život posvetio je pomaganju onima koji su u psihičkim previranjima, učeći ih metodama samorazumijevanja i brige. Mnogi su hvalili Litvakov savjet o ispunjenom životu; stoga se preporuča pažljivo čitanje i razmatranje svakog njegovog pravila. Iako se njegove riječi u početku mogu činiti brutalnim i egocentričnim, naposljetku će se iza njih otkriti velika mudrost koja će omogućiti neopterećeniji život. Jedno od najistaknutijih Litvakovih učenja jest da sreća ne bi trebala biti krajnji cilj.
Težnja za srećom je uzaludan pothvat. To je nedostižno kroz vanjske izvore kao što su materijalna dobra ili drugi pojedinci. Prava sreća potječe iz nas samih, a može se postići samo ako naučimo cijeniti život. Ovladavanje vlastitim sposobnostima i ciljevima ključ je za otključavanje vrata istinske sreće. Umjesto čekanja ili traženja dopuštenja, poduzmite akciju odmah bez odgađanja ili oklijevanja. Kad god imate jaku želju da nešto postignete, važno je ne odgađati i tražiti potvrdu od drugih. Ključno je preuzeti odgovornost za svoje postupke i odluke. Upamtite da ne možete svima ugoditi jer niste valuta.
Pokušaj zadovoljiti sve je siguran način da naiđete na značajne prepreke. Ovaj zadatak je sam po sebi neizvediv, a sam pokušaj će vas ostaviti s osjećajem nelagode i emocionalne iscrpljenosti. Kada sanjate, tijekom sna doživljavate autentične i žive podsvjesne vizije. Što se tiče snova, najbolje je usredotočiti se na dostižne ciljeve. Umjesto da gubite vrijeme na razmišljanje o neizvedivim shemama, usmjerite svoju energiju na vizualizaciju onoga što realno možete postići. Presudno je odustati od oslanjanja na vanjska gledišta. Ako vjerujete da posjedujete dobre osobine kao što su inteligencija, marljivost i zadovoljstvo, mišljenja ili ocjene drugih neće vam imati nikakvog značaja. Osim toga, važno je preuzeti odgovornost za svoje pogreške i ne svaljivati krivnju na vanjske strane.
Neprijatelj koji vam predstavlja najveću prijetnju je onaj koji je ispred vas i uvijek čeka da pogriješite. Međutim, najstrašniji neprijatelj s kojim ćete se ikada suočiti ste vi sami. Bitka protiv ovog neprijatelja je intenzivna. Na kraju, važno je upamtiti da se ne oslanjate samo na teoriju bez praktične primjene. Jedno obilježje zrelosti je sposobnost primjene znanja u djelo. Suprotno tome, nezrelost se može manifestirati u posjedovanju znanja, ali nedostatku sposobnosti da ga učinkovito iskoristi, ne ostavljajući ništa osim kritike za druge. Temeljno načelo na kojem se temelji uspjeh je provedba dobro organiziranih i proračunatih akcija. Posložite li svoje dnevne aktivnosti prioritetima i organizirate ih u skladu sa svojim vrijednostima, sigurno je da će vas sreća pratiti na vašem putu. Izbjegavajte biti zaduženi drugima, bilo da se radi o novcu ili kroz pružene usluge. Ključno je imati na umu da postoji temeljno načelo kojeg se treba pridržavati: ništa što vrijedi imati ne dolazi bez truda ili troškova. Neophodno je pitati o cijeni bilo koje usluge ili proizvoda i nikome se ne priklanjati, čak ni ako ponudi prijateljsku gestu.