I pored visokih tropskih temperatura koje su ove godine zahvatile svet, korona virus ostaje nepromenjen već četvrto leto zaredom. Izveštaji pokazuju da Srbija, koja je popularna destinacija za odmor mnogim Srbima, beleži porast broja zaraženih, što odražava situaciju u Grčkoj.

  • Kako bi riješile ovaj zabrinjavajući obrazac, brojne su tvrtke poduzele proaktivne korake uvođenjem mjera predostrožnosti, poput provođenja mjerenja temperature za zaposlenike dok ulaze u svoje uredske prostorije. Prema Grčkoj nacionalnoj zdravstvenoj organizaciji (EODI), u tjednu od 8. do 14. srpnja bilo je 26 smrtnih slučajeva i značajan broj hospitalizacija. Većina oboljelih bile su starije osobe i osobe s već postojećim kroničnim bolestima.

    Uprkos porastu oboljelih od COVID-19, iz Instituta za javno zdravlje Srbije, poznatog i kao “Dr Milan Jovanović Batut”, za “Blic” tvrde da je ukupan broj zaraženih i dalje relativno mali. Zbog toga za sada nema naznaka bitnijeg pogoršanja epidemioloških prilika.

    Od početka godine do svibnja, količina pojedinaca testiranih na SARS-CoV-2 doživjela je pad, koji se podudarao s postupnim porastom potvrđenih slučajeva. Ipak, u usporedbi s odgovarajućim vremenskim okvirom 2023., stvarne brojke ostaju relativno skromne. FLiRT, prevladavajući soj virusa, trenutačno uzrokuje široko rasprostranjeno razaranje na globalnoj razini, kao što pokazuju podaci iz više zemalja. FLiRT, daleki rođak varijante omikron, sastoji se od dvije različite podvarijante.

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), FLiRT je postao prevladavajući soj virusa na globalnoj razini. Iako je nejasno je li ova varijanta stigla i do Srbije, broj zaraženih u našoj zemlji raste. Srećom, većina slučajeva pokazuje blage simptome, iako postoji mali broj teških slučajeva, pretežno među starijim osobama i onima s već postojećim zdravstvenim problemima.

Institut “Batut” potvrdio je da nije bilo uočenih promena u sojevima virusa SARS-CoV-2 koji se nalaze u Srbiji, posebno kod preovlađujuće varijante Omikron B.2.86, koja je ostala nepromenjena. Ova varijanta također obuhvaća podvarijantu JN.1. Kada je riječ o simptomima, Institut “Batut” je dao opsežnu listu kliničkih manifestacija.

Porast temperature može dovesti do slabljenja snage i nelagode te bolova u zglobovima i mišićima. Također se može pojaviti kašalj. Stručnjaci Instituta “Batut” prvenstveno su dokumentovali slučajeve koji se kreću od lakših do srednje teških. Ključni čimbenici rizika za pojavu težih simptoma uključuju dob, teške kronične bolesti i oslabljen imunološki sustav (imunodeficijencija).

BONUS TEKST:
61-godišnji Beograđanin Ivan Đorđević, bivši profesionalni odbojkaš i odani obiteljski čovjek, vodi živu i dinamičnu egzistenciju. Duboko cijeni svoje voljene, čuda prirode i carstvo sporta. Ivan se u posljednje vrijeme počeo susresti s nelagodom u leđima, koju je isprva pripisivao normalnim posljedicama starenja i nepodržljivog madraca. Međutim, kako su bolovi potrajali, donio je odluku da se podvrgne liječničkim pregledima koji su otkrili zapanjujuće otkriće – dobio je dijagnozu multiplog mijeloma, malignog stanja koje zahvaća koštanu srž.

Ivan nije znao, njegova bol u leđima, česta bolest u ovoj fazi života, mogla je ukazivati ​​na ozbiljniji zdravstveni problem prije njegove dijagnoze. Ivan iznosi svoje iskustvo dobivanja pogrešnih dijagnoza i traženja liječničkog savjeta. U početku je svoju nelagodu pripisivao neispravnom madracu, a pokušao ju je ublažiti kupnjom nove prostirke, koja nažalost nije pružila nikakvo olakšanje.

U potrazi za stručnim savjetom Ivan je potražio savjet medicinskih stručnjaka koji su mu prepisali lijekove za ublažavanje bolova. Čak i nakon trijumfa nad izazovima koje je postavila pandemija COVID-19, Ivanova bol u leđima postala je jača, predstavljajući se kao intenzivni probadajući osjećaji. Po savjetu svog pouzdanog kardiologa, koji je vodio njegovu hipertenziju i dijabetes, Ivan je bio podvrgnut magnetskoj rezonanciji (MRI) kralježnice. Nalazi skeniranja nisu ostavljali mjesta sumnji – otkriven mu je tumor na desetom kralješku.

Na Banjici je obavljen kritični postupak za rješavanje ovog problema. Četiri kosti o kojima sam prethodno govorio bile su fokus operacije. Nakon kirurške intervencije biopsijom je potvrđena prisutnost plazmocitoma. Ivan se trenutno nalazi na liječenju na onkološkom odjelu Kliničkog centra. Kao dio svog plana liječenja, prošao je 15 sesija zračenja usmjerenih na zahvaćeno područje njegove kralježnice kako bi se procijenila reakcija tumora.

Nakon rendgenske snimke i naknadnih pet skeniranja, utvrđeno je da postoje promjene na raznim drugim područjima. U siječnju 2022. Ivan se obratio prof. dr. Jeleni Bile na Zavodu za hematologiju Kliničkog centra. Nakon temeljitog pregleda, prof.dr. Bila Ivanu je dijagnosticirala multipli mijelom tipa 3 lambda tipa IgA.

Multipli mijelom posebno utječe na kosti, s promjenama koje se identificiraju na različitim mjestima u različitim kostima. Posebno su zahvaćene kost glave, ramena kost, noga i ruka. Ovaj konačni dokaz doveo je do zaključka da se doista radi o multiplom mijelomu, a ne o plazmocitomu, koji je lokaliziran na jednom mjestu. Prisutnost prefiksa “multi” kod multiplog mijeloma označava njegovu pojavu na više lokacija.

Nakon pomnog razmatranja, profesorica Jelena Bila s Klinike za hematologiju definitivno je potvrdila da se doista radi o multiplom mijelomu i odmah započela potrebno liječenje, ispričao je Ivan. Nakon što je početni val šoka popustio, čvrsto sam odlučio pobijediti bolest. Nakon što je dobio nalaz magnetske rezonance, prvo je bio zatečen, ali se brzo pribrao i odlučio ne odustati.

Kad sam otvorio omotnicu s rezultatima magnetske rezonance, obuzeo me val nevjerice. Cijeli život, pa i u poznim godinama, aktivno sam se bavio sportom. Pomisao da bi to moglo pasti na pamet nekome poput mene bila je nedokučiva. Magnituda šoka bila je neodoljiva, što je odmah potaknulo upite o okolnostima i razlozima iza njega.

Stvarnost moje situacije bilo je teško shvatiti, pogotovo s obzirom na to da bih se ja, od svih, s njom morao suočiti. U trenucima koji su prethodili povratku svijesti, misli su mi bile obuzete vizijama moje djece i unučadi. Tijekom tog vremena sam sebi postavio pitanje: “Zašto bih trebao odustati? Imam odluku da ovo nadvladam.” Naravno, upustio sam se u opsežno istraživanje bolesti i čvrsto odlučio boriti se s njom, baš kao što mi je Ivan savjetovao.

Preporučeno