– U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o uređenju vrta, i samom borbom protiv štetočina. Naime, jako dobro se zna, da razni nametnici prvo napadaju listove biljki, i onda se automatski cijeli plod osuši, i vaš trud odlazi niz vjetar…
Nakon što su biljke uspješno posađene i napreduju, sljedeći je pothvat manje ugodan – borba protiv štetočina. Među najštetnijim štetnicima koji mogu desetkovati cijeli vrt i ugroziti buduće žetve su lisne uši. Brzo djelovanje ključno je kako bi se spriječilo daljnje uništavanje. Lisne uši, mali insekti veličine od 2 do 5 mm, mogu infestirati bilo koju vrstu biljaka. Ovi štetnici imaju tendenciju iznenadne pojave u velikim količinama i često se nalaze u simbiotičkom odnosu s mravima. Mravi koriste lisne uši kao izvor hrane i pomažu u njihovom transportu do različitih biljaka.
Od presudne je važnosti poduzeti promptne mjere kada otkrijete lisne uši na vašim biljkama, budući da imaju brzu stopu razmnožavanja i mogu lako migrirati na druge biljke, uzrokujući promjene u njihovim fizičkim karakteristikama kao što su boja, oblik i cjelokupni izgled. Prisutnost lisnih uši na biljkama spriječit će stvaranje novog lišća i klica. Za učinkovito suzbijanje lisnih uši bez pribjegavanja kemijskim sredstvima, ključno je provoditi preventivne mjere. Redovito pregledavanje biljaka, obraćanje pozornosti na donju stranu lišća gdje lisne uši traže utočište, ključno je. Brzim prepoznavanjem njihove prisutnosti, možete spriječiti nastanak značajnijih problema. Infuz od koprive naširoko je korišten i lako dostupan prirodni lijek za borbu protiv lisnih ušiju.
Za razliku od mnogih komercijalnih alternativa koje su krcate štetnim kemikalijama, infuzija koprive nije samo sigurna za vaš vrt nego je i besplatna. Kopriva, koje ima u izobilju, služi kao ključni sastojak ovog ekološki prihvatljivog rješenja. Proces pripreme infuzije koprive uključuje određene korake i tehnike. Sastojci: Kad se jedan kilogram lišća koprive pomiješa s deset litara vode, nastaje jaka smjesa. Postupak: Započnite tako da nasjeckate koprivu na male komadiće i stavite ih u kantu. Prelijte koprivu vodom i ostavite da stoji 12-24 sata. Nakon što je infuzija dovoljno infundirana, procijedite je i prebacite u bocu s raspršivačem.
Preporuča se koristiti ovu otopinu jednom tjedno kako bi se zaštitili od prisutnosti lisnih uši. Alternativni pristup pripremi koprive uključuje kuhanje u vodi u trajanju od 20-30 minuta, nakon čega se promiješa i ostavi da odstoji jedan dan. Zatim procijedite otopinu i dodajte tekući sapun u omjeru 1:100, prije nego što ga razrijedite s vodom u omjeru 1:4. Stoljećima su se ljudi oslanjali na fermentiranu infuziju koprive kao sredstvo za prirodnu borbu protiv gljivica, odvraćanje insekata i hranjenje biljaka. Ovo moćno rješenje služi kao učinkovit repelent protiv lisnih uši, grinja i raznih drugih štetnika.
Sastojci: Za pripremu infuzije od koprive trebat će vam 1 kilogram nadzemnih dijelova koprive (bez korijena) i 10 litara vode. Postupak: Kako biste započeli proces fermentacije, uronite koprivu u vodu i ostavite je da odstoji na hladnom mjestu 10-15 dana, po mogućnosti na temperaturi od približno 18°C. Svakako promiješajte smjesu svaki dan. Nakon što je fermentacija završena i kada se više ne pojavljuju mjehurići na površini, nastavite s filtriranjem otopine. Da biste iskoristili gnojivo od koprive, razrijedite ga u omjeru 1:10 i dajte biljkama u razmacima od tri tjedna.
Tijekom trajanja do 12 mjeseci, fermentirana otopina može se sigurno čuvati na hladnom mjestu u hermetički zatvorenoj posudi. Kada dođe vrijeme za nanošenje otopine na listove, preporuča se razrijediti u omjeru 1:50. Kako bi se osigurali optimalni rezultati, preporučljivo je koristiti kišnicu prilikom pripreme otopine. Dosljednom upotrebom ovih organskih lijekova jamčite dobrobit svojih biljaka dok održavate ekološku ravnotežu u svom vrtu.