Svaka buduća majka želi da zna šta je čeka kada ode u porodilište. Teška iskustva i tragični događaji mogu biti previše u ovom osetljivom trenutku. Važno je informisati se, saznati svoja prava i pripremiti se, ali istovremeno paziti da vas te informacije ne preplaše previše.

  • A žene trebaju dijeliti ono što su prošle, nikako ne šutjeti o tome da bi nešto promijenile. Prvo, bilo bi lijepo da niti jednom porodničaru, primalji, medicinskoj sestri ne padne na pamet vrijeđati rodilju!Trudnice, ja to nisam mogla, ali pokušajte držati podalje takve strašne priče! Mazite trbuščić, uživajte u čekanju bebe i podsjetite da većina poroda završi dobro.

    Prvo iskustvo je bilo gadno i pripremao sam se da prođem kroz nešto još gore. Drugi porođaj, kao i cijela trudnoća, prošao je bez problema – za razliku od prvog. Imala sam i par manjih stresova poput “Imaš tumor veličine oraha, za koji pretpostavljam da je dobroćudan.”, na kraju je ispala bezopasna cista.

Važno je da žene koje će roditi znaju svoja prava, da se zalažu za sebe… i da ne podnose loš tretman ležeći! Ako osjećate da nešto stvarno nije u redu, budite uporni da vas shvate ozbiljno tijekom poroda, da nađu vremena da vas pogledaju i saslušaju usred svog posla! Kroz 12 dana dok sam ležala s prvim djetetom prošla sam kroz svašta zla, ali se ubrajam među sretnike iz ove skupine koji nemaju nikakvih štetnih posljedica po zdravlje i čija su djeca izašla zdrava.

Suosjećam s trudnicama koje čitaju loša iskustva kako bi pokušale identificirati “loše” liječnike. Izuzmemo li manjinu opstetričara (koji nikad nisu smjeli ni kročiti u rodilište, a kamoli godinama raditi u njemu, čineći tolike žene jadnima), mnogi su liječnici – sudeći po komentarima u postovima ove grupe – krvnici za neke i spasitelji za druge.

Mogli ste čitati sjajna i grozna iskustva o istom doktoru. Mnogo toga se mora promijeniti da se toliko toga ne vrati u rodilišta. A žene imaju vrlo važno iskustvo za podijeliti, a ne šutjeti o tome da bi nešto promijenile. Prije svega bilo bi lijepo da niti jednom porodničaru, primalji ili medicinskoj sestri ne padne na pamet vrijeđati rodilju!Trudnice, nisam uspjela, ali pokušajte se ograditi od ovih šokantnih priča! Milujte svoj trbuh, veselite se susretu s bebom i zapamtite: velika većina poroda završi dobro.

BONUS TEKST:

Malina (Rubus idaeus) je popularno voće koje se često gaji u vrtovima i na plantažama zbog svog slatkog ukusa i bogatog nutritivnog sastava. Potiče iz Evrope i severne Azije, a danas se široko uzgaja u različitim delovima sveta.

Grm maline raste do visine od oko 1,5 do 2 metra i ima trnovite grane. Plod maline je sitan, sastavljen od mnogih malih koštunjavih bobica, koje zajedno formiraju karakterističan crveni, ponekad žuti ili crni plod. Maline sazrevaju tokom leta, a najbolje uspevaju u umerenoj klimi sa dovoljno sunčeve svetlosti.

Maline su izuzetno bogate vitaminom C, dijetalnim vlaknima i antioksidantima, što ih čini korisnim za zdravlje srca, jačanje imunološkog sistema i poboljšanje probave. Zbog niskog sadržaja kalorija i visokog udela vode, često se preporučuju u dijetama za mršavljenje.

U kulinarstvu, maline se koriste na razne načine: sveže u salatama i dezertima, za pravljenje džemova, sokova, i sirupa, kao i u pečenju kolača. Mogu se i zamrzavati za kasniju upotrebu, pri čemu zadržavaju većinu svojih hranljivih svojstava.

Gajenje malina zahteva pažljivu negu, uključujući redovno orezivanje, zalivanje i zaštitu od štetočina. Važno je saditi ih na dobro dreniranom tlu i na sunčanom mestu kako bi se osigurao dobar prinos.

Preporučeno