U Nastavku našeg današnjega članka, malo se dotičemo jedne priče, koja je i više nego zanimljiva. Naime, kada god pomislite da vam nešto nije dobro u životu, i da vam nešto fali, shvatite da negdje u Africi imate porodica koje žive faktički pod golim nebom….
Danas predstavljamo priču žene Gaje Dominicikoje koja je odlučila napustiti svoj dotadašnji život kako bi se posvetila svom suprugu, pripadniku afričkog plemena Masai. Ovo je postala trenutna stvarnost njezina života. Iako je živjela punim životom i putovala na brojna mjesta diljem svijeta, njezin susret s Ntoijaiem značajno je promijenio tijek njezina života. Nakon njihovog prvog susreta, Gaia je iskusila ogromnu ljubav prema njemu, strast toliko duboku da ju je natjerala da se odrekne svega što je prije prihvatila – suvremenog načina života, svoje karijere i udobnosti povezane sa zapadnom civilizacijom.
Odluka da se preseli u Keniju i živi s plemenom Maasai u dolini Rift za nju je bila važna, ali vitalna odluka. Ovaj izbor prožeo je njezin život novom dimenzijom, definiranom jednostavnošću, tradicijom i dubokom vezom s prirodom. Nakon dugotrajnog razdoblja udvaranja, Gaya se odlučila vratiti u rodnu zemlju kako bi izrazila svoju želju da se uda za Ntoiyaija i uspostavi stalni dom u Keniji.
Njezina obitelj, posebice otac, izrazili su čuđenje njezinom odlukom. Postavljena su pitanja o njezinoj sigurnosti i sposobnosti da se prilagodi zahtjevnim životnim uvjetima tipičnim za pleme Maasai. Unatoč tome, Gaia je pokazala odlučnu odlučnost. Njezina ljubav prema Ntoijaiju nadmašila je sve prepreke. U prosincu 2018. par je stupio u brak slijedeći tradicionalne običaje Maasaija, sudjelujući u ceremoniji bogatoj pjesmom, plesom i ritualnim praksama.
Trenutno žive u dolini Rift zajedno sa svojom kćeri. Gaia, koja se u početku zvala Naramatishho, vješto se prilagodila načinu života Maasaija, uspješno se noseći s izazovima koji uključuju boravak u bunjištu, nedostatak struje i tekuće vode, kao i žestok tretman žena. Bez obzira na to, ona gaji duboku ljubav prema svom mužu i njihovom načinu života, ne pokazujući nikakvu sklonost da ga promijeni. Narod Maasai nepokolebljivo održava svoju tradiciju, koja uključuje obrede prijelaza, obrezivanje i natjecanja u skakanju. Žene se ukrašavaju nizovima perli koje stavljaju svaki put kad izađu van. Takvi se ukrasi obično sastoje od ogrlica, naušnica, vrpci i kapa za kosu.
Odrasli muškarci oblače crvenu odjeću, dok su dječaci odjeveni u crno do završetka ceremonije obrezivanja. Unutar Maasai zajednice prevladava prisutnost pojedinaca s izduženim ušnim resicama, što predstavlja obilježje mudrosti i poštovanja. Osim toga, pleme Maasai poznato je po svojim poligamnim praksama, prisiljavajući Gayu da svake večeri sudjeluje na okupljanjima svog supruga, tijekom kojih mu je u potpunosti podređena.
Oba spola se podvrgavaju bušenju ušiju iglama u koje se umeću različiti materijali, uključujući komadiće drva i kamenja. Unutar plemena je običaj da se dječacima koji postignu neznatno viši stupanj obrazovanja vadi zub iz donje čeljusti, jer je rijetkost da završe čak i osnovnu školu. Pripadnici plemena Masai konzumiraju kravlju krv, bilo u čistom stanju ili u kombinaciji s mlijekom, smatrajući je iznimno hranjivom i korisnom za svoje zdravlje. Njihov način života pretežno je usmjeren na stočarstvo, a bogatstvo se mjeri količinom stoke koju posjeduju. Unatoč izazovnim životnim uvjetima i ritualima, Gaia prenosi svoje zadovoljstvo otkrivanjem svoje ljubavi i novog osjećaja pripadnosti unutar ovog plemena.