Unatoč nedostatku znanstvenih dokaza, brojna narodna vjerovanja i dalje postoje i prihvaća ih značajan broj pojedinaca koji ih se pridržavaju, dok ih drugi odbacuju kao puko praznovjerje.

 

Postoji nekoliko čudnih vjerovanja, a jedno od njih je mišljenje da se nikada ne smiju rezati nokte u tuđem domu. Ako gost bez prethodnog pristanka odluči odrezati nokte u vašoj kući, vjeruje se da je to znak njegove želje za sukobom i neslaganjem.

Ne očekuje se da će gosti donijeti darove kada posjećuju kuću. Važno je suzdržati se od dopuštanja bilo kome, čak ni bliskim prijateljima, da uklanja predmete iz prostorija. Ako želite nekome dati dar, osobno ga iznesite van i predajte na ulazu ili na ulici. Dopustiti gostu da uzme nešto iz vašeg doma implicira da mu svjesno dopuštate da donese blagostanje iz vašeg kućanstva.

Kada vas desni dlan počne svrbjeti, smatra se da to označava potencijalni dolazak bogatstva. (Suprotno tome, svrbež lijevog dlana povezuje se s financijskim dobitkom.)

U slučaju da vas nos počne svrbjeti, velika je vjerojatnost da će doći do svađe.

Postoji li razlog da se suzdržite od rezanja noktiju i noktiju na rukama i nogama istovremeno? (Vjeruje se da bavljenje ovom praksom donosi nesretne događaje ili tugu vašem kućanstvu.)

BONUS TEKST:

Dugi tekstovi mogu biti izazovni, ali hajde da istražimo temu koja će nam omogućiti da istražimo mnoge aspekte ljudskog iskustva. Recimo da istražujemo temu putovanja kroz vreme.

Putovanje kroz vreme je koncept koji fascinira ljude već decenijama. Ideja da možemo putovati unazad ili unapred kroz vreme, posetiti prošlost ili budućnost, izaziva maštu i inspiriše brojne knjige, filmove i naučne rasprave.

Kroz istoriju, ljudi su sanjali o tome da mogu promeniti događaje u prošlosti kako bi ispravili greške ili izbegli tragedije. Ova ideja je inspirisala mnoge umetnike i pisce da stvore dela poput “Vremeplov” H.G. Wellsa ili filmove poput “Povratak u budućnost”. Ali dok ova ideja može biti fascinantna, postavlja i mnoga etička pitanja. Da li bismo trebali intervenisati u prošlosti? Da li bi to moglo izazvati nepredviđene posledice? I šta to znači za našu sadašnjost i budućnost?

Sa druge strane, ideja putovanja kroz vreme može nas podsetiti na to koliko je vreme relativno i kako se naše percepcije vremena menjaju u različitim okolnostima. Na primer, jedan sat proveden sa voljenom osobom može se činiti kao trenutak, dok sati provedeni na dosadnom sastanku mogu izgledati kao večnost. Ovo nas podseća da je naša percepcija vremena duboko povezana sa našim emotivnim stanjem i iskustvima.

Pored toga, putovanje kroz vreme može nam pomoći da bolje razumemo kontinuitet ljudske istorije i kako su događaji u prošlosti oblikovali svet u kojem danas živimo. Možemo se zapitati kako bi se naš svet razlikovao da su se određeni događaji odigrali drugačije ili da su se neke ličnosti drugačije ponašale. Ovo nas može inspirisati da razmišljamo o našim sopstvenim odlukama i kako one oblikuju budućnost.

Uz to, ideja putovanja kroz vreme može nas podsetiti na to koliko je naša percepcija vremena ograničena našim ljudskim umom. Dok nauka napreduje i naša razumevanja o kosmosu se produbljuju, možda ćemo jednog dana otkriti da su naše trenutne ideje o vremenu samo deo veće slike. Možda će se otkriti da je vreme više od linearne trake, već da je deo složenije strukture koja obuhvata više dimenzija i paralelnih univerzuma.

U svakom slučaju, putovanje kroz vreme je tema koja nas tera da razmišljamo o suštinskim pitanjima ljudskog postojanja: o našoj prošlosti, sadašnjosti i budućnosti; o našoj percepciji vremena i stvarnosti; i o našem mestu u kosmosu. I dok možda nikada nećemo imati tehnologiju koja će nam omogućiti da zaista putujemo kroz vreme, ideja o tome nas tera da sanjarimo i da se pitamo šta bi moglo biti. Jer, kao što kaže stara poslovica, “mašta nema granica”.

 

Preporučeno