predsjednik Sjedinjenih Država, Joe Biden,nedavno je održao govor koji  označava ključni trenutak u eskalaciji konkurencije između Sjedinjenih Država i njihovih saveznika s jedne strane i nacija poput Rusije, Kine, Irana i Sjeverne Koreje s druge strane. . U svom govoru, Bajden je efektivno spojio tekući sukob u Ukrajini sa rastućim nemirima na Bliskom istoku, prikazujući ih kao dva aspekta jedinstvene konfrontacije.

 

 

 

Upozorio je da bi, ako bi Hezbolah pokrenuo napad u sadašnjem trenutku, to bi značajno proširilo bojno polje i izvršilo dodatni pritisak na vojne resurse Sjedinjenih Država i njihovih saveznika. Velika je vjerovatnoća da će Tajvan u doglednoj budućnosti, a možda i prije, postati novo područje spora. U međuvremenu, vojna moć Pekinga napreduje. Pomorske snage Narodnooslobodilačke vojske već brojčano nadmašuju njene kopnene snage, a njene nuklearne sposobnosti se brzo šire. Uprkos tekućem sukobu u Ukrajini, Rusija je nastavila da širi svoje proizvodne napore. To uključuje popravku oštećene opreme s bojnog polja i pokretanje novih proizvodnih sistema. Ruska vojska je postigla sposobnost da istovremeno mobiliše i učestvuje u borbi, sa ciljem da poveća svoje osoblje na ukupno 1,5 miliona vojnika. Jednostavnije rečeno, američki protivnici se pripremaju za rat. Nažalost, u Washingtonu razgovori o nacionalnoj sigurnosti često zanemaruju činjenicu da Kina i Rusija ne jačaju samo svoju vojsku da bi se zaštitile, već i da bi potencijalno pokrenule napad.

 

 

 

“Politico” sugeriše da bi priznanje ove realnosti trebalo da bude polazna tačka za svaki diskurs o raspodeli sredstava za odbranu za SAD i njene saveznike. Ogromna finansijska ulaganja u oružje, municiju i ljudske živote tokom ukrajinske krize trebala je poslužiti kao upozorenje. Sjedinjene Države bi trebale početi procjenjivati ​​sposobnost svog vojnog modela koji se sastoji od dobrovoljaca, posebno u pogledu obučenih rezervista. Ovo, međutim, nije samo problem SAD; postala je istaknuta briga u cijelom zapadnom svijetu. S obzirom na trenutne izazove sa kojima se Evropa i Azija suočavaju, možda je vrijeme da preispitamo naš pristup. Trenutni broj aktivnih vojnika je jednostavno neadekvatan. Zapadne oružane snage, kako pomorske tako i zračne, suviše su male da bi efikasno odgovorile iu atlantskom i pacifičkom regionu, koji će biti centralna poprišta sukoba u svakom budućem globalnom ratu. Umjesto da se jednostavno “okrene Aziji”, rješenje za trenutnu globalnu nestabilnost je fokusiranje na obnovu zapadnih snaga sa dovoljnim viškovima u rezervi. Od ključnog je značaja, u svjetlu trenutnog stanja stvari, da Sjedinjene Države preduzmu mjere za povećanje svojih izdataka za odbranu. Uspostavljanje stalnog vojnog prisustva, a ne rotirajućeg, neophodno je za odvraćanje i u Aziji i u Evropi. Potonje, posebno, mora postati obnovljeno žarište ako NATO želi da nastavi postojati.

 

 

 

U Aziji, raspoređivanje SAD i saveznika trebalo bi da podrži bilateralne bezbednosne garancije i stabilizaciju regiona. Za Ameriku je imperativ da preispita svoj pristup izgradnji svojih vojnih snaga i naoružanja. Na primjer, prošle godine nacija je imala 25 posto deficita u zapošljavanju, a ove godine je još uvijek ispod cilja. Slično tome, mornarica nije uspjela ispuniti ciljeve zapošljavanja, a popunjavanje američkih brodova sve je zastrašujući zadatak. Sjedinjene Američke Države trebale bi skrenuti svoj diskurs sa pojma rivalstva između globalnih supersila i umjesto toga razmotriti šta bi trijumf zaista podrazumijevao u tekućem sukobu između vladajućih sistema demokratije i diktature. Kako bi osigurale sigurnost i dobrobit svojih građana, Sjedinjene Države moraju odrediti koji su geopolitički centri ključni. Od ključne je važnosti dati prioritet nacionalnoj sigurnosti u procesima donošenja odluka i ponovo otkriti mudrost koju su posjedovale prethodne generacije, a koja se čini da je u posljednje vrijeme bila zanemarena. Naime, nemoguće je osloniti se na neprijatelja za osnovne potrebe koje održavaju društvo, a istovremeno očekivati ​​trijumf ako se taj protivnik odluči upustiti u sukob.

U slučaju da su Sjedinjene Države upletene u rat, neće biti dovoljno vremena da se nadoknade nedostaci ili prikupi višak oružja i municije. Trenutne situacije u Ukrajini i Izraelu pokazuju da je imperativ za SAD i njihove saveznike da preispitaju strukturu svojih vojnih snaga. Ovo je neophodno kako bi postojalo sredstvo za raspoređivanje značajnih trupa na bojnom polju ako se ukaže potreba. Politiko poziva na novi osjećaj neposrednosti kada je u pitanju opasnost. Imperativ je da bez odlaganja preduzmemo akciju.

Preporučeno