– Vjerujemo da se apsoolutno svim ženama svidjela naša današnja naslovna fotka. Mnogo je trikova na internetu koji se mogu pronaći a da su povezani sa donjim vešom, te higijenom istih.
U prošlosti su žene marljivo popravljale svaki odjevni predmet koji je pokazivao znakove istrošenosti ili oštećenja. Međutim, u našem sadašnjem dobu masovne proizvodnje i jeftine robe, ova praksa je postala gotovo zastarjela. U današnje vrijeme ljudi se radije odlažu tim predmetima nego da ih pokušavaju popraviti. Pojedinci s kreativnim i maštovitim načinom razmišljanja imaju izvanrednu sposobnost pretvaranja odbačenih predmeta u vrijedna i vizualno privlačna umjetnička djela.
Zahvaljujući internetu i raznim platformama društvenih medija, sada imamo pristup mnoštvu tehnika i inovativnih ideja koje pokazuju kako se naizgled bezvrijedni predmeti mogu transformirati u praktične i smislene predmete. Uzmite, na primjer, priliku da uzdignete jednostavan par donjeg rublja u doista izuzetan i raskošan odjevni predmet.
Postizanje uspjeha u ovom zadatku u potpunosti je izvedivo uz samo osnovnu razinu vještine. Slijedite jednostavne upute YouTube kanala “sori fashion” kako biste postigli željeni rezultat. Započnite dijeljenjem donjeg rublja sa strane, zatim nastavite s rezanjem po dnu, učinkovito stvarajući dva odvojena dijela. Upotrijebite mjernu traku kako biste točno označili duljinu od 16,51 cm i označite mjeru kredom. Započnite delikatnim uklanjanjem dijela tkanine kako biste stvorili trokutastu prazninu. Nastavite rezanjem preostalog dijela na tanke trake. Upotrijebite mjerni uređaj za označavanje segmenta od 18 inča na bijeloj tkanini. U skladu s tim nastavite s rezom.
Nakon toga nastavite s pričvršćivanjem čipke na gornji dio. Istovremeno pričvrstite trake dok šivate čipku. Osim toga, pažljivo prišijte čipku na donji dio bijele košulje, osiguravajući besprijekorno spajanje u cijelosti. Naš pedantni fokus stavljen je na zamršene šavove čipke gdje se spajaju gornji dio i košulja. Osim toga, dovršili smo posljednji dio drugog dijela hlača i sada ćemo nastaviti s postupkom šivanja kako bismo spojili oba dijela. Kako bismo osigurali sigurnu vezu, poravnavamo unutarnje strane i šivamo po cijelom obodu.
Izvrsna košulja sada je u potpunosti konstruirana i spremna za trenutnu upotrebu. Kada istražujemo povijesno podrijetlo odjevnih predmeta, postaje očito da je donje rublje, posebice gaće, relativno moderna pojava. Uistinu je zapanjujuće pomisliti da su ih žene u nekim selima tek 1950-ih počele uključivati u svoju odjeću. Tijekom 19. stoljeća pojavila se modificirana verzija donjeg rublja, koja se na kraju transformirala u suvremeno donje rublje kakvo poznajemo danas. Činjenica da je ovaj ključni odjevni predmet tek početkom 20. stoljeća postao glavni dio naših ormara uistinu je izvanredna, a sve to dugujemo revolucionarnim naporima Elizabeth Smith Miller.
U 1800-ima žene koje su tražile slobodu i udobnost vožnje bicikla igrale su značajnu ulogu u revoluciji tradicionalnih hlača. U ranim fazama, ove početne iteracije kratkih hlača, koje su imale sličnost sa svojim modernim pandanima i služile sličnoj svrsi, obično su se oblačile ispod haljina i imale su opuštenu i prozračnu kvalitetu. Elizabeth, zajedno sa svojim feminističkim kolegicama Elizabeth Cady Stanton i Ameliom Bloomer, ne samo da je poslužila kao izvor inspiracije za nebrojene žene, nego je također preuzela istaknutu ulogu u orkestriranju značajne konvencije u Seneca Fallsu 1848.
- Ovo ključno okupljanje djelovalo je kao katalizator za sufražetski pokret u Sjedinjenim Državama, što je u konačnici dovelo do značajnih društvenih promjena. U prilično neočekivanom zaokretu, neupadljivo donje rublje koje se obično naziva gaćama pojavilo se kao ključni igrač u ovoj monumentalnoj promjeni. Kako su žene svesrdno prihvatile ovu promjenu, korzet je konačno napušten početkom 20. stoljeća. Istodobno, donje rublje doživjelo je značajnu transformaciju, smanjivši se u veličini i uključivši nove tkanine koje su proizvele različite siluete. Razvoj društvenih očekivanja za žene, zajedno s njihovom novootkrivenom mobilnošću, otvorio je put ka udobnijem načinu života, ostavljajući potom neizbrisiv trag na modnim trendovima tog doba.
Uvođenje grudnjaka donijelo je revolucionarnu i korisnu promjenu u ženskoj modi, ukidajući restriktivne steznike koji su prevladavali u ranijim vremenima. Mary Phelps Jacob, živahna mlada žena, željno je iščekivala svoj veliki ulazak u društvo kada je napunila 19 godina. Međutim, dok je 1910. pokušavala zakopčati svoju elegantnu svilenu haljinu, suočila se s neočekivanom preprekom – korzetom koji nije surađivao.
Bez svog znanja, prepoznala je potrebu za rješenjem, ali nije uspjela shvatiti opsežne implikacije koje će slijediti njezine postupke. Opremljena lako dostupnim potrepštinama, upustila se u kreiranje svog inauguralnog grudnjaka, vješto ispreplevši par rupčića s finim ružičastim vrpcama. Neusporediva udobnost koju je pružala prikupila je obilje pohvala na velikoj priredbi, dok su se gledatelji divili njezinom gracioznom i pribranom ponašanju. Nakon dana razmišljanja, iznenada je shvatila da je njezina revolucionarna kreacija zahtijevala pravnu zaštitu.
- Odobravanje njezinog patentnog zahtjeva 1914. poslužilo je kao važna prekretnica u slavnoj putanji grudnjaka. Nakon ovog ključnog događaja, žene su brzo odbacile steznik u korist finijeg i emancipirajućijeg modnog ukrasa. Novootkriveno donje rublje omogućilo im je nesmetano disanje, što je rezultiralo značajnim poboljšanjem općeg zdravstvenog stanja. Naravno, ova promjena u donjem rublju također je pokrenula revoluciju u modi, budući da je uvođenje grudnjaka utrlo put mnoštvu inventivnih i svestranih dizajna prikladnih za svakodnevno nošenje.