U prvom nastavku filmske franšize “Lude godine” Dara Čalenić zauvijek je u kinematografsku povijest upisala izraz “voli ga majka”. Ovu nezaboravnu repliku izrekao je njezin filmski sin Boba kojeg tumači Vladimir Petrović. Od tog značajnog trenutka ova rečenica ne prestaje da odjekuje publikom, a Vladimir je postao sinonim za voljenog lika Bobe iz “Žikine dinastije”.

Rođen u Beogradu 1955. godine, kako stoji u autoriziranoj biografiji, u osam je navrata utjelovio Slobodana Bobu Pavlovića. Unatoč tome, njegova prava strast bila je područje marketinga, gdje je napredovao kao redatelj i snimatelj cijenjenog radijskog kazališta Index. U svijetu filma našao se zarobljen zanosnom Marijom, dok je njegov osobni život preplavio više od tri desetljeća bračne sreće uz Jasminku Petrović.

Poznata po svom cijenjenom statusu autorice, stvorila je više od trideset zadivljujućih književnih djela posebno osmišljenih da zarobe umove mladih čitatelja. Među njezinim slavnim repertoarom posebno se ističe “Ljeto kad sam naučila letjeti” kao roman koji je nedavno pretočen u upečatljiv film. Rijetkost je susresti osobu koja je svjedočila briljantnosti ovog kinematografskog dragulja, a da nije bila duboko dirnuta, što je često rezultiralo emocijama punim suza.Čini se da je križanje naših putova slučajna pojava, kao da je suđeno.

U dramskoj grupi koju vodi Bata Miladinović dogodio se naš prvi susret, a Vlada je imao istaknuto mjesto kao sjajna zvijezda. Stjecajem okolnosti da su naše majke bile kolegice i naša zajednička prijateljica Jasminka, upoznale smo se, otkrili su u emisiji Lica kao normalan svijet. Unatoč Vladinoj trajnoj slavi i obožavanju koje je stekao, njegova supruga tvrdi da nikada nije pokazao ni trunku arogancije. Vlada, privatno poznat kao Boba, otvoreno je priznao da su mu trebale brojne godine da dođe do slave i još više desetljeća da se vrati u mrak i živi relativno običnim životom.

– Bobiša, a ne tata ili čale, ljupko je ime kojim me moja djeca, Igor i Ana, od ljubavi oslovljavaju – nasmijao se. Unatoč šezdesetim godinama života i troje unučadi, Vlad i Jasminka uspjeli su zadržati mladenački duh. To je vidljivo u njihovoj stalnoj strasti prema putovanjima motociklom, koji je i dalje njihovo omiljeno prijevozno sredstvo.

Poznata spisateljica Jasminka otvoreno priznaje svoje vječito kašnjenje i stalnu prijetnju od uhićenja od strane vlasti. Unatoč početnom strahu, naviknula se na tu nevolju. Naime, Jasminka je svoje hvaljeno djelo “Ljeto kad sam naučila letjeti” posvetila svom voljenom suprugu.

BONUS TEKST:

Naravno! Evo detaljnog teksta o kupusu:

Kupus: Svestran Povrtnjak sa Dugom Istorijom i Bogatstvom Nutrijenata

Kupus je jedno od najstarijih i najvažnijih povrća u ljudskoj ishrani, poznat po svojoj svestranosti i bogatstvu nutritivnih vrednosti. Sa svojom dugom istorijom i raznovrsnošću sorti, kupus je postao ključni sastojak u mnogim kuhinjama širom sveta, od Evrope do Azije i Amerike.

Poreklo i Istorija

Kupus potiče iz porodice Brassicaceae i veruje se da je njegov domovina područje Mediterana. Arheološki nalazi sugerišu da su se prvi divlji oblici kupusa počeli koristiti u ishrani pre više od 2000 godina. Stariji narodi, uključujući Grke i Rimljane, su ga koristili u različitim jelima i lekovitim pripravcima. U srednjem veku, kupus je bio osnova ishrane u Evropi, gde je njegov uzgoj postao rasprostranjen i ključan za prehranu tokom zimskih meseci, kada su drugi izvori hrane bili ograničeni.

Kupus je postao poznat i zbog svoje sposobnosti da se dugotrajno čuva, što je bilo od velike važnosti u preživljavanju tokom teških zimskih uslova. U vreme kada su konzervansi bili nepoznati, fermentacija kupusa u kisele vrste, kao što je sauerkraut, pružala je korisne probiotike i produžavala rok trajanja hrane.

Vrste i Sorti Kupusa

Kupus se pojavljuje u različitim vrstama i sortama, svaka sa svojim karakteristikama i primenama. Neke od najpoznatijih vrsta uključuju:

Zeleni Kupus – Najčešće korišćena sorta, poznata po svojoj čvrstoj i hrskavoj strukturi. Koristi se u salatama, supama i prilozima.

Crveni Kupus – Poznat po svojoj intenzivnoj crvenoj boji, crveni kupus ima nešto blaži ukus u poređenju sa zelenim kupusom. Često se koristi u salatama i kao prilog u raznim jelima.

Kupus Peking – Takođe poznat kao bok choy ili napa kupus, ova sorta ima duguljaste listove i blagi, slatki ukus. Koristi se u azijskoj kuhinji, posebno u stir-fry jelima i supama.

Kelj – Iako nije tehnički kupus, kelj je član iste porodice i često se koristi u slične svrhe. Postoji nekoliko sorti kelja, uključujući lacinato, curly i dinosaur kelj, svi sa različitim teksturama i ukusima.

Briselski Klice – Male kupusne klice koje su se razvile iz varijacije kupusa, ove klice su veoma hranljive i često se koriste u prilozima i pečenim jelima.

Savinjski Kupus – Ova sorta se koristi u pripremi tradicionalnih jela kao što su sarme i variva. Njegovi listovi su širi i mekši, što ih čini idealnim za punjenje.

Nutritivne Vrednosti i Zdravstvene Prednosti

Kupus je izuzetno hranljiv i niskokaloričan, što ga čini odličnim izborom za sve koji teže zdravoj ishrani. On je bogat vitaminom C, vitaminom K, vlaknima i antioksidansima. Ključne nutritivne vrednosti uključuju:

Vitamin C – Kupus je odličan izvor vitamina C, koji je poznat po svojoj sposobnosti da poboljša imuni sistem, pomogne u regeneraciji kože i deluje kao antioksidant.

Vitamin K – Ovaj vitamin je važan za zdravlje kostiju i može pomoći u prevenciji osteoporoze. Takođe, ima ulogu u regulaciji zgrušavanja krvi.

Vlakna – Kupus je bogat vlaknima, što doprinosi dobrom zdravlju probavnog sistema i može pomoći u prevenciji zatvora.

Antioksidansi – Kupus sadrži razne antioksidante, uključujući flavonoide i polifenole, koji pomažu u zaštiti tela od oksidativnog stresa i smanjenju rizika od hroničnih bolesti.

Redovno konzumiranje kupusa može pomoći u smanjenju rizika od raznih bolesti, uključujući srčane bolesti, dijabetes i određene vrste raka. Zbog svog bogatstva hranljivih materija i niskog sadržaja kalorija, kupus je često preporučivan u planovima ishrane za mršavljenje i detoksikaciju.

Kulinarstvo i Priprema

Kupus je izuzetno svestran u kuhinji i može se pripremati na mnoge načine. Evo nekoliko popularnih metoda pripreme:

Svež: Kupus se često koristi u svežim salatama, poput coleslawa ili kao dodatak drugim svežim povrćem. Mogu se koristiti i različite vrste vinaigretta za dodavanje ukusa.

Kuvani: Kuvanje kupusa je uobičajeno u pripremi supa, variva i gulaša. Tokom kuvanja, kupus postaje mekši i razvija bogatiji ukus.

Pečeni: Pečenje kupusa može dati sjajnu hrskavost i karamelizaciju. Pečeni kupus može biti samostalno jelo ili se koristiti kao prilog.

Fermentisani: Fermentacija kupusa, kao što je pravljenje sauerkrauta, ne samo da poboljšava ukus, već i dodaje korisne probiotike u ishranu.

Punjen: Kupus se često koristi za pravljenje jela kao što su sarme, gde se listovi kupusa pune različitim mesnim ili vegetarijanskim nadevima.

Uzgoj i Održavanje

Kupus je relativno lak za uzgoj i može se gajiti u različitim klimatskim uslovima, iako najbolje uspeva u hladnijim klimatskim zonama. On zahteva dobro drenirano tlo, redovno zalivanje i dovoljno sunčeve svetlosti. Orezivanje i zaštita od štetočina, kao što su kupusne bube i crvi, ključni su za postizanje zdravih i kvalitetnih plodova.

Zaključak

Kupus je više od običnog povrća; on je ključni deo kulinarske tradicije i zdrave ishrane širom sveta. Sa svojom bogatom istorijom, raznovrsnošću sorti i brojnim zdravstvenim prednostima, kupus nastavlja da bude omiljen izbor u mnogim jelima. Bilo da ga jedete svežeg, kuvanog ili fermentisanog, kupus nudi bezbroj mogućnosti za uživanje u njegovim nutritivnim i ukusnim vrednostima.

 

 

Preporučeno