– Kada nam dođu ljetni dani, tada je uobičajeno da se ide na kupanje, kako u jezerima, rijekama, tako i na moru. Međutim, nekada osobe imaju probleme sa sluhom na kupanju, jer im sa vodom u bubnjić uđu razne nečistoće koje mogu dovesti do infekcije…

Suprotno uvriježenom mišljenju, infekcije uha nisu samo kod djece. U stvarnosti, oni utječu na otprilike 20% odraslih osoba. Odrasli su podjednako osjetljivi na bakterijske i virusne infekcije, a pojedinci s kompromitiranim imunološkim sustavom suočeni su s još većom osjetljivošću. Neudobnost uzrokovanu upalom uha ne treba podcjenjivati, naglašavajući važnost pravodobne identifikacije za optimalno liječenje. Prepoznavanje simptoma infekcije uha je ključno, evo vodiča koji će vam pomoći da ih prepoznate.

Crvenilo se u početku pojavljuje unutar unutarnjeg ušnog kanala, ali kako stanje napreduje, postaje vidljivije izvana. Može postojati osjećaj boli ili nelagode, osobito kada se ušna školjka dotakne ili pritisne. Kako infekcija napreduje, postoji mogućnost početne male količine tekućine, koja s vremenom može eskalirati. U teškim slučajevima, sluh može biti oštećen, što rezultira osjećajem nejasne slušne percepcije, popraćen osjećajem tuposti ili zvonjave. Kada se infekcija ne liječi, može dovesti do oticanja limfnih čvorova popraćenih vrućicom.

Poduzimanje mjera za sprječavanje infekcija uha može pomoći u održavanju dobrog zdravlja uha. Kako biste spriječili daljnju iritaciju ili rizik od guranja ušnog voska dublje u uho, savjetuje se suzdržati se od korištenja pamučnih štapića ili drugih stranih predmeta. Za osobe koje su osjetljive na infekcije, nošenje kape za plivanje ili korištenje čepića za uši može biti od koristi. Da biste temeljito osušili uši, koristite sušilo za kosu. Nakon izlaganja vodi jednostavno nagnite glavu i nježno povucite ušne resice kako biste olakšali drenažu. Ključno je potražiti stručni liječnički savjet ako pokazujete bilo kakve znakove infekcije uha, jer lijekovi koje sami primjenjujete mogu pogoršati situaciju.

Dijeljenje osobnih iskustava s infekcijama uha i mogućnostima liječenja drugima može pružiti neprocjenjiv uvid. Organ odgovoran za ljudski sluh poznat je kao uho, koje se dalje može kategorizirati u srednje, unutarnje i vanjsko uho. Unutar srednjeg uha nalazi se bubnjić, Eustahijeva cijev, kao i tri male kosti koje se nazivaju malleus, nakovanj i stremen. Eustahijeva cijev služi kao veza između bubnjića i stražnjeg dijela nosa. S druge strane, unutarnje uho se sastoji i od membranskog i koštanog dijela, dok vanjsko uho obuhvaća ušni kanal i ušnu pinu. Ako bilo koja komponenta uha doživi disfunkciju, to može rezultirati bolom, potencijalno signalizirajući prisutnost i progresiju specifičnih bolesti uha.

Ove bolesti obuhvaćaju različita stanja, uključujući kongenitalne abnormalnosti koje zahvaćaju vanjsko uho, poremećaje koji zahvaćaju vanjsko uho, stanja koja zahvaćaju srednje uho, oboljenja koja zahvaćaju bubnjić i bolesti koja zahvaćaju unutarnje uho. Iako su bolesti uha češće kod djece nego kod odraslih, važno je napomenuti da su odrasli još uvijek osjetljivi na ove infekcije. Međutim, za razliku od relativno prolazne i manje teške prirode bolesti uha kod djece, odrasli mogu doživjeti dugotrajnija i potencijalno ozbiljna zdravstvena stanja kao posljedicu ovih infekcija.

Uho mogu zahvatiti tri primarne infekcije ili bolesti, od kojih svaka odgovara jednom od svojih glavnih dijelova: unutarnjem, srednjem i vanjskom uhu. Upala srednjeg uha, poznata i kao upala srednjeg uha, stanje je koje prvenstveno pogađa djecu, ali se može pojaviti i kod odraslih. Ova upala posebno cilja na bubnjić, koji se nalazi u srednjem uhu. Pojava i napredovanje bolesti srednjeg uha može se pripisati različitim čimbenicima kao što su infekcije, traume ili začepljenje Eustahijeve cijevi.

Da bi se dobila točna dijagnoza, u uho se stavljaju strani predmeti i pažljivo se ispituju simptomi. Uobičajeni simptomi uključuju iscjedak iz nosa (rinoreja), bol u uhu, začepljenost nosa, slab sluh, bol u grlu, alergije, glavobolju, groznicu i još mnogo toga. Osim toga, pojedinci mogu doživjeti osjećaj punoće ili pritiska u uhu, zajedno s prisutnošću iscjetka tekućine ili gnoja i oštećenjem sluha. Probijanje bubnjića čest je incident koji se može dogoditi kada strano tijelo nenamjerno uđe u uho. Iako se može činiti bezopasnim, bubnjić se može probušiti jastučićima vate ili, što je češće, iznenadnim porastom pritiska koji je posljedica aktivnosti poput eksplozija, prskanja, plivanja ili ronjenja.

Bubnjić je osjetljiv na negativne posljedice kada dođe do naglog pada tlaka. Kada predmet uđe u bubnjić, može pomaknuti ili slomiti sićušne kosti koje se nalaze u srednjem uhu. U slučaju da su te kosti slomljene, postoji velika vjerojatnost da će probušiti unutarnje uho, osim ako odmah ne potražite stručnost stručnjaka. Indikacije koje vam mogu pomoći u prepoznavanju puknuća bubnjića uključuju intenzivnu i naglu bol nakon krvarenja iz uha, oštećenje sluha, i osjećaj zujanja u ušima.

Preporučeno