– Kardiovaskularni problemi su sve učestaliji u cijelom svijetu, a posebno što treba da brine jesu mlade osobe. Jako puno duvana, kao i nezdrave i masne hrane, dovodi do toga da sve više imamo slučajeva srčanih udara….
Od iznimne je važnosti riješiti i transformirati duboko ukorijenjena negativna ponašanja, budući da su šanse za preživljavanje onih koji pate od srčanog udara ispod 50%. Suprotno uvriježenom mišljenju, renomirani kardiolozi tvrde da srčani udar primarno ne pokreću čimbenici poput kolesterola, triglicerida ili prekomjerne težine. Zapanjujuće, stres se pojavljuje kao primarni krivac odgovoran za ovo opasno stanje, koje može nanijeti ozbiljnu štetu srcu.
Ključno je prepoznati da su srčani udari vodeći uzrok smrti u našoj zemlji, a stručnjaci upozoravaju da su oni učestaliji tijekom ljetne sezone. Primarni katalizator za infarkt miokarda, obično poznat kao srčani udar, je stres, iako postoje brojni drugi čimbenici koji također mogu igrati ulogu. Kada je prisutan stres, tijelo oslobađa adrenalin, koji ima potencijal suziti krvne žile i dovesti do srčanog udara.
Primjer koji naglašava tu vezu je moj mladi i zdravi pacijent koji je nakon raskida romantične veze sa svojom djevojkom doživio srčani udar, iako je imao samo 20 godina. Uslijed snažnog pritiska došlo je do kontrakcije koja je uzrokovala suženje jedne od srčanih krvnih žila. To je rezultiralo poremećajem protoka krvi, kao i opskrbe kisikom i esencijalnim hranjivim tvarima u zahvaćenom području srčanog mišića, što je na kraju kulminiralo srčanim udarom. Srećom, ugledni kardiolog Višeslav Hadži-Tanović uvjerava da je ishod bio povoljan, bez značajnijih dugoročnih posljedica.
U svjetlu ovoga, koje se mjere mogu primijeniti za ublažavanje utjecaja stresa na cjelokupno zdravlje, posebice u odnosu na potencijalni razvoj kardiovaskularnih problema? 1. Razotkrivanje podrijetla smijeha ima veliki značaj, jer posjeduje moć ublažavanja napetosti mišića, širenja krvnih žila i djeluje kao izvanredan lijek protiv stresa. Uzdižući učinak vješto izvedene šale ili živopisne kazališne predstave koja izaziva smijeh može učinkovito ublažiti pritiske svakodnevnog života. 2. Podržavanje vjere u vlastitu sposobnost pronalaženja rješenja za izazove može duboko utjecati na nečiju dobrobit na blagotvoran način. Svakodnevna umjerena tjelesna aktivnost bitna je komponenta antistresnog programa.
Ovaj program nudi niz aktivnosti, uključujući 45-minutnu šetnju, vožnju biciklom, šetnju uz rijeku, plivanje i bavljenje drugim rekreativnim sportovima. Na taj način može poboljšati metaboličke procese i suprotstaviti se štetnom utjecaju slobodnih radikala, za koje je poznato da uzrokuju oštećenja stanica. Bavljenje ovim različitim aktivnostima ima veliku važnost u pospješivanju metabolizma, ubrzavanju eliminacije štetnih tvari koje doprinose nastanku kardiovaskularnih bolesti. Unutar antistres režima, uključivanje ugodnih aktivnosti poput glazbe i plesa smatra se ključnim i nezamjenjivim.
- To je zbog inherentne sposobnosti glazbe da izazove stanje opuštenosti unutar krvnih žila, čime se olakšava optimalna prehrana vitalnih organa u cijelom ljudskom tijelu. Za postizanje optimalne prehrane ključno je pridržavati se prehrambenih smjernica koje naglašavaju konzumaciju hranjivih namirnica. Primarni fokus trebao bi biti na uključivanju izdašnih porcija voća, povrća i ribe bogatih vitaminom C u prehranu. Ove su skupine namirnica posebno korisne jer nude obilje esencijalnih vitamina, minerala i antioksidansa.