– Staro je pravilo da sve ono što je nezdravo i loše po naše zdravlje, je jako ukusno. U to se naravno uključuju hamburgeri, pomfiti, pice, i sve prženo na roštilju. Danas govorimo o pomfritu koji je neizostavan prilog na svim menijima….
Posve je moguće izbjeći potrebu odlaska u McDonald’s. Otkrijte vještinu izrade ukusnog domaćeg pomfrita! Sastojci: Za jelo će vam trebati 500 grama krumpira, 1 žlica kukuruznog škroba, 1 litra ulja, 50 mililitara (ili ⅕ šalice) octa, 3 litre vode, 150 grama kečapa, 2 češnja češnjaka i 50 gr. čili umaka. Ostavite smjesu da se kuha 10 minuta. Kako biste pristupili receptu, svakako pogledajte videozapis s uputama koji se nalazi u nastavku. Rijetkost je susresti pojedinca koji ne uživa u pomfritu; ljudi svih dobi, od sedam do 77 godina, imaju naklonost prema njima.
Međutim, većina nije svjesna utjecaja ove hrane na naše tijelo. Povremeno uživanje u ovom ukusnom obroku je divan doživljaj koji se ne smije propustiti, ali važno je voditi računa o posljedicama ako se pretjerano konzumira. Istraživanje provedeno u kojem je sudjelovalo 4500 odraslih osoba i objavljeno u cijenjenom časopisu “American Journal of Clinical Nutrition” otkrilo je značajno otkriće. Pojedinci koji konzumiraju pomfrit više od dva puta tjedno suočavaju se s dvostruko većim rizikom od preuranjene smrtnosti. Važno je napomenuti da problem nije u samom krumpiru, već u velikoj količini ulja koja je potrebna za postizanje željene hrskavosti i okusa. Stoga, ako ga konzumirate pretjerano često, evo mogućih ishoda koje biste trebali predvidjeti.
Osjećam nelagodu u trbuhu. Pomfrit zbog sporije probave u usporedbi s ugljikohidratima i bjelančevinama te višeg udjela kalorija koji proizlazi iz načina pripreme, dugo je prisutan u želucu u usporedbi sa zdravijim namirnicama. Posljedično, vjerojatnost da ćete osjetiti nelagodu u želucu, zajedno s nadutošću, plinovima i potencijalnom mučninom, značajno je povećana.
- Nesvjesnost Još jednom, primarni problem leži u pripremi pomfrita, budući da se tijekom prženja potapa u ulje. Posljedično, sadrže značajnu količinu transmasti, za koje je poznato da podižu razine štetnog kolesterola, dok smanjuju razine korisnog kolesterola. To ne samo da povećava vjerojatnost srčanih bolesti, već otkriva i dodatnu zabrinutost. Sveobuhvatna desetogodišnja studija provedena u Japanu otkrila je zapanjujuće otkriće: osobe s povišenim razinama transmasti u krvotoku suočavaju se sa nevjerojatnih 75 posto povećanom osjetljivošću na demenciju ili Alzheimerovu bolest.
Drugim riječima, pomfrit nedvojbeno nije namirnica koja potiče zdravlje mozga. Imunološki sustav funkcionira na suboptimalnoj razini. Redovito uživanje u prženim krumpirićima dovodi do unosa pozamašne količine masnoće, što štetno utječe na mikrobiom. To dovodi do povećanja štetnih bakterija u crijevima, dok se istovremeno uništavaju one korisne.
S obzirom na to da se oko 70 posto imunološkog sustava nalazi u crijevima, postaje evidentno da česta konzumacija ove namirnice ne pridonosi pozitivno našem cjelokupnom blagostanju. Postoji povećana vjerojatnost razvoja bolesti srca. Nalazi istraživanja provedenog na približno 150.000 vojnih veterana u Sjedinjenim Američkim Državama otkrili su da se osobe koje tri puta tjedno konzumiraju pomfrit suočavaju sa sedam posto većom vjerojatnošću da će doživjeti srčani i moždani udar. Za one sudionike koji svakodnevno uživaju u prženim krumpirićima, rizik eskalira na 15 posto.
Prema tvrdnjama znanstvenika, naše istraživanje otkrilo je vezu između učestalosti konzumacije pomfrita i pojave koronarne bolesti srca, pružajući značajne dokaze. Povećanje tjelesne težine. Česta konzumacija prženih krumpirića neizbježno će dovesti do debljanja, budući da je to kalorična hrana, poput druge pržene hrane. Zasebna studija, objavljena u “American Journal of Clinical Nutrition”, nadalje je utvrdila izravnu korelaciju između konzumacije pomfrita i prevalencije pretilosti.