Nije preporučljivo steći naviku noću spavati u čarapama. Iako je u redu to činiti povremeno radi topline, prečesto činjenje može dovesti do usporavanja tjelesne cirkulacije i povećanog rizika od kožnih infekcija. Nošenje čarapa u početku može povećati protok krvi, ali produljena uporaba proizvodi suprotan učinak. Važno je uzeti u obzir materijal od kojeg su vaše čarape izrađene jer sintetičke tkanine poput poliestera i najlona mogu biti neudobne i spriječiti vaša stopala da dišu. Noćno znojenje je uobičajeno, a ako spavate pod teškim pokrivačima, toplo i vlažno okruženje može postati leglo bakterija koje mogu utjecati na vaša stopala.
Korištenje jakih kemikalija, poput boja i smola, u proizvodnji čarapa može izazvati iritaciju i osip. Ako su elastične trake koje pričvršćuju vaše čarape preuske, možete se probuditi s bolnim, grimiznim tragovima na koži. Kao i svaki uski odjevni predmet, čarape s uskim elastičnim trakama mogu ometati cirkulaciju krvi, što dovodi do oteklina. Na vašu tjelesnu temperaturu utječe i ono što nosite u krevet. Iako se odmarate, vaše tijelo nastavlja raditi i mnogo toga se događa dok spavate. Vaša se tjelesna temperatura stalno mijenja tijekom noći, a spavanje na nižim temperaturama može poboljšati kvalitetu sna.
Ako nosite čarape izrađene od tkanine koja ne diše, vaša tjelesna temperatura može porasti, što će vam ometati san. Istraživanja su pokazala da nošenje čarapa može poboljšati kvalitetu sna; zapravo, jedna je studija pokazala da su sudionici koji su nosili čarape zaspali 7,5 minuta brže, spavali 32 minute više i probudili se 7,5 puta rjeđe od onih koji su spavali bosi. Stručnjaci tvrde da su „niže tjelesne temperature povezane s pospanošću, a dokazi upućuju na to da korištenje čarapa ili drugih metoda grijanja stopala može sniziti tjelesnu temperaturu i pomoći nam da brže zaspimo.