Mnogo je simptoma koji mogu da pokazuju da ste na jako dobrom putu da dobijete dijabetes. Jako je opasan, ako se ne optkrije na vrijeme i ako ne posjetite liječnika na vrijeme. Slijedi i par savjeta, baš na ovu temu….
Razumijevanje znakova i prevencija dijabetesa tipa 2: važnost osvještavanja i pravodobnog otkrivanja Dijabetes tipa 2 postaje sve češći zdravstveni problem u današnjem društvu. Iako se ovo stanje često naziva “doživotnim stanjem” koje se može kontrolirati, neuspjeh da ga se odmah identificira i riješi može rezultirati značajnim zdravstvenim komplikacijama. Rano prepoznavanje simptoma dijabetesa tipa 2 ključno je za izbjegavanje značajnih zdravstvenih problema.
- Opačić napominje da ovo stanje često može ostati prikriveno jer se tijelo može prilagoditi na povišenu razinu šećera u krvi, što rezultira blagim ili teško vidljivim simptomima. Ipak, postoje određeni znakovi na koje biste trebali biti oprezni: Suha usta često su jedan od početnih pokazatelja povišene razine šećera u krvi. Kako bi uravnotežio razinu tekućine, tijelo reagira stvaranjem osjećaja suhoće, što rezultira čestom potrebom za hidratacijom.
Povišene razine šećera u krvi rezultiraju češćim mokrenjem, jer tijelo pokušava eliminirati višak glukoze putem urina. Posljedično, to dovodi do pojačane žeđi, budući da tijelo gubi vodu, što potencijalno može dovesti do dehidracije. Iscrpljenost i niska razina energije uobičajeni su među osobama s dijabetesom, jer se njihova tijela bore da učinkovito iskoriste glukozu za energiju. To može značiti da tijelo ima poteškoća s regulacijom razine šećera, što remeti tipične metaboličke funkcije.
Nepravilnosti vida mogu se pojaviti zbog povišene razine šećera, što može utjecati na očnu leću i rezultirati problemima poput zamagljenog vida. To služi kao dodatni pokazatelj da tijelo nije u ravnoteži. Iako je lako odbaciti mnoge od ovih simptoma kao samo dio svakodnevnog stresa, ključno je obratiti pozornost na njih, budući da nekontrolirani dijabetes može rezultirati ozbiljnim zdravstvenim problemima. Komplikacije dijabetesa tipa 2 Ako se dijabetes loše kontrolira, može dovesti do teških i potencijalno smrtonosnih komplikacija.
Prema riječima Opačić, neki od najkritičnijih problema koji se mogu pojaviti kao posljedica povišene razine šećera u krvi su: Jedna značajna komplikacija dijabetesa je oštećenje krvnih žila, što rezultira smanjenom cirkulacijom krvi, osobito u nogama. Ovaj smanjeni protok krvi može rezultirati teškim ranama koje teško zacjeljuju i mogu, u određenim situacijama, zahtijevati amputaciju. Kronično visoka razina šećera u krvi može oštetiti bubrege i ometati njihov rad, što potencijalno može rezultirati dijabetičkom nefropatijom i u konačnici dovesti do zatajenja bubrega.
Dijabetička retinopatija je stanje koje utječe na mrežnicu i može dovesti do sljepoće ako se ne liječi pravilno. Oštećenje krvnih žila u očima nastaje zbog neadekvatne cirkulacije, što opet utječe na vid. Opačić naglašava da su edukacija i pravovremena dijagnoza ključni za izbjegavanje ovih komplikacija, te naglašava važnost podizanja svijesti o šećernoj bolesti ne samo na Svjetski dan šećerne bolesti, već tijekom cijele godine.
Prevencija dijabetesa tipa 2: prihvaćanje zdravog života kao početnog koraka Dok genetika može značajno utjecati na pojavu dijabetesa tipa 1, prevencija dijabetesa tipa 2 prvenstveno je povezana s izborom životnog stila. Aleksandar Opačić preporučuje niz bitnih radnji koje pojedinci mogu poduzeti kako bi smanjili šanse za razvoj ovog stanja: Savjetuje se redovita tjelesna aktivnost, s ciljem najmanje 30 minuta umjerene aerobne vježbe svaki dan. Aktivnosti poput hodanja, vožnje bicikla ili plivanja mogu smanjiti vjerojatnost razvoja dijabetesa tipa 2 za 50%. Osim toga, jednostavno hodanje od 5 kilometara može uvelike utjecati na zdravlje i preventivne napore.