– Svi smo mi svjesni velike inflacije koja vlada u čitavom svijetu od početka rata u Ukrajini i Rusiji. Jednostavno, kako dani prolaze, cijene samo skaču a plate i penzije ostaju iste. Mi se danas fokusiramo na cijene voća, povrća i mesa u Srbiji, konkretno u glavnom gradu Beogradu. 

Na beogradskim tržnicama cijena kilograma mladog krumpira prošlog je mjeseca dosegnula vrtoglavih 700 dinara. Dok su pojedini prodavci spustili cenu na 400 dinara, za mnoge potrošače taj iznos je apsurdan.

  • Neočekivano otkriće da je cijena svježeg krumpira na lokalnim tržnicama dosegla 700 dinara zaprepastilo je brojne kupce, koji su istaknuli da bi za isti iznos mogli kupiti kilogram mesa. Unatoč tome, na platformi društvenih medija X došlo je do spora oko nedavno uvedenog “sniženog” troška, ​​koji neki kupci još uvijek smatraju pretjerano visokim, dok ga drugi doživljavaju razumnim.

U najnovijem izvještaju sa pijace objavljeno je da mladi krompir košta 400 dinara. Ova informacija objavljena je u objavi koja je izazvala niz komentara.

U prvom komentaru ističe pristupačnost obroka, navodeći da mladi luk košta manje od 100 dinara, uz fetu i krompir, što ga čini jeftinom varijantom za ručak. Dopustite im da se proždiru vlastitom pohlepom za tom novčanom dobiti.

Bilo je dojava pojedinih pojedinaca da je na pojedinim lokacijama cijena ovih artikala bila 600 dinara, ali da je od tada pala. Prema izvorima iz Kalenića, trenutna cena kilograma je 500 dinara.

Jedan od komentara navodi da vrijede svakog centa, dok sljedeći komentar izražava sličan osjećaj.

Kad sam ih prošle godine ugledala na Vidikovačkoj tržnici, suze radosnice tekle su mi niz lice. Bila je sredina marta… Odlučila sam da kupim 1 kg, a na moje iznenađenje teta mi je naplatila samo 700 dinara. U trenutku kada smo sjeli uživati ​​u našem obroku, moj suprug je podsjetio djecu da uživaju u svakom zalogaju, priznajući dragocjenost onoga što je njihova majka uspjela spasiti.

Osim toga, drugi korisnici ove mreže dokumentirali su cijene u Nišu, gdje su 500 dinara, za razliku od Jagodine gdje su dostupni za 300 dinara.

  • U prošlom članku govorili smo o cijenama na tržnici Bajlon. Batat je dostupan za 400 dinara, dok je čeri paradajz 800 dinara po kilogramu. Obični paradajz se kreće od 200 do 250 dinara. Krastavci se mogu kupiti za 200 dinara, dok se u supermarketima nude po nešto nižoj ceni od 150 dinara po kilogramu. Od početka ove godine došlo je do značajnog povećanja cijene mesa diljem Europe. Najnovije izvješće Eurostata otkriva da je svinjetina doživjela najveći porast, sa stopom rasta od 5,7 posto.

Prema podacima Zavoda za statistiku Europske unije, janjetina i kozletina su poskupile znatno više od 4,5 posto, dok su govedina i teletina poskupjeli tri posto.

Tijekom protekle godine zamjetan je pad cijena peradi od 1,6 posto, što je sušta suprotnost ostalim tržišnim trendovima.

Između travnja 2022. i ožujka 2023. stope inflacije za meso dosegle su najvišu točku u posljednje tri godine, pokazujući značajne promjene stope veće od 10 posto. Tijekom veljače 2024. u većini zemalja Europske unije došlo je do porasta cijena mesa u usporedbi s prošlogodišnjim podacima, a najznačajniji rast imale su Bugarska (8,2 posto), Rumunjska (7,7 posto) i Hrvatska (7,1 posto).

S druge strane, došlo je do pada cijena mesa u tri zemlje, pri čemu je najveći pad zabilježen u Češkoj od 5,1 posto, zatim u Finskoj od 2,2 posto i Danskoj od 0,6 posto.

Preporučeno