– Koža je definitivno najveći indikator koji nam može automatski pokazati da imamo nekih problema sa zdravljem. Međutim, šta kada se pojave neke modrice, a nismo se nigdje i nikako udarili? Slijedi jako poučan tekst na ovu temu….

Pojava modrica česta je pojava uzrokovana oštećenjem krvnih žila ispod kože, obično od snažnog udarca. Ipak, neki pojedinci mogu imati modrice bez vidljivog razloga. Brojni čimbenici mogu pridonijeti razvoju ovog stanja. U Sjedinjenim Državama dr. Corey Fisher iz klinike Cleveland istaknuo je nekoliko primarnih čimbenika koji doprinose nenamjernom stvaranju modrica. Među tim uzrocima, dodaci prehrani, uključujući vitamine i minerale, čest su krivac. Točnije, dodaci prehrani koji sadrže češnjak, đumbir, ginko, ginseng, omega-3 masne kiseline i vitamin E mogu utjecati na trombocite i poremetiti proces zgrušavanja krvi, što u konačnici dovodi do pojave modrica.

Sklonost modricama osobito je česta među ženama. Ta se osjetljivost može pripisati tanjoj prirodi ženske kože u usporedbi s muškom, kao i utjecaju estrogena, hormona koji utječe na strukturu i otpornost krvnih žila. Kako pojedinci stare, osobito nakon 60 godina, koža se sve više stanji, a krvne žile postaju delikatnije, čime se povećava vjerojatnost nastanka modrica. Uz to, uporaba lijekova za razrjeđivanje krvi poput ibuprofena i aspirina može igrati ulogu u razvoju modrica.

  • To vrijedi i za određene antidepresive i kortikosteroide koji utječu na trombocite ili stanjuju kožu. Iako je ključno naglasiti da većina modrica nije razlog za brigu, preporučljivo je potražiti liječničku pomoć ako se pojavljuju često bez vidljivog razloga. Prema dr. Fisheru, ako modrice potraju dulje od tri tjedna, stalno se pojavljuju na istom mjestu ili su popraćene simptomima poput vrućice, noćnog znojenja ili natečenih limfnih čvorova, preporučuje se konzultirati zdravstvenog radnika.

Hematomi, koji se obično nazivaju “šljive” ili modrice, rezultat su oštećenja krvnih žila koje dovode do krvarenja. Iako modrice obično nastaju uslijed udarca, mogu se pojaviti i na nogama i tijelu bez ikakve fizičke ozljede. Promjena boje kože izravna je posljedica prodiranja krvi u potkožno tkivo. Važno je ispitati uzrok čestih modrica ako se javljaju bez ikakvog vidljivog razloga, osobito ako niste skloni nespretnosti ili samoozljeđivanju. Medicinski stručnjaci upozoravaju da spontane modrice ne treba odbaciti kao bezopasne kao što se obično vjeruje. Određeni lijekovi mogu utjecati na sastav vaše krvi, čineći je osjetljivijom na krvarenje.

To se obično opaža kod antidepresiva, lijekova protiv bolova, protuupalnih lijekova, dodataka željeza i lijekova protiv astme. Među njima, aspirin se ističe kao najistaknutiji lijek za razrjeđivanje krvi koji može dovesti do modrica. Ako ste primijetili korelaciju između uzimanja lijekova i pojave modrica, ključno je da se obratite svom liječniku. Ova pojava ukazuje na povećani rizik od unutarnjeg krvarenja koji se ne smije zanemariti. Uloga vitamina B12 u cirkulaciji, odgovornost vitamina K u koagulaciji i ključna uloga vitamina C u stvaranju novog tkiva ne mogu se podcijeniti.

Ove esencijalne hranjive tvari ključne su za održavanje snage i cjelovitosti krvnih žila, sprječavajući ih da postanu krhke i osjetljive na pucanje. Vitamin P je ključni nutrijent koji igra vitalnu ulogu u proizvodnji kolagena. Bez njega se cjelokupno stanje kože pogoršava, a krvne žile postaju tanje. Osim toga, održavanje odgovarajuće razine željeza u krvi ključno je za zdravlje kapilara. Kada postoji višak ili nedostatak željeza, stanje kapilara se pogoršava.

Nedostatak estrogena, uzrokovan hormonalnim promjenama, čest je krivac za nastanak modrica. Ovaj fenomen se obično viđa tijekom menopauze, trudnoće, nakon poroda, tijekom podvrgavanja hormonskoj terapiji iu sličnim okolnostima. Procjenjuju se razine hormona u krvotoku kako bi se potvrdila ova korelacija.

Preporučeno