– Kada dođe lijepo vrijeme, svi oni koji imaju kuću i dvorište, vjerojatno jedan od najdosadnijih poslova jeste košenje trave. Kada se jednom pokosi, u roku od 10 do 15 dana, opet se mora kositi trava. Mi danas donosimo jedan dobar trik kako se riješiti pokošene trave…

Priroda buja tijekom proljetnih i ljetnih sezona, što rezultira bujnom travom koja okružuje naše domove. Iako je vizualno privlačno, ovo obilje trave može predstavljati određene izazove. Čini se da ne prije nego što prođe deset dana od posljednje košnje, izbija nova količina trave, zbog čega je potrebno ponoviti cijeli proces. Oni koji ne posjeduju stoku mogli bi se naći u razmišljanju o najboljem postupku za pokošenu travu.

Da biste odgovorili na ovaj upit, evo nekoliko korisnih savjeta o tome… Pokošena trava, koja se često zanemaruje kao puka posljedica održavanja dvorišta, ima značajnu vrijednost i može imati značajan pozitivan utjecaj na zdravlje i održivost vašeg vrta. Ovaj svestrani materijal ima mnoštvo korisnih primjena, od toga da služi kao organski malč do pomoći u borbi protiv štetočina. Zaronimo dublje u pet osnovnih metoda pomoću kojih možete poboljšati svoj vrt korištenjem pokošene trave.

1. Malč napravljen od organskih materijala Korištenje pokošene trave kao prirodnog malča vrlo je učinkovita metoda za kontrolu korova, zadržavanje vlage u tlu i regulaciju temperature tla. Stvaranjem zaštitne barijere, pokošena trava sprječava rast korova sprječavajući klijanje sjemena. Osim toga, ovaj malč pomaže u smanjenju gubitka vode isparavanjem, osiguravajući da tlo zadrži svoju idealnu razinu vlage. Kako se travnati malč razgrađuje, postupno ispušta dušik i druge bitne hranjive tvari, služeći kao gnojivo sa sporim otpuštanjem koje hrani biljke tijekom duljeg trajanja.

Kompost je još jedan bitan element u procesu vrtlarstva i održivog življenja. Povećanje razine dušika u vašoj kompostnoj hrpi može se postići uključivanjem pokošene trave, što je praksa koja ubrzava proces kompostiranja i daje kompost bogat hranjivim tvarima, savršen za poboljšanje kvalitete tla. Ključni aspekt leži u postizanju skladne ravnoteže između komponenti bogatih dušikom poput trave i elemenata bogatih ugljikom poput suhog lišća i grančica.

To osigurava optimalno kompostiranje dok istovremeno sprječava neugodne mirise ili prekomjerno stvaranje kisika. Plodno tlo je treći aspekt koji treba uzeti u obzir. Izravnim nanošenjem pokošene trave na tlo može se postići značajno poboljšanje strukture tla, posebno na tlima s nedostatkom hranjivih tvari i vode kao što su pjeskovita tla. Ova tehnika učinkovito povećava sadržaj organske tvari u tlu, što dovodi do poboljšanog zadržavanja vode i hranjivih tvari, što u konačnici potiče snažan rast biljaka.

4. Gnojivo u tekućem obliku Potapanjem svježe pokošene trave u vodu nekoliko dana, hranjive tvari iz trave prodiru u vodu, što rezultira koncentriranim tekućim gnojivom koje se naziva “čaj od trave”. Ova otopina se zatim razrijedi i koristi za navodnjavanje biljaka, isporučujući esencijalne hranjive tvari potrebne za promicanje njihovog brzog napredovanja i napredovanja. Prevencija i suzbijanje štetnika i bolesti Iako pokošena trava ne može poslužiti kao lijek za sve probleme s štetočinama, ona ima sposobnost učinkovitog upravljanja određenim vrstama vrtnih štetočina.

Jednostavnim nanošenjem osjetljivog sloja pokošene trave oko osjetljivih biljaka, vjerojatnost oštećenja biljaka uzrokovanih puževima puževima i drugim puzavim štetočinama može se značajno smanjiti. Uključivanjem ovih tehnika možete pretvoriti pokošenu travu iz običnog otpada u dragocjenu imovinu koja njeguje uspješan i ekološki prihvatljiv vrt. Ne samo da ćete poboljšati zdravlje vašeg tla i biljaka, već ćete također igrati ulogu u njegovanju raznolikog i skladnog ekosustava u vašem vrtu.

Preporučeno