Proljeće je jedno od četiri godišnja doba, koje se javlja između zime i ljeta. U hemisferama sa četiri godišnja doba, proljeće počinje oko 20. ili 21. marta i traje do 20. ili 21. juna, kada dolazi ljeto. Ovo je period kada priroda oživljava nakon hladnih zimskih mjeseci, a dani postaju duži i topliji.
Došlo je proljeće i priroda se budi nakon zimskog sna. Drveće je procvjetalo, a trava je narasla. Mnogi koji imaju dvorišta sada je kose, a većina ljudi tu pokošenu travu jednostavno baca, ne sluteći da je mogu pametno iskoristiti na nekoliko korisnih načina. Proljeće je savršen trenutak za primjenu tih ideja, jer vam može pomoći da iskoristite resurse koje priroda nudi, a da pritom ne bacate ništa u otpad.
Često se tvrdi da pravi vrtlar u potpunosti iskorištava sve resurse koje priroda pruža, pazeći da ništa ne bude izgubljeno. Gotovo četiri desetljeća iskustva omogućuju vrtlarima da prenesu znanje koje nadilazi ono što se može naučiti iz priručnika i akademskih studija. Iskusni vrtlar objašnjava svoju praksu s jednostavnom, ali snažnom porukom: nikada ne treba odbaciti pokošenu travu. Umjesto toga, ona se pretvara u iznimno snažno gnojivo koje može značajno poboljšati kvalitetu poljoprivrednih proizvoda.
Korištenje pokošene trave za stvaranje gnojiva je odličan način za pretvaranje otpada u vrijedan resurs. Također, travu možete pomiješati s raznim biljkama koje se u njoj nalaze, uključujući i korov poput maslačka, što dodatno obogaćuje tlo hranjivim tvarima. Pokošena trava obuhvaća ključne elemente poput dušika, kalija, fosfora i organskih spojeva, koji su neophodni za zdravlje vaših biljaka. Korištenje trave koja nije potpuno očišćena od nečistoća donosi još više prednosti, jer korov poput koprive i maslačka daje tlo bogatijim mineralima i silicijem.
Za izradu gnojiva, prvo trebate ravnomjerno rasporediti nekoliko kanti vode po pokošenoj travi, održavajući omjer vode i trave 1:1. Na svakih 10 litara ove smjese dodajte 40 grama superfosfata. Svi sastojci trebaju biti dobro izmiješani i ostavljeni da fermentiraju. Smjesu povremeno miješajte i stavite u polusjenoviti prostor. Tijekom fermentacije, tekućina će se povremeno peniti, pa je važno održavati razinu tekućine od 20 do 35 centimetara od ruba posude. Očekujte da će gnojivo biti spremno za upotrebu u 7-10 dana.
- Za nanošenje gnojiva na biljke, nije potrebno filtrirati smjesu; jednostavno dodajte kišnicu u omjeru 1:3. Ovaj gnojivo je odličan za sve vrste biljaka, a također se može koristiti kao sloj malča za zaštitu tla od korova, osiguravajući da ostane vlažno i hranjivo. Na primjer, tuje, maline i ogrozde odlično reagiraju na ovu metodu, a trava može biti korisna i u međurednim razmacima povrća.
Pokošena trava također je izvrstan materijal za kompost, no trebate paziti da je kombinirate s drugim organskim otpadom kako bi nastao bogat kompost. Za uzgoj krumpira, stavite krumpir na tlo i pokrijte ga travom do dubine od 30 centimetara. Tijekom nekoliko tjedana biljke će početi nicati, pružajući vam kvalitetne i zdrave plodove.
Dakle, sljedeći put kada kosite travu, nemojte je samo odbaciti. Iskoristite sve njene prednosti i stvorite zdraviji vrt, bolje tlo i bogate plodove. Na taj način, prirodu ne samo da poštujete, nego i koristite njezine resurse na najučinkovitiji mogući način.