U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo malo o nekim stvarima, na koje trebate obratiti pažnju u svome domu. Naime, kada spavate, evo na šta trebate da obratite pažnju…
Pojedinci se odlučuju držati vrata svoje spavaće sobe otvorena tijekom spavanja iz različitih razloga. Ova navika omogućuje bolju cirkulaciju zraka, pridonosi ugodnijoj atmosferi za spavanje, a roditeljima omogućuje da učinkovitije čuju svoju djecu. Znatna većina, gotovo 60 posto pojedinaca, slaže se s ovom perspektivom i sklona je izbjegavati dublje istraživanje problema.
Stanje vrata vaše spavaće sobe, bilo da su odškrinuta ili potpuno zatvorena, može značajno utjecati na kritične ishode vezane uz život i smrt. U Sjedinjenim Državama, sveobuhvatne studije proveo je Institut za sigurnosna istraživanja (FSRI). Nalazi ovog istraživanja otkrili su paradoks vrijedan pažnje: većina ljudi vjeruje da je okruženje za spavanje sigurnije kada su vrata otvorena.
Ipak, istina je bitno drugačija. U stvarnosti je pokazano da je zatvaranje vrata tijekom požara znatno učinkovitije u sprječavanju širenja plamena, smanjenju prisutnosti otrovnog dima, povećanju razine kisika i snižavanju ukupne temperature u prostoriji. Kako se vrijeme smanjivalo na samo nekoliko minuta, oni su brzo pobjegli iz nadirajućeg pakla. Posljednjih desetljeća prosječno vrijeme potrebno za požarni bijeg značajno se smanjilo, palo je sa 17 minuta na samo tri minute ili čak i kraće. Ovaj fenomen može se pripisati rastućoj prevalenciji sintetičkih materijala koji se koriste kako u gradnji tako iu proizvodnji namještaja i ukrasnih predmeta.
Ovi materijali ne samo da pokazuju povećanu osjetljivost na paljenje, već se i vjerojatnost širenja požara u otvorenim strukturama povećala u usporedbi s ranijim razdobljima. U Sjedinjenim Američkim Državama provedena je značajna kampanja tijekom koje su sigurnosne agencije surađivale s vatrogascima kako bi naglasile kritičnu važnost zatvorenih vrata u očuvanju života. Doista, studija koju je proveo Institut za sigurnosna istraživanja (FSRI) pokazuje da prisutnost zatvorenih vrata može značajno utjecati na ishod između preživljavanja i smrti, osobito u scenarijima u kojima se požari brzo pojačavaju.
Povijesno gledano, pojedinci su imali prozor za bijeg do 17 minuta; međutim, zbog prevalencije sintetičkih materijala u modernoj gradnji i uređenju, taj se vremenski okvir sada može smanjiti na tri minute ili čak i manje. Kampanja izričito preporučuje da roditelji paze da vrata dječjih soba ostanu zatvorena, bez obzira na instinktivnu tendenciju da ih ostave otvorenima. FSRI naglašava važnost ove prakse, skrećući pozornost na stvarnost da je ono što roditelji možda žele zaobići zapravo bitno za sigurnost.
DODATNI TEKST
Možda će biti iznenađujuće saznati da se flamingosi u početku rađaju sa sivo-bijelom bojom, a svoju karakterističnu ružičastu nijansu dobivaju tek kad sazriju. Ova promjena boje pripisuje se njihovim prehrambenim navikama. Flamingosi jedu male račiće i alge koje obiluju karotenoidima—pigmentima koji su također prisutni u mrkvi i rajčicama. Kako se ti pigmenti probavljaju, ugrađuju se u perje, kožu i kljun flaminga, što dovodi do postupnog razvoja ružičaste boje po kojoj su poznati. Naime, nijansa ružičaste boje koju pokazuju flamingosi može varirati od blijedo ružičaste do gotovo crvene, ovisno o vrsti i njihovom unosu hranom.
U kontroliranim okruženjima kao što su zoološki vrtovi, gdje ptice možda ne dobivaju odgovarajuću opskrbu karotenoidima u svojoj prehrani, dodaci prehrani često se daju za pomoć u održavanju njihove karakteristične boje. Poznato je da flamingosi često stoje na jednoj nozi, što im pomaže u regulaciji tjelesne temperature. Njihove izdužene noge omogućuju im da pređu plitke vode u potrazi za hranom, dok jednonožni stav minimizira površinu tijela izloženu hladnijem zraku, čime se štedi energija. Posljedično, ove izvanredne ptice nisu samo estetski zadivljujuće, već su i vrlo prilagodljive svojim specifičnim zahtjevima okoliša.