U naširoko diskutiranoj temi na Redditu pod naslovom “Varanje u braku”, korisnica pod imenom Nina-FromPirot2905 podijelila je svoju priču na duboko dirljiv način, otkrivajući kako su joj roditelji, “u najboljoj namjeri”, ostavili emocionalne rane koje su trajale desetljećima . Svoje su postupke opravdavali tvrdnjom da su je zaštitili kao dijete.

Njezina pripovijest odjekuje žalosnom molbom djeteta koje je lišeno pravog djetinjstva jer su njezini roditelji odlučili ostati zajedno “zbog njih”. Lako je zaključiti da je ono što se često označava kao “briga za djecu” zapravo strah od društvene osude i stigma bračnog neuspjeha.Nina priznaje da doista osjeća da je na njihov izbor više utjecao strah od društvene osude i mogućnost neuspjeha nego dobrobit djece.

  • Nina kaže: “Slike koje sam vidjela i riječi koje sam čula ostavile su me duboko traumatizirane.”Oklevali su se razvesti zbog djece, no to ipak nije bilo posve točno.” Objašnjava da je njihovo kućanstvo bilo prožeto atmosferom napetosti koja se mogla osjetiti bez izgovorene riječi – teški uzdasi, ledeni pogledi i neizgovoreno, ali intenzivno neprijateljstvo. Ovo okruženje utjecalo je na njezinu percepciju ljubavi, odnosa i obitelji.

“Nanosili su mi zlo tijekom cijelog mog života, često bez njihove svijesti. Borim se s ljubavlju, strahujući da ću se suočiti s istom vrstom tretmana. Nikada se nisam u potpunosti posvetio; uvijek se suzdržavam i stalno imam osjećaj predosjećajući da će se veza na kraju raspasti, za mene iskrenost nije postojala, što je naučena lekcija promatrajući njihovo ponašanje i način na koji komuniciraju jedno s drugim.Roditelji su se često svađali, a kad god su vjerovali da djeca nisu čujna, Nina je pazila na sve što su govorili.

„Djeca su tamo bila zanemarena, kako su ljudi vjerovali, ‘oni su mali, što oni razumiju?’ Napominje da je i u nedostatku igre svaka emocija opipljiva, upijajući sve, pa i ono što roditelji smatraju da je skriveno.U jednom trenutku spominje da ih je uspjela uvjeriti da odu kod psihologa. Ipak, umjesto poticanja pomirenja ili razumijevanja, taj je napor otkrio još dublje, bolnije istine.

  • “Oni nisu bili pojedinci lišeni ljubavi jedno za drugo, niti su se vjenčali iz bilo kakvog sebičnog interesa; radije, moja je majka imala iskrivljenu percepciju ljubavi. Iako je voljela mog oca, njezina je ljubav bila nezdrava, što je u konačnici uzrokovalo štetu prema onima oko nje. Njezina posesivnost navela ju je da postane podređena, vjerujući da je to ispravan način iskazivanja odanosti.

Ova dinamika je ugušila njihov odnos izazivali napetosti, što je zauzvrat izazivalo svađe. Dok smo bili djeca, molili smo Boga za razvod, a ona nam je govorila: ‘Ovako izgleda prava ljubav’. Ostaju nesvjesni utjecaja svojih postupaka na mene”, piše Nina.Nakon nekoliko seansi s terapeutom, Nina se odlučila susresti s njim kako bi bolje razumjela specifične probleme svojih roditelja, zbog kojih oni često svoje frustracije ispoljavaju na svojoj djeci.

Nina objašnjava: “Psihologinja je istaknula značajnu sebičnost moje majke, koju je ona vješto maskirala u ‘zabrinutost’. Ostala je u braku s uvjerenjem da je ljubav jednaka patnji, stoga nije bila voljna podržati naše težnje; nikakvi planovi morali su se vrtjeti oko njezinih sebičnih želja Namjera da ostanemo u braku bila je doista za naše dobro, ona bi nas odavno zaštitila od tih mučnih scena i udaljila od te muke.” Kao rezultat toga, djeca su postala nijemi svjedoci stalnih emocionalnih i verbalnih svađa od kojih je Nina godinama nakon toga teško bježala, obilježavajući putanju svih njezinih nezdravih veza i emocionalno štetnih zaljubljenosti.

Na njezinu su se priču pojavili razni komentari. Mnogi su izrazili suosjećanje s njezinim roditeljima, priznajući da su postupili bez znanja o drugim mogućnostima. Međutim, nije eksplicitno navedeno da su njihovi postupci bili ispravan izbor.Mislim da pojedinci koji žive u nemirima, sukobima i neredima često ostaju u ovakvim brakovima ili im možda nedostaje hrabrosti da traže razvod.

Tjeskoba zbog financijske nestabilnosti i društvene osude često ih drži zajedno.Jedna od primjedbi bila je: “Jednostavnije je otići iz veze kada je nestabilna; potrebna je hrabrost da se radi na rješavanju problema.Prema njenom mišljenju, ovakav boravak ne predstavlja hrabrost, već kukavičluk. Nina otvoreno kritizira roditelje koji svoje postupke opravdavaju isprikom za djecu jer smatra da u takvim okolnostima djeca na kraju ispaštaju.

“Svima, uzmite u obzir lekcije iz iskustava mojih roditelja. Na djecu se ne smije gledati kao na prepreku neuspjehu ili kao opravdanje za bol. Rane koje nosimo iz disfunkcionalnih obitelji ostaju s nama; ne nestaju, već nas prate u svakom aspektu našeg života. Budite oprezni kada djelujete u ime djece, jer pod tom izlikom možete nenamjerno naštetiti njihovim životima!

Djevojčica je prenijela direktnu poruku: “Omogućiti djetetu stabilan dom, čak i ako ima samo jednog roditelja, bolje je nego podvrgnuti ga životu ispunjenom nemirima i boli”, naglasivši da se ne bi trebala suočiti s posljedicama tuđi kukavičluk.

Preporučeno