– U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o grupi EKV, i Milan Mladenoviću, čovjeku koj ije pjevao u ovom bendu, i koji je bio daleko ispred svoga vremena. Naime, njegove pjesme su slušane i dan danas, a priča se da je bio u vezi sa djevojkom koja je svirala klavijature u ovom bendu….

Renomirani bend alternativne glazbe Ekatarina Velika iz Beograda smatra se jednom od najomiljenijih kultnih rock grupa današnjice. Nažalost, njihova borba s drogama dovela je do toga da kruže mnoge neugodne glasine i neistine o ovim glazbenicima, koji su doživjeli tragičan i prerano kraj. Danas ćemo otkriti istinu o tome što se s njima uistinu dogodilo. Bezvremenska privlačnost pjesama koje je osmislio Klutna bend EKV i dalje traje, a njihov značaj svake godine zapravo raste. Ipak, članove ove cijenjene skupine zadesila je tragična sudbina.

  • Priča o Ekatarini Velikoj, koja se obično naziva EKV, završila je 1994. godine, točno 11 godina nakon debija prvog albuma “Katarina II”, naslova koji je bend odabrao na samom početku. U samo desetljeće postojanja neizbrisivo su obilježili glazbeni krajolik naših prostora. Tragično, svaki član ovog kultnog benda susreo se s tužnom sudbinom. Milan, Magi, Bojan, Vd i njihovi kolege iz benda ostavili su značajan utjecaj svojim nezaboravnim pjesmama, stvorivši ne samo niz hitova, već i potaknuvši razne kontroverze vezane uz njihove privatne živote. Njihovi tekstovi još uvijek odjekuju relevantnošću za novije generacije slušatelja.

Zanimljivo, mnogi od onih koji danas uživaju u njihovoj glazbi nisu bili ni rođeni kada je bend nestao iz javnosti. Nakon izlaska albuma “Neko nas promatra” iz 1992. godine, koji su glazbeni kritičari označili kao najnižu razinu diskografije grupe, frontmen Milan Mladenović se na neko vrijeme seli u Brazil. U Brazilu se udružio sa svojom prijateljicom Mitrom Subotić Sub kako bi radio na onome što će postati njegov posljednji projekt, “Angel’s Breath”. Ovaj album karakterizira njegova hermetičnost i duboko mračna priroda, predstavljajući oštar kontrast Mladenovićevim ranijim pokušajima s EKV-om. Pojavio se savršen projekt za završetak karijere koja je bila prilično tajanstvena, nekonvencionalna i mračna.

Po povratku iz Brazila Milan je, kako se priča, bio dobro raspoložen, pa je odmah krenuo na koncertnu turneju s EKV-om. Bend je počeo stvarati pjesme za svoj nadolazeći album, privremeno nazvan “Together Again”. Nažalost, ovaj umjetnički pothvat naišao je na neuspjeh kada se Milan suočio sa zdravstvenim problemima. U kolovozu 1994. grupa je izašla na pozornicu u Budvi za svoj posljednji nastup, a nedugo nakon toga Milan je hospitaliziran. Službena dijagnoza pokazala je da boluje od raka gušterače.

Neslužbena izvješća koja se probijaju kroz zajednicu pokazuju da Milan trpi višestruke tumore koji proizlaze iz dugotrajne borbe s virusom HIV-a. Nažalost, Mladenović je preminuo nedugo nakon hospitalizacije 5. studenoga 1994. u 37. godini života u Beogradu. Njegov odlazak označio je formalni završetak grupe Ekaterina Velika. Osim toga, njegova smrt postala je središnja točka, služeći kao epicentar nesreća koje su mučile bend gotovo cijelo njegovo postojanje.

Dana 13. listopada 1998. preminuo je u glavnom gradu Britanije u dobi od 39 godina. Dok je službeni uzrok smrti utvrđen kao srčani udar, neslužbena izvješća pokazuju da je “predoziranje” moglo pridonijeti njegovoj smrti, popraćeno drugim uznemirujućim pripovijestima. Godine 1982. pridružila se EKV-u kada je frontmen Milan Mladenović tražio pjevačicu za pjesmu “Bledo”, koja je označila njihov prvi veći uspjeh. Nakon toga postala je ključna članica benda, a njihova je glazba odjeknula među generacijama.

Surađujući s Milanom, pridonijela je stvaranju nekoliko najpoznatijih pjesama EKV-a, među kojima su “Sva si moja bol”, “Par godina za nas”, “Srce” i “Ljudi iz grada”. Važnu ulogu u njenom životu imao je Žika Todorović koji je predstavljao njenu najdužu ljubavnu vezu. O njemu, nažalost, nema mnogo informacija, jer je Žika škrt na riječima. Njegova majka Snežana samo komentira da je volio žarom mladog majmuna. Nažalost, nitko nije uspio osloboditi Magi iz kandži droge, koja se, nakon što se uhvati u zamku, pokazuje iznimno teškim za svladavanje, sprječavajući pojedince da nastave normalan život.

Obavijest o Milanovoj smrti bila je dubok šok. Školovana pijanistica živahne umjetničke duše, nažalost postala je žrtva vlastitih unutarnjih bitaka. Iako su se činili da su glazba i svemir koji je stvorila s EKV-om jedina sila koja je održava na površini, oni su također igrali ulogu u njezinom tragičnom padu. Iako sam bila šest godina mlađa od ostalih, odnosili su se prema meni izuzetno dobro, nisu sa mnom podijelili nikakva negativna iskustva iz prošlosti, niti su mi ponudili bilo što da probam. Kada su ga pitali o osjećajima zahvalnosti prema njihovom tretmanu, odgovorio je s eksplozivnim entuzijazmom topovskog pucnja:

Apsolutno ne; da je tako, ja još ne bih bio ovdje. Brojni pojedinci i dalje tvrde da je Ića, omraženo ime među prijateljima, bio među najboljim bubnjarima stare Juge. Postava njegove grupe Limunovo Drvo često se mijenjala, a na posljednjem okupljanju pojavila su se trojica glazbenika koji će u povijesti jugoslavenskog bunta ostati zapamćeni kao začetnici novog vala: Milan Mladenović, Dušan Kojić – Koja i Vd. . Ansambl “Katarina II” osnovali su Vdović i Mladenović, a čine ga Bojan Pečar, Gagi Mihajlović i Margita Stefanović.

Prijatelji su se Beograđanina, koji je nevjerojatno podsjećao na kultnog Johnnyja Rotena iz Pistolsa, rado sjećali kao najkarizmatičnijeg člana grupe. “Zadržao je određene navike tijekom svog života; stalno je putovao sa svojim bubnjevima i nikada nikome nije telefonirao. Unatoč tome, izazovi koji proizlaze iz problema vezanih uz drogu duboko su utjecali na život Udovice, nagnavši ovu glazbenicu da ode od Katarine II 1985., iste godine kada je bend prihvatio ime “Ekaterina Velika”.

Iste godine dobio je dijagnozu da je HIV pozitivan. “Ima taj Ivica 1985”, tražio je testiranje na rijetku bolest koja se pojavila u Beogradu. Po povratku je javno pred cijelim gradom izjavio da boluje od AIDS-a. Milanov suradnik Mitar Subotić Suba, prepoznat kao Rex Ilusivii — pionir u jugoslavenskoj elektroničkoj glazbi i producent više albuma za Ekatarinu Veliku i Haustor — početkom devedesetih preselio se u Brazil, gdje je postigao značajne uspjehe u elektroničkoj glazbi, posebice u miješanju brazilske ritmovi s elektroničkim zvukovima.

Preporučeno