U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o tome, šta zapravo znači kada se tijekom noći budite bez pravog razloga. Mislite li da je to zdravo, i da ne znači baš ništa? Proičitajte u nastavku šta to može da znači…..
Da li se često tijekom noći budite u isto vrijeme? Osjećate se pospano, umorno ili razdražljivo? Kineski sat, poznat i kao “sat bioloških organa”, može pružiti uvid u to što bi to moglo značiti. Koncept biološkog organskog sata je filozofija koja segmentira dan u dvosatne intervale, pri čemu je svaki interval povezan s određenim organom. Ovaj koncept sata igra ulogu u akupunkturnoj dijagnostici, budući da simptomi koji se stalno pojavljuju u isto vrijeme mogu sugerirati probleme s organom koji radi tijekom tog određenog razdoblja.
Posljedično, buđenje u isto vrijeme svaki dan (ili gotovo svaki dan) može signalizirati da jedan od naših organa pokušava komunicirati s nama. Muči se zaspati od 21 do 23 sata. To može ukazivati na probleme s imunološkim sustavom, štitnjačom, nadbubrežnom žlijezdom i metabolizmom. Osim toga, poteškoće s uspavljivanjem mogu biti povezane sa stresom. Vježbe opuštanja mogu pomoći. Ustanite negdje između 23:00 i 1:00 ujutro. Ovo je vrijeme povezano s radom žučnog mjehura. Stoga, ako se budite tijekom ovog razdoblja, to može ukazivati na probleme s vašim folikulom.
- U tom bi slučaju moglo biti korisno razmisliti o promjeni prehrane i uklanjanju nezdravih masnoća. Kineski sat sugerira da bi moglo biti naznačeno doživljavanje značajne količine sažaljenja (žuči) prema drugima. U ovom slučaju, prihvaćanje i opraštanje mogu biti korisni. Ustanite bilo kada između 1:00 i 3:00. Ovo je vrijeme za zdravlje jetre. Možda se njezin rad prekida. Možda bi bilo korisno razmisliti o promjeni njezine prehrane i podvrgavanju detoksikaciji. Ustanite u bilo koje vrijeme između 3:00 i 5:00 ujutro.
Potrebno je čišćenje debelog crijeva. To je razlog zašto mnogi pojedinci započinju dan korištenjem toaleta. Ovo razdoblje često je povezano s osjećajem nestrpljenja, osjećajem zaglavljenosti i nelagode zbog ograničenih šansi za osobni rast. Jeste li se susreli s konceptom “vučjeg sata”? To je razlog zašto se često svake noći budite otprilike u isto vrijeme. Otprilike tri sata nakon ponoći, naša tjelesna temperatura osjetno opada, dok razina melatonina dostiže vrhunac tijekom sna.
Možda ste iskusili buđenje u isto vrijeme više noći zaredom. Ova pojava nije samo slučajna; nego se može pripisati medicinskom fenomenu. Stalno buđenje u isti sat tijekom noći povezano je s razinama hormona, posebice međuigrom između melatonina, serotonina i kortizola. Melatonin, koji se često naziva hormonom sna, oslobađa naše tijelo u nedostatku svjetla i zatim se pretvara u serotonin, koji je prepoznat kao hormon zadovoljstva. U međuvremenu, kortizol se oslobađa kao odgovor na stres unutar tijela. Otprilike tri sata nakon ponoći, naša tjelesna temperatura doživljava primjetan pad dok razina melatonina dostiže vrhunac.
Istodobno, kortizol i serotonin su na minimalnim razinama, što dovodi do hormonske neravnoteže koja je neophodna za kvalitetan san i mirnije buđenje. Osim toga, tijekom ovog razdoblja dolazi do blagog smanjenja protoka krvi u određenim regijama mozga, što nas čini posebno osjetljivima na negativne osjećaje poput straha ili pesimizma nakon buđenja. Tijekom ove faze, ne samo da je lakše probuditi se tijekom noći, već postaje i veći izazov ponovno zaspati, jer smo skloni brzo ući u negativne obrasce mišljenja, kaže Krstarica.
Znanstvenici koji se bave spavanjem razdoblje između tri i četiri sata ujutro nazivaju “vučjim satom”, što je naziv vjerojatno ukorijenjen u davnoj povijesti, koji opisuje kasne noćne sate kada većina ljudi spava, ostavljajući samo vukove budnima. Ako se nađete budni tijekom “vučjeg sata”, koristan način opuštanja je korištenje tehnike svjesnog disanja 4-7-8 koju je razvio dr. Mike Breus, također poznat na TikToku kao @sleepdoctor. On predlaže da, ako se probudite između tri i četiri ujutro, trebate udahnuti otprilike četiri sekunde, zadržati dah sedam sekundi, a zatim izdahnuti osam sekundi.